Հնդկաստանի Բիհար նահանգում մեկ տարեկան երեխան կծել և պատառոտել է 70 սանտիմետրանոց կոբրային՝ այն շփոթելով խաղալիքի հետ։ Դեպքի մասին հայտնում է Hindustan Times-ը՝ հղում անելով բժիշկներին։
Դեպքը տեղի է ունեցել անցյալ շաբաթվա վերջին Արևմտյան Չամպարան գյուղում, երբ Գովինդա անունով երեխան խաղցել էր իր տանը։ Տեղացիների խոսքով՝ կոբրան չափազանց մոտեցել է երեխային, ինչը, հնարավոր է, գրավել է երեխայի ուշադրությունը, ով բռնել է այն և կծել։
Տեղացիները երեխայի գործողությունները անվանել են ռեֆլեքսիվ, երբ երեխան ատամները խրել է կոբրայի մեջ։
«Ընտանիքի անդամները պնդում են, որ նա օձին բռնել է իրենց տանը։ Տատիկը նկատել է նրան օձի հետ, և երբ նա կարողացել է միջամտել, սողունն արդեն կծել էր երեխային։ Սատկած սողունը ընկած էր հատակին, և երեխան նույնպես կորցրել էր գիտակցությունը»,-ասել է Բեթթիահ հիվանդանոցի վարիչ Դևիկանտ Միշրան։
Նա հավելել է, որ երեխան գտնվում է հսկողության տակ, և օձից թունավորման նշաններ չկան։ Վայրի բնության մասնագետները նշել են, որ վերջին ժամանակներս Հնդկաստանում տեղացած ուժեղ անձրևները կարող էին օձերին դուրս մղել իրենց բնական միջավայրից և ստիպել նրանց ավելի մոտենալ մարդկային բնակավայրերին։

Годовалый ребенок в индийском штате Бихар загрыз и разорвал 70-сантиметровую кобру, приняв ее за игрушку, сообщает издание Hindustan Times со ссылкой на врачей.
Как передает РИА Новости, инцидент произошел в населенном пункте Западный Шампаране в конце прошлой недели, когда малыш по имени Говинда играл в своем доме. По словам местных жителей, кобра подошла слишком близко к ребенку, что, возможно, привлекло внимание ребенка, который схватил ее и укусил.
Местные жители назвали действия малыша рефлекторным актом, когда ребенок вонзил зубы в кобру.
"Члены семьи утверждают, что он поймал змею в их доме. Бабушка заметила его со змеей, и к тому времени, когда она смогла вмешаться, рептилия уже укусила ребенка. Мертвая кобра лежала на полу, а ребенок также потерял сознание", - сказал суперинтендант госпиталя Беттия Девикант Мишра.
Он добавил, что ребенок находится под наблюдением врачей, никаких признаков отравления ядом змеи не выявлено.
Как сообщили эксперты по дикой природе, выгнать змей из их естественной среды и заставить приблизиться к человеческому жилью могли установившиеся в Индии в последнее время сильные дожди.