Մենք երբեք բավարարված չենք եղել այն արձագանքից և աշխատանքից, որ ԱՄՆ-ի այդ պահին գործող վարչակազմը իրականացրել է. Փաշինյանը՝ Օ՛Բրայնին
13:35 28/08/2025
«Նախ արձանագրենք, որ պարոն Օ՛Բրայենը նախագահ Թրամփի պաշտոնավարման արդյունքում զրկվել է իր բարձրաստիճան աշխատանքից, և նա հիմա խնդիր ունի բացատրելու, թե ինչու նախագահ Թրամփի վարչակազմը կարողացավ անել այն, ինչ իրենք չկարողացան անել»,-ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը՝ արձագանքելով ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով նախկին օգնական Ջեյմս Օ'Բրայենի հայտարարությանը, որ Վաշինգտոնում օգոստոսի 8-ի փաստաթղթերով Ադրբեջանը մեծապես շահեց, քանի որ ստացավ իր ուզածը, իսկ Հայաստանը հայտնվում է խոցելի վիճակում։
Փաշինյանի խոսքով, Օ'Բրայենի ասածը մի կողմից շատ տարօրինակ է, մյուս կողմից էլ բացարձակապես տարօրինակ չէ։
«Եթե պարոն Օ՛Բրայենը խոսում է Հայաստանի խոցելիությունների մասին, պիտի արձանագրեմ, որ ցավոք Հայաստանը ամենախոցելին եղել է հենց իր և իրենց պաշտոնավարման շրջանում»,-ասաց Փաշինյանը և հիշեցնեց 2023 թ., 2022 թ., 2021 թվականի իրադարձությունները և հավելեց. «Մենք երբեք բավարարված չենք եղել այն արձագանքից և աշխատանքից, որ Միացյալ Նահանգների այդ պահին գործող վարչակազմը իրականացրել է մեր տարածաշրջանում խաղաղության օրակարգին աջակցելու համար...
Պարոն Օ'Բրայենը մի մարդ է, որը այդ ամենի արդյունքում զրկվել է իր աշխատանքից և նրա էմոցիոնալ գնահատականները ես չեմ պատրաստվում մեկնաբանել։ Եթե ինքը աշխատանքից զրկվել է, դա ինքը պետք է ինքնահայեցմամբ զբաղվի և ոչ թե իր աշխատանքը կորցնելու մեղքը փորձի բարդել ՀՀ-ի վրա։
Այսօր Հայաստանն իր նորանկախ պատմության մեջ ամենապակաս խոցելի վիճակում է։ 1991 թվականից մինչև այսօր մենք ավելի պակաս խոցելի վիճակում չենք եղել, և թերևս աշխարհաքաղաքական և տարածաշրջանային և քաղաքական նրբությունները նկատելու հմտությունների պակասն է, որ պարոն Օ' Բրայանին թույլ չի տվել շարունակել իր աշխատանքը Միացյալ Նահանգների պետական դեպարտամենտում»։

Pashinyan responds to O'Brien: 'We were never satisfied with the US administration's response'
Prime Minister Nikol Pashinyan has responded to recent remarks by James O’Brien, former U.S. Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs, who stated that the August 8 agreements in Washington largely favored Azerbaijan, leaving Armenia in a vulnerable position.
Speaking at a press briefing on Thursday, Pashinyan highlighted that O’Brien lost his senior post during the Trump administration and suggested that he now faces the challenge of explaining why the Trump administration achieved what his own team could not.
“O’Brien’s statement is, on the one hand, very strange, and on the other hand, not strange at all. If he is speaking about Armenia’s vulnerabilities, I must stress that, unfortunately, Armenia was at its most vulnerable precisely during his and his colleagues’ tenure,” Pashinyan said, citing the developments in 2021, 2022 and 2023.
“Armenia was never satisfied with the response or the efforts made by the U.S. administration at the time to support the peace agenda in the South Caucasus,” he stressed.
“O’Brien is someone who lost his job as a result of all this. I am not going to comment on his emotional statements. If he lost his position, he should engage in self-reflection rather than trying to place the blame for his dismissal on Armenia,” Pashinyan remarked.
He further insisted that Armenia today is in its least vulnerable state since independence. “Since 1991, Armenia has never been in a less vulnerable position than it is today. It may be the lack of sensitivity to geopolitical and regional nuances that prevented Mr. O’Brien from continuing his work at the U.S. State Department,” Pashinyan added.