Երիտասարդ ՀՅԴ-ականներն ակցիա են անում ՔԿ դիմաց. «Զերծ մնալ ապօրինի, ծիծաղ առաջացնող գործընթացներից»
Երևան քաղաքի քննչական վարչության կոմիտեի դիմաց բողոքի ակցիա է. ՀՅԴ Հայաստանի Երիտասարդական միության անդամները պահանջում են դադարեցնել ապօրինի ձերբակալություններ ՀՅԴ-ականների նկատմամբ և բաց թողնել ապօրինի ձերբակալված իրենց ընկերներին։
Նրանք իրենց հետ բերել են Դաշնակցության կարգախոս «Մահ կամ ազատություն» գրությամբ շապիկներ, «Սթրայքբոլ»  խաղի համար նախատեսված խաղալիք զենքեր։
«Մեր ընկերներին ձերբակալել են այն հիմքով, իբր թե նրանց բնակարանների խուզարկության արդյունքում հայտնաբերել են ինչ-որ ահաբեկչության հետ կապ ունեցող իրեր։ Այդ օրերն օրինական են, որևէ կերպ չեն կարող կապ ունենալ այս անօրինական գործընթացների հետ։
Մենք այս իրերն օգտագործում ենք «Սթրայքբոլ»  խաղի համար։
Սիրելի հայրենակիցներ, եթե ձեր տանն ունեք ջրի պիստալետներ, հրավառության նյութեր, և դրա հետ զուգահեռ ձեր քաղաքական հայացքներն ընդդիմադիր են, մեղադրվում եք  ահաբեկչության նախապատրաստման գործողությունների մեջ։
Այս իրերից կարելի է գնել ցանկացած զինվորական խանութներում։ Կոչ ենք անում իրավապահ մարմիններին զերծ մնալ ապօրինի, ծիծաղ առաջացնող  գործընթացներից, անհապաղ բաց թողնել ձերբակալված, հայրենիքին նվիրված մեր ընկերներին»,- հայտարարեցին ՀՅԴ-ական երիտասարդները ՔԿ դիմաց։

Young activists of the Armenian Revolutionary Federation (ARF) on Friday held a protest outside the Investigative Committee building in Yerevan, demanding an end to unlawful detentions of ARF members and calling for the immediate release of their arrested fellows.
The protesters wore T-shirts bearing the ARF slogan "Death or Liberty” and carried toy weapons commonly used in Strikeball, a recreational game similar to airsoft, to highlight absurd justifications for the arrests.
“Our friends were detained because items allegedly tied to terrorism were found during searches of their homes,” one protester said. “These are legal items used for playing Strikeball. They have nothing to do with criminal activity.”
The young ARF activists argued that possession of toy water guns, fireworks or similar items, when coupled with opposition political views, could be distorted into baseless accusations of terrorism.
"These items are available in any military surplus store,” they said. “We urge law enforcement agencies to stop these unlawful and ridiculous actions and to immediately release our fellow ARF members, who are patriots devoted to their homeland."