Նախ՝ կրոնական զարմանքը։ Բա թե՝ իսկ Նեպալում բուդդիստներ չե՞ն, ինչ ապստամբել, ինչ ընդդիմանալ։ Փաստորեն՝ չէ։ Իսկական «բուդդիստները» մենք ենք՝ լիակատար թմբիրի մեջ նստած, անմասն գահավիժող ամեն ինչից։
Հետո զարմացան, թե՝ բայց այսքան բան մեկ-երկու սոցցանց փակելու համա՞ր։ Ես չգիտեմ ինչ կաներ Նեպալը, եթե իր «Արցախը» տային ուրիշի, բայց մեկ-երկու սոցցանցի ֆենոմենը գալիս է ասելու, որ երբեք չես իմանա, թե ինչը կլինի համբերության բաժակը լցնող վերջին կաթիլը՝ դպրոցական դասագրքերի խառնաշթոփը, քաղաքների ծառահատումներն ու անապատացումը, Երևանի արհեստական ուրբանիզացիան ու շինարարական փոշի-աղմուկը, քաղբանտարկյալների դատական հերթական նիստերից մեկը, վարչական բացարձակ անպատասխանատվությունը ցանկացած՝ ամենափոքր, նույնիսկ՝ համատիրության հարցեր լուծելու փորձերում, հոսանքանջատումները, ծավալները փոքրացնելու համար աղբավայրերի այրումը, որևէ քպ-ականի լկտի հերթական պահվածքն ու խոսքը... Իրոք՝ իշխանությունները պիտի իմանան, որ թեմաների առատության կողքին այլ՝ իբր շեղող թեմաներ չպիտի հնարեն։ Որովհետև կարող է իրենց հնարած թեման հենց դառնա այն վերջին կաթիլը, որով հայերը հասկանան, որ իրենք բուդդիստ չեն ու ընդդիմանալու իրավունք ունեն։
Քանի շառ չեն արել, ասեմ՝ ոչ Նեպալի նման։
Մինչև Նեպալին հասնելը այնքան ընդդիմանալու ձևեր կան, պարապ ընկած։
Մյուսը հիացմունքն էր. Բա թե՝ հետամնաց երկիր է, բայց պատվախնդրություն ունեն։ Դե, դեռ հարց է, թե ինչով են հետամնաց, ինչ դասագրքերով են սովորում, ինչպիսի հասարակական հարաբերություններ ու հանրային միասնություն է այնտեղ։ Եթե նկատի ունենք՝ տնտեսապես հետամնաց է, ապա այնպես չէ, որ Հայաստանում էլ ինքնաբավ գյուղատնտեսություն է, կանաչ այգիներ, հարյուրներով աշխատող ֆաբրիկաներ, 0 գործազրկություն, էլի։
Այնպես որ՝ պատվախնդրությունը տնտեսության մեջ փնտրողները «բուդդիստ» են։
Հա, մեկ էլ հասկացանք, թե ինչքան նախանձ կա մեջներս գործուն մարդկանց նկատմամբ։
Ով ի վիճակի է, ով կարող է, ով պատվախնդրորեն ու մարդկայնորեն կարողանում է ընդվզել, ընդդիմանալ անարդարությանը՝ նրանց մենք մի հատ նախ նախանձում ենք։

Что поняла Армения после вспышки протестов в Непале
Первое – удивление в связи с религией. Мол, разве в Непале – не буддисты? Какой там бунт или сопротивление? Оказывается, нет. Настоящие «буддисты» – это мы, погруженные в полное оцепенение, отстраненно наблюдающие за всем, что рушится вокруг.
Далее последовало еще удивление: дескать, неужели столько шума из-за блокировки одной-двух соцсетей? Не знаю, что бы сделал Непал, если бы у него отняли его «Арцах» и отдали другому. Но феномен одной-двух соцсетей говорит о том, что никогда не угадаешь, какая капля переполнит чашу терпения: неразбериха со школьными учебниками, вырубка деревьев в городах и их опустынивание, искусственная урбанизация Еревана – со строительной пылью и шумом, очередное заседание суда над политзаключенными, полная административная безответственность в попытках решения любых, даже самых мелких вопросов – вплоть до проблем в кондоминиумах, отключения электричества, сжигание мусорных свалок ради уменьшения их площади, наглое поведение или слова очередного представителя правящей партии?.. В самом деле, властям стоит понять: при таком обилии проблем не надо выдумывать новые, якобы отвлекающие темы. Потому что их выдумка может стать той самой последней каплей, после которой армяне осознают, что они – вовсе не «буддисты» и имеют право на сопротивление.
Пока не дошло до клеветы, скажу сразу – не как в Непале.
До непальского сценария есть уйма способов воспротивиться, которые лежат без дела.
Еще было восхищение. Мол, отсталая страна, а чувство собственного достоинства есть. Ну, еще вопрос, в чем они отсталые, какие у них учебники, какие общественные отношения, насколько там сплоченное общество. Если говорить об экономической отсталости, то и в Армении нет ни самодостаточного сельского хозяйства, ни зеленых садов, ни сотен работающих фабрик, ни нулевой безработицы.
Так что, ищущие чувство собственного достоинства в экономике – «буддисты».
Да, и еще мы поняли, как много в нас зависти к деятельным людям.
Тем, кто способен, кто может, кто с достоинством и человечески умеет возмущаться и сопротивляться несправедливости, – таким мы сначала от души завидуем.