Մեր քաղաքական թիմի ձևավորումը մեկնարկել է. Սամվել Կարապետյան
Երկու ամսով կալանավորված գործարար, բարերար Սամվել Կարապետյանը հայտարարություն է տարածել, որում ասվում է.
մեր առաջին իսկ հանրահավաքը հաստատեց իշխանության գլխավոր վախը. մեր ժողովուրդը վստահ է, որ ուժեղ է, ու բռնաճնշումներից չի կոտրվում։ Ուզում եմ կրկին շնորհակալություն հայտնել հուլիսի 4-ին ու առ այսօր քաղաքացիական արիություն ցուցաբերած տասնյակ հազարավոր իմ հայրենակիցներին։
Անկեղծորեն շնորհակալ եմ նաև բոլոր նրանց, ովքեր իրենց աջակցությունն են հայտնում ինձ։ Այս օրերին շատ քննարկվեց իմ ուղերձը, բայց ցավոք, իրականությունից կտրված տարբեր մեկնաբանություններ էլ արվեցին։ Կարծում եմ, որ ես շատ պարզ եմ արտահայտվել՝ ստեղծելու ենք սկզբունքորեն նոր քաղաքական ուժ։
Մեծ հարգանքով եմ վերաբերվում մինչ օրս Նիկոլ Փաշինյանի հակազգային իշխանության քաղաքականության դեմ իրական պայքար մղած քաղաքական ուժերին և գործիչներին։ Բայց մենք Հայաստանի համար լավ ապագա կառուցելու մեր պատկերացումն ունենք։ Ու գնալու ենք մեր ճանապարհով, մեր նոր թիմով՝ չբացառելով ներքաղաքական համագործակցությունը համախոհների հետ։ Փորձելու ենք համախմբել մեր ժողովրդին արդար ու մեծ նպատակների շուրջ։ Մերժելու ենք սև-սպիտակի և արհեստական մյուս բաժանումները, որպիսիք այս իշխանությունները փաթաթել են հասարակության վզին՝ պառակտելով ու թուլացնելով մեր երկիրը։
Նույնիսկ այսօրվա վարչակարգի տարբեր օղակներում աշխատում են իսկական պրոֆեսիոնալներ, որոնք չեն կիսում փոքրիկ խմբակի արժեքները, սակայն դեռ չեն տեսնում այն ճանապարհը, որը ելք կհամարեին ստեղծված իրավիճակից։

Detained businessman and philanthropist Samvel Karapetyan has announced the formation of a new political team. In a message from his detention facility on Monday, he criticized the current government and called for unity. The full message is provided below.
Our very first rally confirmed the authorities’ greatest fear: our people believe in their strength and will not break under repression. I want to once again express my gratitude to the tens of thousands of people who showed civic courage on July 4 and beyond.
I’m sincerely grateful to everyone who has expressed their support for me during these challenging times. My recent statement was widely discussed, but, unfortunately, some interpretations were detached from reality. I believe I made it clear – we will establish a fundamentally new political force.
I deeply respect those political figures and forces who have genuinely fought against Nikol Pashinyan’s anti-national policies. However, we have our own vision for Armenia’s future. We will move forward with our new team, while remaining open to cooperation with allies. We aim to unite people around justice and greater goals, rejecting the black-and-white divisions imposed by the current leadership that have fragmented and weakened the country.
Even within the current administration, there are dedicated professionals who do not share the values of the small ruling clique, but cannot find a viable exit strategy at the moment.