Ավելացել են լրագրողների նկատմամբ տարատեսակ ճնշումները, արձանագրվել է ֆիզիկական բռնության 2 դեպք. Զեկույց
«Հայաստանում երկրորդ եռամսյակը հասարակական-քաղաքական առումով բավականին լարված ժամանակահատված էր»,- Մեդիա կենտրոնում կայացած ասուլիսում ասաց Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի նախագահ Աշոտ Մելիքյանը՝ ներկայացնելով Հայաստանում խոսքի ազատության վիճակի և լրագրողների ու ԶԼՄ-ների իրավունքների խախտումների մասին ԽԱՊԿ 2025 թ երկրորդ եռամսյակի զեկույցը։
Նա նշեց, որ հասարակական-քաղաքական լարված մթնոլորտը ևս մեկ անգամ ի ցույց դրեց լրատավական դաշտի խիստ բևեռվածությունը։
«Լրագրողները, կախված քաղաքական կողմնորոշումներից, ճնումների են ենթարկվում, բարդություններ են առաջանում նրանց գործունեության ընթացքում։ Ընդդիմադիր մամուլի ներկայացուցիչները բարդ հարաբերություններ ունեն իշխանական պատգամավորների, պաշտոնյաների հետ, հաճախ կոնֆլիկտներ են առաջանում, հակառակը՝ իշխանության հետ ասոցացվող լրատվամիջոցների լրագրողները հաճախ բարդությունների են բախվում ընդդիմադիր գործիչների հետ շփվելիս։ Այդ քաղաքական կողմնորոշումներով ու այդ հարաբերություններով պայմանավորված՝ լինում են ճնշումեր»,- ասաց Մելիքյանը։
Ներկայացված տվյալների համաձայն, երկրորդ եռամսյակում գրանցվել է տարատեսակ ճնշումների 36 դեպք, որը 11 դեպքով ավելի է, քան նախորդ եռամսյակում, արձանագրվել է ֆիզիկական բռնության 2 դեպք, երկուսն էլ իրավապահ մարմինների կողմից։ Ավելացել են տեղեկություններ ստանալու և տարածելու իրավունքի խախտումները՝ 39 դեպք, 10 դեպքով ավելի է նախորդ եռամսյակի համեմատ։
Ա.Մելքոնյանն ասաց, որ դատական հայցերը ևս ավելացել են. արձանագրվել է 16 նոր հայցերը, բոլորը վիրավորանքի ու զրպարտության հիմքով են, նախորդ եռամսյակի համեմատ ավելի է 3-ով։
«Կիսամյակում 29 դատական գործը բավականին բարձր ցուցանիշ է։ Այս միտումը եթե շարունակվի, տարին կարող է մտահոգիչ լինել այս առումով։
Միջազգային կառույցներն այս միտումը չեն ողջունում, բացասական միտում է, երբ պաշտոնյաներն են դատական հայցեր ներկայացնում»,- ասաց Մելիքյանը։
Հայցվորներն են՝ 6 գործով բիզնես միջավայրի ներկայացուցիչներ, 3 գործով՝ նախկին և ներկա պաշտոնյաներ, 2՝ քաղաքական գործիչներ, 2՝ առողջապահության ոլորտի ներկայացուցիչ, 2՝ ֆիզիկական անձինք, 1 դեպքով՝ փաստաբան։
Ըստ Ա.Մելիքյանի, մտահոգիչ է, որ այս ծանր պայմաններում լրագրողները գնալով ավելի շատ են ենթարկվում անվայելուչ վերաբերմունքի, վիրավորանքի, սպառնալիքների. «Դա, կարծես, քաղաքական միջավայրում դառնում է սովորական երևույթ, ինչը մտահոգիչ է։ Մենք արձանագրել ենք բավականին մեծ քանակի նման դեպքեր, մեծամասնությունը՝ 17 դեպքն իրականացվել են պաշտոնյաների կամ պետական մարմինների ներկայացուցիչների կողմից»։

В Армении усилилось давление на журналистов, зафиксированы два случая физического насилия. Отчет
«Второй квартал в Армении оказался довольно напряженным в общественно-политическом плане», – заявил председатель Комитета по защите свободы слова Ашот Меликян на пресс-конференции 22 июля, представив доклад Комитета за второй квартал 2025 года о состоянии свободы слова и нарушениях прав журналистов и СМИ в Армении.
По его словам, напряженная общественно-политическая атмосфера вновь продемонстрировала крайнюю поляризацию медиаполя.
«Журналисты, в зависимости от своих политических взглядов, сталкиваются с давлением и трудностями в профессиональной деятельности. Представители оппозиционной прессы находятся в напряженных отношениях с депутатами и чиновниками от партии власти – между ними часто возникают конфликты. С другой стороны, журналисты СМИ, ассоциирующихся с действующими властями Армении, нередко сталкиваются с трудностями при общении с оппозиционными деятелями», – отметил Меликян.
Согласно представленным данным, во втором квартале зафиксировано 36 различных случаев давления – на 11 больше, чем в предыдущем квартале. Было также зарегистрировано 2 случая физического насилия, в обоих случаях – со стороны правоохранительных органов. Количество нарушений права на получение и распространение информации возросло до 39 – на 10 случаев больше, чем в первом квартале.
Ашот Меликян также отметил рост количества судебных исков. Было зарегистрировано 16 новых исков, все – по обвинениям в клевете и оскорблениях, что на 3 больше, чем в предыдущем квартале.
«29 судебных дел за полугодие – это довольно высокий показатель. Если такая тенденция сохранится, то по итогам года ситуация может вызвать серьезное беспокойство. Международные структуры не приветствуют эту тенденцию. Это негативная тенденция, особенно когда иски подаются со стороны должностных лиц», – подчеркнул Меликян.
Среди истцов – представители бизнес-сообщества (6 дел), бывшие и действующие чиновники (3), политические деятели (2), представители сферы здравоохранения (2), частные лица (2) и адвокат (1).
По словам Меликяна, вызывает тревогу также рост случаев недостойного обращения с журналистами, оскорблений и угроз.
«Подобное поведение, похоже, становится обыденным явлением в политической среде, что крайне тревожно. Мы зафиксировали довольно большое количество подобных случаев, большинство из которых – 17 – исходили от должностных лиц или представителей государственных органов», – подытожил он.