Տեսչական մարմինը վարույթ է հարուցել «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ի պոչատարի վթարի վերաբերյալ
21:51 10/07/2025
ՀՀ բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմինը վարույթ է հարուցել «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ի (ԶՊՄԿ) պոչատարի վթարի վերաբերյալ։ Այդ մասին հայտնում է «Ecolur» -ը;
«Պոչատարի վթարի հենց առաջին օրվանից վարույթ է հարուցվել։ Այս պահին ստուգում ենք իրականացնում»,- «Ecolur» -ի հարցին ի պատասխան ասաց ՀՀ բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի ղեկավար Հովհաննես Մարտիրոսյանը հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների և ակտիվ քաղաքացիների հետ հուլիսի 10-ին ունեցած հանդիպման ժամանակ։
«Մեր ստուգող խումբը հենց հիմա այնտեղ է։ Արդյունքների մասով կհասկանանք՝ վնաս կա, թե չկա։ Եթե կա, բնականաբար, հաղորդում կներկայացնենք։ Մոտ 30 րոպեի չափ է վթարը տևել։ Նախնական մենք լաբորատորիա ենք ուղարկել, որպեսզի հասկանանք, թե ընդհանրապես գետ լցվել է, թե չի լցվել»,-ասաց Հովհաննես Մարտիրոսյանը։
Հիշեցնենք, որ Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատից Արծվանիկի պոչամբար գնացող պոչատարի վթարը տեղի է ունեցել սույն թվականի հունիսի 4-ին։

Armenia's Environmental Protection and Mining Inspection Body has initiated official proceedings concerning the tailing pipeline accident at Zangezur Copper-Molybdenum Combine CJSC (ZCMC).
"Proceedings were initiated on the very first day of the pipeline incident. We are currently conducting an inspection," said Hovhannes Martirosyan, head of the Inspection Body, in response to EcoLur’s inquiry during the meeting with representatives of civil society organizations and active citizens held on 10 July.
“Our inspection team is currently on-site. Once we have the results, we will determine whether any damage has occurred. If so, we will submit an official report. The incident lasted for about 30 minutes. We’ve sent samples to the laboratory to determine whether or not any waste actually reached the river,” Martirosyan added.
The tailings pipeline in question, which connects Zangezur Copper-Molybdenum Combine to Artsvanik tailing dump, failed on June 4.