Ստոկհոլմյան արբիտրաժի վճիռ չկատարելու դեպքում կան մի քանի իրավական և գործնական հետևանքներ ու մեխանիզմներ վճիռը պարտադրելու համար. Պարսյան
15:05 23/07/2025
Ստոկհոլմյան արբիտրաժի կամ ընդհանուր առմամբ որևէ միջազգային արբիտրաժային դատարանի վճիռ չկատարելու դեպքում կան մի քանի իրավական և գործնական հետևանքներ ու մեխանիզմներ վճիռը պարտադրելու համար։ Այս մասին նշում է տնտեսագիտության թեկնածու, դոցենտ, իրավաբան Սուրեն Պարսյանը։
«Ստոկհոլմյան արբիտրաժը գործում է որպես անկախ արբիտրաժային հաստատություն, որի որոշումները համարվում են իրավական ուժ ունեցող, ինչպես ազգային դատարանների վճիռները։
Ստոկհոլմյան արբիտրաժի վճիռներն, ըստ միջազգային իրավունքի, ենթակա են պարտադիր կատարման՝ Նյու Յորքի կոնվենցիայի (1958) հիմքով, որին անդամակցում են ավելի քան 170 պետություններ, այդ թվում` Հայաստանը։
Եթե պատասխանողը չի կատարում վճիռը՝
Հակառակ կողմը կարող է դիմել այն պետության դատարաններին, որտեղ գտնվում են պատասխանողի ակտիվները (գույքը), և պահանջել կատարողական վարույթ։
Ինչպես կարելի է ստիպել կատարում միջազգային արբիտրաժային վճիռը
Նյու Յորքի կոնվենցիայի մեխանիզմով
Եթե պատասխանողի ակտիվները կան որևէ կոնվենցիային միացած պետությունում՝
→ Դիմում է ներկայացվում տվյալ երկրի դատարան՝ վճիռը ճանաչելու և կատարել տալու։
Դիմում նոր արբիտրաժային հայցով՝ վնասների փոխհատուցման համար
Եթե որոշումը չկատարվի՝ կարելի է նոր դատական/արբիտրաժային գործընթաց սկսել՝ պահանջելով լրացուցիչ վնասներ վճիռը չկատարելու հիմքով։
Օրինակ
Ռուսաստանի դեմ մի քանի գործերով, միջազգային ընկերություններ վճիռը ի կատար չեն հասցրել Ռուսաստանի տարածքում, սակայն հաջողությամբ կիրառել են Նյու Յորքի կոնվենցիան՝ Ռուսաստանից դուրս գտնվող ակտիվների նկատմամբ»,- գրել է Ս.Պարսյանը։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ երկու ամսով կալանավորված գործարար, բարերար, ՀԷՑ սեփականատեր Սամվել Կարապետյանը և իր ընտանիքը հաղթել են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության դեմ նախաձեռնած արբիտրաժային հրատապ գործը։ Արտակարգ արբիտրաժի որոշումը Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից ենթակա է պարտադիր կատարման։
Իսկ ՀՀ կառավարությունից մեկնաբանելով Սամվել Կարապետյանի հաղթանակը՝ նշել էին. «Հարգանքով վերաբերվելով օտարերկրյա արբիտրաժների որոշումներով կիրառվող ապահովման միջոցներին, միևնույն ժամանակ բոլորը պարտավոր են առաջնորդվել նաև ՀՀ օրենսդրությամբ և միջազգային պայմանագրերով, որոնցով սահմանված են արբիտրաժային որոշումների ճանաչման և կատարման կարգերը և ընթացակարգերը»։

Сурен Парсян: В случае отказа от исполнения решения Стокгольмского арбитража существуют несколько правовых и практических последствий
17:17 23/07/2025
В случае отказа от исполнения решения Стокгольмского арбитража или любого международного арбитражного суда существуют несколько правовых и практических последствий и механизмов для принудительного исполнения решения, написал кандидат экономических наук, доцент, юрист Сурен Парсян.
«Стокгольмский арбитраж действует как независимое арбитражное учреждение, решения которого считаются имеющими юридическую силу, аналогично решениям национальных судов.
Решения Стокгольмского арбитража, согласно международному праву, подлежат обязательному исполнению – на основе Нью-Йоркской конвенции 1958 года, участниками которой являются свыше 170 государств, включая Армению.
Если ответчик не исполняет решение:
• противоположная сторона может обратиться в суды государства, где находятся активы (имущество) ответчика, и потребовать возбуждения исполнительного производства.
Как можно принудить к исполнению международного арбитражного решения:
• Через механизм Нью-Йоркской конвенции
если активы ответчика находятся в государстве, присоединившемся к конвенции, в суд этой страны подается заявление – о признании и исполнении вердикта;
• Подачей нового арбитражного иска о возмещении убытков.
Если решение не будет исполнено, можно инициировать новый судебный/арбитражный процесс – с требованием о возмещении дополнительных убытков в связи с неисполнением вердикта.
Пример
По нескольким делам против России международные компании не смогли добиться исполнения решения на территории России, однако успешно применяли Нью-Йоркскую конвенцию в отношении активов за пределами России», – отметил он.
Напомним, ранее стало известно, что арестованный в Армении на 2 месяца предприниматель, благотворитель, владелец ЗАО «Электрические сети Армении» (ЭСА) Самвел Карапетян и его семья выиграли срочное арбитражное дело, инициированное против правительства Республики Армения. Решение подлежит обязательному исполнению правительством Республики Армения.
А в правительстве Армении, комментируя победу Карапетяна, отметили в частности: «Уважая обеспечительные меры, применяемые решениями иностранных арбитражей, каждый вместе с тем обязан руководствоваться также законодательством Республики Армения и международными договорами, устанавливающими правила и порядок признания и исполнения арбитражных решений».