Գյուղատնտեսությունն ու արտահանումը հայտնվել են խայտառակ վիճակում. Գառնիկ Դանիելյան
«Շուրջ 20 օր է՝ ինչ ծաղկի արտահանման արգելքով պայմանավորված՝ իրենց բողոքի ձայնն են բարձրացնում ծաղիկ արտահանողները։ Դեռևս հունիսին վերջիններիս ընդունել էին էկոնոմիկայի նախարարության ներկայացուցիչները՝ խոստանալով օր առաջ լուծել խնդիրը, սակայն, առ այսօր չկա որևէ դրական տեղաշարժ»,-գրում է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանը՝ ընդգծելով, որ նշված տնտեսվարողներին չի տրվում պաշտոնական պարզաբանում, թե ինչո՞ւ է ռուսական կողմը արգելել Հայաստանից ծաղիկների արտահանումը։
«Մինչ իշխանությունները գործուն քայլեր ձեռնարկելու փոխարեն զբաղված են «ահաբեկիչների» հայտնաբերմամբ և հակաեկեղեցական գործողություններով, բազմաթիվ ոլորտներ, այդ թվում՝ գյուղատնտեսությունն ու արտահանումը հայտնվել են խայտառակ վիճակում։
Վարկերով ջերմոցներ ստեղծած մեր հարյուրավոր հայրենակիցներն ամեն օր կրում են ֆինանսական ահռելի կորուստներ, որոնք անդառնալի հետևանքներ կարող են ունենալ ոլորտի համար։ Չկարողանալով այդ քանակության ծաղիկներն իրացնել տեղի շուկայում՝ արտահանողները ստիպված են լինում թափել դրանք։
Խնդրի թիվ մեկ պատասխանատուն իշխանությունն է, որի վարած քաղաքականությունը ջախջախիչ հարված է հասցնում մեր տնտեսությունը։ Վրաստանի և Ռուսաստանի Դաշնության հետ հարաբերությունների վատթարացումը հանգեցնելու է կործանարար հետևանքների։ Դե, իսկ ոլորտի պատասխանատու նախարարը «չափազանց կարևոր» հանձնարարություն է կատարում՝ միանալով հակաեկեղեցական, հակազգային արշավին՝ իրեն վստահված ոլորտը թողնելով բախտի քմահաճույքին:
Քանի սրանք են իշխանության, որևէ խնդրի լուծման սպասել պետք չէ։ Իշխող խմբակն իր անմիջական պարտավորությունները 7 տարում չի կատարել և չի կատարելու։ Սրանց վերջնանպատակը մեկն է՝ մեր տնտեսությունը հանձնել թուրքերին»,-գրում է նա։

Гарник Даниелян: Сельское хозяйство и экспорт в Армении оказались в позорном состоянии
«Уже около 20 дней экспортеры цветов выражают протест в связи с запретом на экспорт цветов. Еще в июне последних приняли представители Минэкономики, пообещав решить вопрос в кратчайшие сроки, однако до сих пор нет никаких положительных подвижек», – написал на своей странице в Facebook депутат парламента от фракции блока «Армения» Гарник Даниелян, добавив, что указанным хозсубъектам не предоставляется каких-либо официальных разъяснений относительно причин запрета российской стороной экспорта цветов из Армении.
Он, в частности, отметил: «Пока власти вместо принятия действенных мер заняты выявлением «террористов» и проведением антицерковных мероприятий, многочисленные отрасли, включая сельское хозяйство и экспорт, оказались в позорном состоянии.
Сотни наших соотечественников, основавших теплицы в кредит, ежедневно несут огромные финансовые потери, что может иметь необратимые последствия для отрасли. Не имея возможности реализовать такое количество цветов на местном рынке, экспортеры вынуждены выбрасывать их.
Ответственным номер один за эту проблему является власть, политика которой наносит сокрушительный удар по нашей экономике. Ухудшение отношений с Грузией и Россией приведет к разрушительным последствиям. А министр, отвечающий за этот сектор, выполняет «чрезвычайно важное» поручение, присоединяясь к антицерковной, антинациональной кампании, оставив вверенную ему сферу на произвол судьбы.
Пока эта сила у власти в Армении, ждать решения какой-либо проблемы не стоит. Правящая группа не выполнила за эти 7 лет свои непосредственные обязанности и не выполнит. Конечная цель этих – сдача нашей экономики туркам».