Ավելացել են լրագրողների նկատմամբ տարատեսակ ճնշումները, արձանագրվել է ֆիզիկական բռնության 2 դեպք. Զեկույց
«Հայաստանում երկրորդ եռամսյակը հասարակական-քաղաքական առումով բավականին լարված ժամանակահատված էր»,- Մեդիա կենտրոնում կայացած ասուլիսում ասաց Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի նախագահ Աշոտ Մելիքյանը՝ ներկայացնելով Հայաստանում խոսքի ազատության վիճակի և լրագրողների ու ԶԼՄ-ների իրավունքների խախտումների մասին ԽԱՊԿ 2025 թ երկրորդ եռամսյակի զեկույցը։
Նա նշեց, որ հասարակական-քաղաքական լարված մթնոլորտը ևս մեկ անգամ ի ցույց դրեց լրատավական դաշտի խիստ բևեռվածությունը։
«Լրագրողները, կախված քաղաքական կողմնորոշումներից, ճնումների են ենթարկվում, բարդություններ են առաջանում նրանց գործունեության ընթացքում։ Ընդդիմադիր մամուլի ներկայացուցիչները բարդ հարաբերություններ ունեն իշխանական պատգամավորների, պաշտոնյաների հետ, հաճախ կոնֆլիկտներ են առաջանում, հակառակը՝ իշխանության հետ ասոցացվող լրատվամիջոցների լրագրողները հաճախ բարդությունների են բախվում ընդդիմադիր գործիչների հետ շփվելիս։ Այդ քաղաքական կողմնորոշումներով ու այդ հարաբերություններով պայմանավորված՝ լինում են ճնշումեր»,- ասաց Մելիքյանը։
Ներկայացված տվյալների համաձայն, երկրորդ եռամսյակում գրանցվել է տարատեսակ ճնշումների 36 դեպք, որը 11 դեպքով ավելի է, քան նախորդ եռամսյակում, արձանագրվել է ֆիզիկական բռնության 2 դեպք, երկուսն էլ իրավապահ մարմինների կողմից։ Ավելացել են տեղեկություններ ստանալու և տարածելու իրավունքի խախտումները՝ 39 դեպք, 10 դեպքով ավելի է նախորդ եռամսյակի համեմատ։
Ա.Մելքոնյանն ասաց, որ դատական հայցերը ևս ավելացել են. արձանագրվել է 16 նոր հայցերը, բոլորը վիրավորանքի ու զրպարտության հիմքով են, նախորդ եռամսյակի համեմատ ավելի է 3-ով։
«Կիսամյակում 29 դատական գործը բավականին բարձր ցուցանիշ է։ Այս միտումը եթե շարունակվի, տարին կարող է մտահոգիչ լինել այս առումով։
Միջազգային կառույցներն այս միտումը չեն ողջունում, բացասական միտում է, երբ պաշտոնյաներն են դատական հայցեր ներկայացնում»,- ասաց Մելիքյանը։
Հայցվորներն են՝ 6 գործով բիզնես միջավայրի ներկայացուցիչներ, 3 գործով՝ նախկին և ներկա պաշտոնյաներ, 2՝ քաղաքական գործիչներ, 2՝ առողջապահության ոլորտի ներկայացուցիչ, 2՝ ֆիզիկական անձինք, 1 դեպքով՝ փաստաբան։
Ըստ Ա.Մելիքյանի, մտահոգիչ է, որ այս ծանր պայմաններում լրագրողները գնալով ավելի շատ են ենթարկվում անվայելուչ վերաբերմունքի, վիրավորանքի, սպառնալիքների. «Դա, կարծես, քաղաքական միջավայրում դառնում է սովորական երևույթ, ինչը մտահոգիչ է։ Մենք արձանագրել ենք բավականին մեծ քանակի նման դեպքեր, մեծամասնությունը՝ 17 դեպքն իրականացվել են պաշտոնյաների կամ պետական մարմինների ներկայացուցիչների կողմից»։

Report warns of increasing pressure on journalists in Armenia
Armenia saw a significant increase in pressure on journalists during the second quarter of 2025, according to the latest report from the Committee to Protect Freedom of Expression (CPFE). The findings were presented by CPFE Chairman Ashot Melikyan at a press conference on Tuesday.
The report underscores Armenia’s increasingly polarized media landscape, fueled by the country’s tense sociopolitical environment. “Journalists face pressure and challenges due to their political leanings,” Melikyan noted. “Those affiliated with opposition media frequently clash with government authorities, while reporters from pro-government media outlets encounter resistance from opposition forces.”
A total of 36 acts of pressure against journalists were recorded during the second quarter, 11 more than in the previous reporting period. Among these were two documented cases of physical violence, both involving law enforcement officers.
Violations of the right to access and share information also increased significantly. CPFE registered 39 such cases, up from 29 in the previous quarter. Legal pressure intensified as well, with 16 new defamation and insult lawsuits filed against media workers, raising the six-month total to 29 cases.
Melikyan warned that if this trend continues, the year may end with a concerning record. He emphasized that international watchdogs view the growing number of lawsuits, especially those filed by public officials, as a serious concern.
Of the new lawsuits, plaintiffs include business owners (6 cases), current and former officials (3), political figures (2), healthcare professionals (2), private individuals (2) and one lawyer.
Another alarming trend revealed in the report is the increase in insults and threats targeting journalists. Melikyan pointed out that at least 17 such cases were instigated by government officials or public servants.