Դա իմ ավտոշարասյունը չէ, վարչապետինն է եղել, ինչ կապ ունի դա ինձ հետ. Փաշինյանը՝ հղի կնոջ մաhաgու վրաերթի մասին
15:20 16/07/2025
«Աշխարհում չկա որևէ կառավարություն, որ իր ծրագիրը հարյուր տոկոսով իրականացնում է, դա հնարավոր չէ»,- ասուլիսում ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նաև ընդգծեց, որ Հայաստանում ղարաբաղյան շարժումը չի շարունակվելու. «Որպես Հայաստանի վարչապետ՝ սա իմ պաշտոնական դիրքորոշումն է։
Ասել եմ՝ եթե քաղաքացիները համաձայն չեն, կոչ եմ անում, որ հեղափոխություն անեն: Մինչև հիմա այդ հեղափոխությունը տեղի չի ունեցել, նշանակում է, որ քաղաքացիներն առնվազն չեն առարկում դրա դեմ։ Ես այդ մանդատով շարունակում եմ»։
Խոսելով Հայստանում Արցախի ներկայացուցչության շենքի՝ սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը անվավեր ճանաչելու մասին,  նա ասաց, որ  դա գույք է, որը պետք է պատկանի Հայաստանին. «Ես չեմ էլ ուզում սեթևեթել, ուղիղ ասել եմ՝ չեմ կարող թույլ տալ, որ Հայաստանում 2-րդ պետություն լինի, պետությունը պետք է միջոցներ ձեռնարկի»։
Հարցին՝  ինչո՞ւ երկրի վարչապետի ավտոշարասյան կողմից հղի կնոջը մահացու վրաերթի ենթարկելուց հետո որևէ մեկը պատասխաատվության չի ենթարկվել, Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանեց. «Դա իր ավտոշարասյունը չէ, դա Հայաստանի վարչապետի «ավտոբուսն է», Հայաստանի վարչապետի անվտանգությունն ապահովող ինստիտուտն է։ Դա էլ իմ հանրային տրանսպորտն է, որ ինձ հատկացված է։ Կան պրոտոկոլներ այդ շարժումն ապահովելու համար, ինչ կապ ունի դա ինձ հետ, ընդհանրապես։
Ես հլը մեքենաներից մեկին ղեկին եղած լինեի..․ հասկանամ՝ ինչ կապ ունեմ դրա հետ։ Ես նստած եմ ինձ սպասարկող մեքենայի մեջ ու երեք մեքենա այն կողմ տեղի է ունենում շատ ցավալի դեպք։ Ասենք, դուք մետրոյի վերջին վագոնում նստած եք, առաջին վագոնը գնում, մարդ է վրաերթի ենթարկում, ի՞նչ կապ ունեք այդ դեպքի հետ»։

«Это не мой кортеж – это „автобус” премьера, причем здесь я?» Пашинян – про дело о наезде на Сону Мнацаканян
16:48 16/07/2025
«В мире нет ни одного правительства, которое на сто процентов реализовало бы свою программу. Это невозможно», – заявил на пресс-конференции 16 июля Никол Пашинян.
Он также подчеркнул, что в Армении Карабахское движение продолжено не будет. «Такова моя официальная позиция, как у премьер-министра Республики Армения», – сказал Пашинян.
Коснулся он и того, что Генеральная прокуратура подала в административный суд иск с требованием признать недействительной государственную регистрацию права собственности правительства Нагорно-Карабахской Республики на здание по адресу улица Наири Зарьяна, 17А и свидетельство о госрегистрации права на недвижимое имущество.
Пашинян указал, что это имущество должно находиться в собственности Армении.
«Я прямо говорил, что не могу позволить существования второго государства в Армении…Государство должно принять меры», – отметил Пашинян на пресс-конференции.
Пашиняну был адресован также вопрос о том, почему никто не был привлечен к ответственности после того, как 26 апреля 2022 года один из автомобилей кортежа премьер-министра РА совершил наезд на перекрестке улиц Лео-Паронян в Ереване, в результате чего погибла 28-летняя жительница Араратской области Сона Мнацаканян, которая ждала ребенка.
«Это не мой кортеж – это „автобус” премьер-министра Армении, институт, обеспечивающий безопасность и транспортировку премьер-министра. Это как мой общественный транспорт, его мне выделили. Есть протоколы, обеспечивающие это передвижение. Какое это вообще отношение ко мне имеет?
Если бы я находился за рулем одной из машин – другое дело. Хочу понять, при чем здесь я? Я сижу в машине, которая меня обслуживает, и происходит очень печальный инцидент – машины через три. Скажем, вы находитесь в последнем вагоне поезда в метро, и в это время первый вагон совершает наезд на человека. Причем здесь вы?» – отметил Пашинян.