«Ի՞նչ եք անում պետական փողերը. Լոպեսի քամակն ենք մտցրել»
«Համերգի փող կա, բայց թոշակառուների, աշակերտների ու ուսանողների տրանսպորտի ուղեվարձը փոխհատուցելու փող չկա: Ասում են՝ անգամ նոր տրոլեյբուս առնելու փող չկա: Համ էլ դա համայնքային բյուջե ա, հո պետական չի՞»,- գրել է «Իրազեկ և պաշտպանված սպառող» ՀԿ նախագահ Բաբկեն Պիպոյանը՝ նկատի ունենալով Ջենիֆեր Լոպեսի երևանյան համերգի համար նախատեսված ծախսերը։
Ադրբեջանագետ Անժելա Էլիբեգովան նույն թեմայի վերաբերյալ նույնպես գրառում է արել.
«- Տրանսպորտը պիտի թանկացնենք
-Ինչի՞
-Նոր ավտոբուսի փող չունենք
-Բա ինչ եք անում պետական փողերը՞
- Լոպեսի քամակն ենք մտցրել»։
Ջենիֆեր Լոպեսի երևանյան համերգից ընդամենը երկու օր առաջ պարզվեց, որ դրա կազմակերպման գումարը տրամադրվել է Հայաստանի բյուջեից․ երեկ կառավարությունը որոշել է ամերիկացի ռեփեր Սնուփ Դոգի՝ 2023-ին տապալված համերգի 6 միլիոն դոլարն ուղղել Ջենիֆեր Լոպեսի երևանյան համերգի կազմակերպմանը։ Սա այն դեպքում, երբ ամիսներ շարունակ ոչ մի տեղ, ոչ մի գովազդում, ոչ մի պաստառում չի նշվել, որ կառավարությունն ու «Դոպինգ սփեյս»-ն են Լոպեսի համաշխարհային շրջագայության շրջանակում կայանալիք այս համերգի հովանավորն ու կազմակերպիչը։
Ավելին, կառավարության որոշման մեջ նշված չէ, որ Ջենիֆեր Լոպեսի երևանյան համերգը լինելու է օգոստոսի 3-ին, այնտեղ անորոշ ժամկետներ են նշված՝ «2025-ի ընթացքում»։
«Ազատությունը» գրում է, որ բացի այդ, Ջենիֆեր Լոպեսի համերգի կազմակերպման նախահաշվում կան միլիոնավոր դրամների ծախսեր, որոնց հիմնավորվածությունն ու նպատակահարմարությունը հարցեր են առաջացնում։
37 հազար դոլար՝ Ջենիֆեր Լոպեսի 2 օրվա սննդի, 15 հազար դոլար՝ համերգի ծրագրի պրոդյուսերի համար
Կառավարության որոշումից պարզ է դառնում, որ Լոպեսին վճարվելու է 1 միլիարդ դրամ՝ ավելի քան 2.5 միլիոն դոլար: Քանի որ հայտնի չէ՝ որքան է լինելու համերգի տևողությունը, դժվար է գնահատել՝ այս գումարն արդյոք համապատասխանում է նախկին համերգների համար վճարված հոնորարներին, թե ոչ։
Ավելի կասկածահարույց է միայն Ջենիֆեր Լոպեսի սննդի առաքման ծառայությունների համար նախատեսված գումարը՝ 14.4 միլիոն դրամ կամ 37 հազար դոլար: Նրա թիմի սննդի համար 6 միլիոն դրամ է առանձնացվել, զգեստափոխման սենյակի աշխատակիցների համար՝ 3.8 միլիոն դրամ։
Ըստ կառավարության փաստաթղթերի՝ Ջենիֆեր Լոպեսը իջևանելու է «Դվին» հյուրանոցում (Seven Visions Hotels 5), որին երկու օրվա համար նախատեսվում է վճարել մոտ 4 միլիոն դրամ։ Ըստ նախահաշվի՝ Ջենիֆեր Լոպեսին, նրան սպասարկող թիմին Երևանի տարբեր հյուրանոցներում տեղավորելու վրա ծախսվելու է ավելի քան 71.5 մլն դրամ՝ դոլարով արտահայտված 185 հազար դոլար։
Համերգի գործադիր պրոդյուսերին նախատեսվում է վճարել 2.5 միլիոն դրամ աշխատավարձ։ Այս հաստիքից բացի, լինելու է նաև համերգի ծրագրի պրոդյուսեր՝ 5.8 միլիոն դրամ աշխատավարձով։ Համերգի տեխնիկական տնօրինությանը վճարվելու է 29.4 միլիոն դրամ։
6 միլիոն դրամ հատկացվելու է գնումների հետ կապված խորհրդատվական ծառայության, 4.4 միլիոն՝ իրավական խորհրդատվության, նույնքան էլ՝ հաշվապահական ծառայությունների համար։ «Դոպինգ սփեյս»-ն արտիստին դիմավարողին պլանավորվում է վճարել 1 միլիոն 320 հազար դրամ, համերգի տրանսպորտային պատասխանատուին՝ 2.5 միլիոն դրամ, սննդի սպասարկման մենեջերին 2.3 միլիոն դրամ։ Տարածքում լինելու է նաև «օպերացիոն գործընթացների ղեկավար», ով կստանա 3.5 միլիոն դրամ աշխատավարձ մեկ համերգի համար, գեներատորների պատասխանատուն՝ 3 միլիոն դրամ։ «Դոպինգ սփեյս»-ը նախատեսում է 8.5 միլիոն դրամ ծախսել մեքենաների վարձակալության, ուղևորափոխադրման համար։

«Государственный бюджет – на шоу, а не на нужды горожан?» Во сколько обойдется концерт Джей Ло в Ереване
17:49 01/08/2025
«Деньги на концерт есть, а на компенсацию проезда в общественном транспорте пенсионерам, школьникам и студентам – нет. Говорят, даже на покупку нового троллейбуса денег нет. Наверное, это бюджет общины, а не государства?» – написал председатель общественной организации «Информированный и защищенный потребитель» Бабкен Пипоян, комментируя расходы, предусмотренные на ереванский концерт американской певицы Дженнифер Лопес в Ереване.
Всего за два дня до концерта популярной американской певицы Дженнифер Лопес в Ереване стало известно, что его организация финансируется из государственного бюджета Армении. Накануне, 31 июля, правительство Армении решило направить 6 миллионов долларов, которые ранее были выделены для несостоявшегося в 2023 году концерта американского рэпера Snoop Dogg, на проведение концерта Дженнифер Лопес в Ереване.
И это при том, что на протяжении минувших месяцев нигде – ни в рекламе, ни на афишах, ни в анонсах – не указывалось, что спонсорами и организаторами ереванского концерта в рамках мирового турне Лопес являются правительство Армении и компания Doping Space.
Более того, в постановлении правительства не указано, что ереванский концерт Дженнифер Лопес состоится 3 августа. Там обозначены лишь размытые сроки – «в течение 2025 года».
По данным Радио «Азатутюн» (армянской службы радио «Свобода»), в смете расходов на организацию концерта Дженнифер Лопес заложены миллионы драмов, обоснованность и целесообразность которых вызывают вопросы:
37 000 долларов – на питание Дженнифер Лопес в течение двух дней,
15 000 долларов – гонорар продюсеру концертной программы.
Из постановления правительства становится ясно, что гонорар Лопес составит 1 миллиард драмов, то есть более 2,5 млн долларов. Поскольку продолжительность концерта пока не известна, трудно оценить, соответствует ли этот гонорар суммам за предыдущие концерты певицы.
Наибольшее недоумение вызывает сумма, предусмотренная на службы доставки еды для Лопес: 14,4 млн драмов (37 000 долларов). Для питания команды Лопес предусмотрено 6 млн  драмов, а для сотрудников гардероба – 3,8 млн драмов.
Согласно правительственным документам, Дженнифер Лопес остановится в ереванском отеле Dvin (Seven Visions Hotels 5), которому за два дня планируется заплатить около 4 млн драмов. В общей сложности расходы на размещение Лопес и ее команды в различных отелях Еревана составят более 71,5 млн драмов – около 185 000 долларов.