Բռնի տեղահանված արցախցիները ծանր վիճակում են գտնվում. Բաղունց
«Բռնի տեղահանված արցախցիները ծանր վիճակում են գտնվում։ Այսօրվա հանրահավաքը կոչված է Հայաստանի իշխանություններին ևս մեկ անգամ տեղեկացնել այդ իրավիճակի մասին»,- Ազատության հրապարակում նախքան «Արցախցիների իրավունքների պաշտպանության խորհրդի» նախաձեռնած հանրահավաքի մեկնարկը՝ լրագրողներին ասաց արցախցի քաղաքական գործիչ Գագիկ Բաղունցը։
Նա ընդգծեց, որ այսօրվա հանրահավաքի նպատակն է արցախահայության ձայնը հասցնել Հայաստանի իշխանություններին։
Գ.Բաղունցը նշեց, որ անելիքներ շատ կան, խնդիրները բազմաթիվ են։
Ինչ վերաբերում է Արցախի ԱԺ պատգամավոր Դավիթ Գալստյանի կալանավորմանը՝ «ահաբեկչություն նախապատրասելու» համար, նա ասաց. «Կարո՞ղ է որևէ մեկն ասել մի կոնկրետ մեղադրանք, փաստ, որ այդ մարդն ահաբեկչական գործունեություն է ծավալել։ Ես չգիտեմ։
Մենք հակասահմանադրական, հակաօրինական ոչ մի քայլ չենք ձեռնարկում, օրենքի շրջանակներում մեր իրավունքներն ենք պաշտպանում։ Ոչ մի ահաբեկչություն արցախցիների կողմից չի ձեռնարկվում, չի պլանավորվում»։

Гагик Багунц: Насильственно перемещенные арцахцы находятся в тяжелом положении
«Насильственно перемещенные арцахцы находятся в тяжелом положении, и сегодняшний митинг призван еще раз проинформировать власти Армении об этой ситуации», – заявил в беседе с журналистами на площади Свободы 12 июля арцахский политический деятель Гагик Багунц.
По его словам, цель сегодняшнего митинга – донести голос армян Арцаха до властей Армении.
«Многое предстоит сделать, проблем множество», – сказал Багунц.
Он также прокомментировал арест депутата Национального собрания Арцаха Давида Галстяна за «подготовку теракта».
«Может ли кто-нибудь предъявить конкретное обвинение, факт участия этого человека в террористической деятельности? Я не знаю.
Мы не предпринимаем каких-либо антиконституционных, незаконных шагов, мы защищаем свои права в рамках закона. Арцахцы не предпринимают и не планируют каких-либо террористических актов», – подчеркнул он.
Напомним, Совет по защите прав арцахцев ранее выступил с заявлением, указав: «Сегодня, в 18:00, на площади Свободы в Ереване ждем вас всех на митинге – во имя прав народа Арцаха. Нам предстоит принять важные решения в этих тяжелейших условиях, чтобы суметь совместными усилиями и законными средствами защитить свои права».