Հայաստանը կամավոր տարբերակով հրաժարվել է ՀԷՑ-ի վերաբերյալ Արբիտրաժի միջանկյալ որոշումը կատարել. Գալյան
11:43 03/09/2025
«Մենք այս պահին ունենք հետևյալ իրականությունը՝ միջազգային Արբիտրաժը կայացրել է միջանկյալ որոշում, ըստ էության, հայցի ապահովում կիրառելու մասին, որն այս պահին չի կատարվում կառավարության կողմից կամավոր տարբերակով»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը՝ պատասխանելով հարցին՝ ինչո՞ւ ՀՀ-ն չի կատարում Ստոկհոլմի Արբիտրաժային դատարանի որոշումը ՀԷՑ-ի վերաբերյալ:
Ըստ նրա, կա մեխանիզմ, որ դա կատարվի հարկադրաբար և կա դա չկատարելու մեխանիզմ, եթե դատարանները կորոշեն այդ որոշումը հակասում է հանրային կարգին:
Նախարարի խոսքով, սրանք կարգավորումներ են, որոնք կան միջազգային համապատասխան իրավական ակտերում և ներպետական իրավական ակտերում:
«Ես չէի ուզենա շատ մեկնաբանել արբիտրաժային համապատասխան որոշումը, բայց այդ որոշումը վերաբերում է մեր օրենսդրական ակտին, որը կատարվել է Հայաստանի կողմից: Այսինքն, Հայաստանը գործել է օրենքի շրջանակներում, իսկ արբիտրաժային որոշմամբ սահմանվում է հետևյալը, որ մենք չպետք է կիրառենք մեր ներպետական օրենսդրությունը: Կներեք, սա մեր պետությունն է, և մենք ասում ենք, որ մեր պետությունը իրավական է,  պետք է հետևի իրավական կարգավորումներին, որոնք կան, գործող են և սահամանադրական են, քանի դեռ հակառակը չի հիմնավորվել և արբիտրաժային համապատասխան որոշումը հակասում է հենց դրան»,-ասաց Ս.Գալյանը:
Ըստ նրա, եթե դատարանը կայացնի որոշում, որ կառավարությունը պետք է կատարի արբիտրաժի որոշումը, հարկադիր կատարումն ապահվող ծառայության միջոցով պետք է լկատարվի, բայց քանի որ գործ ունի օրենքի ու օրենքի կատարման հետ, չի պատկերացնում, «թե ինչպես կարող է դատարանը, ցանկացած այլ մարմնի ասի՝ մի կատարեք ձեր երկրի օրենքների պահանջները»։
Հիշեցնենք, որ կալանավորված գործարար Սամվել Կարապետյանի պաշտպանության խորհուրդը հայտնել էր, որ 2025թ. հուլիսի 22-ին Ստոկհոլմի առևտրային պալատի արբիտրաժային ինստիտուտի նշանակած հրատապ արբիտրաժը պարտավորեցրել է Հայաստանի Հանրապետությանը ձեռնպահ մնալ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» փակ բաժնետիրական ընկերության նկատմամբ վերջերս ընդունված «էներգետիկայի մասին» և «Հանրային ծառայությունները կարգավորող մարմնի մասին» ՀՀ օրենքներով սահմանած դրույթների կիրառումից, ինչպես նաև «ՀԷՑ» փակ բաժնետիրական ընկերության բռնագրավման հետագա քայլերից»։

Србуи Галян: Армения отказалась исполнять решение Арбитражного института Торговой палаты Стокгольма по ЭСА
15:03 03/09/2025
«В настоящий момент мы имеем следующую реальность: Международный арбитраж вынес промежуточное решение, по сути – о применении обеспечительных мер, однако оно не исполняется правительством в добровольном порядке», – заявила министр юстиции Армении Србуи Галян, отвечая на вопросы журналистов о том, почему Республика Армения не выполняет решение  международного арбитража по делу о национализации компании «Электрические сети Армении» (ЭСА), принадлежащей арестованному бизнесмену Самвелу Карапетяну.
По ее словам, существует механизм как для принудительного исполнения, так и для отказа от исполнения, если суды сочтут, что арбитражное решение противоречит публичному порядку.
Министр подчеркнула, что  имеются регулировки как в соответствующих международных правовых актах, так и во внутригосударственных правовых актах.
«Я бы не хотела слишком подробно комментировать соответствующее арбитражное решение, но оно касается нашего законодательного акта, что и было реализовано Арменией. Другими словами, Республика Армения действовала в рамках закона, а арбитражное решение устанавливает, что мы не должны применять наше внутреннее законодательство.
Извините, это наше государство, и мы говорим: наше государство – правовое. Правовое государство должно следовать существующим, действующим и конституционным правовым нормам, пока не доказано обратное. Арбитражное решение противоречит именно этим нормам», – сказала она.
Галян указала также: если суд вынесет решение о необходимости исполнения решения арбитража, оно должно быть реализовано через службу принудительного исполнения. Но поскольку речь идет о законе и его применении, Галян отметила, что она затрудняется представить, «как суд или какой-либо другой орган может сказать: не исполняйте требования законов своей страны».
Напомним, ранее Совет по защите арестованного в Армении предпринимателя, благотворителя, владельца ЗАО «Электрические сети Армении» (ЭСА) Самвела Карапетяна сообщил: «22 июля 2025 года срочный арбитражный институт Торговой палаты Стокгольма обязал Республику Армения воздержаться от применения положений недавно принятых законов Республики Армения "Об энергетике" и "Об органе по регулированию общественных услуг" к закрытому акционерному обществу "Электрические сети Армении", а также от дальнейших шагов по изъятию закрытого акционерного общества "Электрические сети Армении"».