Գարիկ Գալեյանին 1,5 տարի ազատազրկում՝ անձի վրա խմելու մաքուր ջուր լցնելու համար
Վերաքննիչ քրեական դատարանում ավարտվեց 44-օրյա պատերազմում զոհվան Մխիթար Գալելյանի՝ Գարիկ Գալեյանի գործով բողոքների քննությունը։ Այս մասին հայտնում է փքաստաբան Վահան Հովհաննիսյանը։
«Դատարանը մասնակի (պատժի մասով) բավարարեց պաշտպանական կողմի բողոքը, սակայն որոշեց, որ խուլիգանության մեղադրանքով նա պետք է 1,5 տարի ժամկետով ազատազրկվի։
Հիշեցնեմ, որ ըստ ՀՀ ՔԿՎ ստացված տեղեկատվության, խուլիգանության երկրորդ մասի մեղադրանքով ազատազրկման վայրերում պատիժ է կրում․․․ 3 անձ, որոնք դատապարտվել են կրկնահանցագործության և այլ ծանր հանցանքների համակցության համար։
Կարող ենք արձանագրել, որ Գարիկ Գալեյանը կլինի առաջին անձը՝ ով նման մեղադրանքով ազատազրկման ձևով պատիժ կկրի քրեակատարողական հիմնարկում։
Հիշեցնեմ, որ Գարիկ Գալեյանին պետությունը մեղադրում էր խուլիգանության համար, որը դրսևորվել էր անձի վրա խմելու մաքուր ջուր լցնելով։
Հիշեցնեմ, որ պետությունը խուլիգանություն չէր համարել Կասկադ համալիրում Ալեն Սիմոնյանի կողմից քաղաքացու աչքին թքելը։
Հիշեցնեմ, որ օգոստոսի 17-ին Գարիկ Գալեյանի հերոս որդու՝ Մխիթարի ծննդյան օրն էր և նա չէր կարող չլինել Եռաբլուրում։

Гарик Галеян приговорен к 1,5 годам лишения свободы за то, что вылил на человека питьевую воду
В Апелляционном уголовном суде завершилось рассмотрение жалоб по делу Гарика Галеяна – отца погибшего в ходе 44-дневной войны Мхитара Галеяна, сообщает адвокат Ваган Ованнисян.
«Суд частично (по части наказания) удовлетворил жалобу стороны защиты, однако постановил, что Гарик Галеян должен понести наказание в виде 1,5 лет лишения свободы по обвинению в хулиганстве.
Напомню, что, по данным уголовно-исполнительного управления Минюста Армении, наказание в виде лишения свободы по части 2 статьи о хулиганстве в настоящее время отбывают всего три человека, осужденные по совокупности рецидива и других тяжких преступлений.
Можно зафиксировать, что Гарик Галеян станет первым, кто будет отбывать наказание виде лишения свободы в УИУ по такому обвинению.
Напомню, что государство обвиняло Гарика Галеяна в хулиганстве, которое проявилось в том, что он вылил на другого человека питьевую воду.
Напомню также, что государство не квалифицировало как хулиганство случай, когда Ален Симонян плюнул в глаз гражданину у комплекса «Каскад».
Напомню, что 17 августа – день рождения обретшего бессмертие героя – сына Гарика Галеяна, Мхитара, и он просто не мог не быть в воинском пантеоне „Ераблур” в этот день», – указал адвокат.