Դատարանը հրապարակեց Փաշինյանի ավտոշարասյան կողմից Սոնա Մնացականյանին մաhաgnւ վրաերթի ենթարկելու գործով վերդիկտը
10:18 30/07/2025
Երևան քաղաքի Առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանը, դատավոր Կարեն Ֆարխոյանի նախագահությամբ, հրապարակեց Նիկոլ Փաշինյանի ավտոշարասյան կողմից մահացու վրաերթի ենթարկված Սոնա Մնացականյանի գործով վերդիկտը։
Մեքենայի վարորդ մեղադրյալ Արամ Նավասարդյանը մեղավոր ճանաչվեց, նրա նկատմամբ խափանման միջոցը երկրից բացակայելու արգելքը, մնաց անփոփոխ։ Նա մեղավոր ճանաչվեց 2003 թ. ընդունված ՔՕ 242-րդ 2 մասով (Ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ապահովմանն ուղղված պահանջները կամ ճանապարհային երթևեկության կամ տրանսպորտային միջոցների շահագործման կանոնները խախտելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու մահ) և 244-րդ հոդվածի 1-ին մասով (Ճանապարհատրանսպորտային պատահարի վայրը թողնելը) նախատեսված արարքներում։
Գործող օրենսդրության համաձայն՝ պատժի տեսակը կհրապարակվի ավելի ուշ։
Հիշեցնենք, որ 2022 թ. ապրիլի 26-ին՝ ժամը 18:05-ի սահմաններում, Պարոնյան-Լեո փողոցների խաչմերուկում ՀՀ ոստիկանության «Ճանապարհային ոստիկանություն» ծառայության ուղեկցող սպայական վաշտի հրամանատարն իր կողմից վարած «Տոյոտա Պրադո» մակնիշի ավտոմեքենայով վրաերթի է ենթարկել Արարատի մարզի 28-ամյա բնակչուհուն, որի հետեւանքով ստացած մարմնական վնասվածքներով վերջինս տեղափոխվել է «Նաիրի» բժշկական կենտրոն, որտեղ գիտակցության չգալով՝ մահացել է: Նշված ավտոշարասյունն ուղեկցելիս է եղել Նիկոլ Փաշինյանին, իսկ մահացած կինը հղի է եղել։

The Yerevan First Instance Court of General Jurisdiction, presided over by judge Karen Farkhoyan, on Wednesday issued a verdict in the case of Sona Mnatsakanyan, who was fatally struck by a vehicle from Prime Minister Nikol Pashinyan’s motorcade in April 2022.
The driver, Aram Navasardyan, was found guilty under Articles 242 and 244 of Armenia’s Criminal Code (violation of traffic safety rules resulting in death through negligence and leaving the scene of an accident). The court upheld the current preventive measure banning him from leaving the country. The specific sentence will be announced at a later date.
The incident occurred at the intersection of Paronyan and Leo Streets in Yerevan on April 26. Navasardyan, the commander of the traffic police escort unit, was driving a Toyota Prado when he hit the 28-year-old pregnant woman from Ararat Province.
The police SUV did not stop after the crash. Pashinian’s limousine and six other cars making up his convoy also drove past the dying woman. She was rushed to Nairi Medical Center but died shortly after without regaining consciousness.