Տեսչական մարմինը վարույթ է հարուցել «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ի պոչատարի վթարի վերաբերյալ
21:51 10/07/2025
ՀՀ բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմինը վարույթ է հարուցել «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ի (ԶՊՄԿ) պոչատարի վթարի վերաբերյալ։ Այդ մասին հայտնում է «Ecolur» -ը;
«Պոչատարի վթարի հենց առաջին օրվանից վարույթ է հարուցվել։ Այս պահին ստուգում ենք իրականացնում»,- «Ecolur» -ի հարցին ի պատասխան ասաց ՀՀ բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի ղեկավար Հովհաննես Մարտիրոսյանը հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների և ակտիվ քաղաքացիների հետ հուլիսի 10-ին ունեցած հանդիպման ժամանակ։
«Մեր ստուգող խումբը հենց հիմա այնտեղ է։ Արդյունքների մասով կհասկանանք՝ վնաս կա, թե չկա։ Եթե կա, բնականաբար, հաղորդում կներկայացնենք։ Մոտ 30 րոպեի չափ է վթարը տևել։ Նախնական մենք լաբորատորիա ենք ուղարկել, որպեսզի հասկանանք, թե ընդհանրապես գետ լցվել է, թե չի լցվել»,-ասաց Հովհաննես Մարտիրոսյանը։
Հիշեցնենք, որ Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատից Արծվանիկի պոչամբար գնացող պոչատարի վթարը տեղի է ունեցել սույն թվականի հունիսի 4-ին։

Инспекционный орган возбудил производство по факту аварии на хвостопроводе Зангезурского медно-молибденового комбината
15:21 12/07/2025
Инспекционный орган по охране природы и недр (ИООПН) Республики Армения возбудил производство по факту аварии на хвостопроводе ЗАО «Зангезурский медно-молибденовый комбинат» (ЗММК). Подробности приводит портал «Ecolur».
Руководитель ИООПН Оганес Мартиросян заявил, что по факту аварии на хвостопроводе с первого же дня возбуждено производство.
«В первый же день аварии было возбуждено производство. На данный момент проводятся проверки», – сказал он в ответ на вопрос «Ecolur» во время состоявшейся 10 июля встречи с представителями общественных организаций и гражданами.
«Наша инспекционная группа прямо сейчас работает на месте. По итогам проверок станет ясно, причинен ли ущерб. Если он будет зафиксирован, конечно, мы представим соответствующее сообщение. Авария длилась около 30 минут. Предварительно мы отправили пробы в лабораторию, чтобы установить, действительно ли что-то попало в реку, или этого не произошло», – сказал Оганес Мартиросян.
Напомним, что авария на хвостопроводе, ведущем от Зангезурского медно-молибденового комбината к Арцваникскому хвостохранилищу, произошла 4 июня.