Փարաքարի համայնքապետի uպանnւթյnւնը փետրվարին Մերձավանում տեղի ունեցած միջադեպի շարունակությունն է. ՆԳՆ խոսնակ
«Քննվող վարկածը շարունակում է մնալ, որ սա փետրվարին Մերձավանում տեղի ունեցած միջադեպի շարունակությունն է, որի ժամանակ սպանվել է այս գործով ձերբակալավածի հարազատ եղբայրը»,-լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ներքին գործերի նախարարության խոսնակ Նարեկ Սարգսյանը։
Նա հիշեցրեց, որ փետրվարի 5-ին Մերձավանում մի խումբ անձնաց միջև միջադեպ էր տեղի ունեցել, հնչել էին կրակոցներ. «Միջադեպը եղել էր մեքենան արագ վարելու, չբարևելու հարցի շուրջ։ Դրա հետևանքով եղել էր ծեծկռտուք, հնչել էին կրակոցներ, Գրիգոր Օհանյանը կրծքավանդակի շրջանում հրազենային վնասվածք էր ստացել, մահացել էր։ Բացահայտվել էր այս գործը։
Սեպտեմբերի 23-ին տեղի ունեցած դեպքը փետրվարյան իրադարձության շարունակությունն է, միջանձնային կոնֆլիկտի տրամաբանության մեջ։ Վերջին դեպքով սպանվել է փետրվարյան դեպքով անձնող մեղադրյալներից մեկի հարազատ եղբայրը՝ Վալոդյա Գրիգորյանը»։
Նա նշեց, որ ձեռնարկվում են միջոցառումներ դեպքի հետ կապված բոլոր անձանց ինքնությունը ճշտելու, հայտնաբերելու ուղղությամբ։
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 23-ին՝ ժամը 23.52-ին, ՆԳՆ ոստիկանություն ահազանգ է ստացվել, որ Արմավիրի մարզի Մերձավան բնակավայրի Երևանյան խճուղում կրակոցներ են հնչել։ Նախնական տվյալներով կա 2 զոհ, 1 վիրավոր։ Մահացածներից մեկը համայնքի ղեկավար Վալոդյա Գրիգորյանն է, մյուսը նրա ընկերը՝ ՆԳՆ ոստիկանության Արարատի քրեական ոստիկանության աշխատակից Կարեն Աբրահամյանը։ Մեկ հոգի վիրավորվել է։
Այսօր ՔԿ-ից հայտնեցին, որ Մերձավանում տեղի ունեցած սպանության դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում ՀՀ ՆԳՆ և ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված մեծածավալ համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում հանցանք կատարելու անմիջականորեն ծագած կասկածի հիմքով ձերբակալվել և նախաքննական մարմին է ներկայացվել մեկ անձ: ձերբակալվածը Նարեկ Օհանյանն է։

Пресс-секретарь МВД Армении: Убийство Володи Григоряна – продолжение февральской стрельбы в Мердзаване
15:04 27/09/2025
«Рассматриваемая версия [убийства оппозиционного главы укрупненной общины Паракар Армавирской области Армении Володи Григорянаи его друга-сотрудника полиции] остается прежней: это продолжение произошедшего в Мердзаване в феврале инцидента, когда был убит брат задержанного по этому делу», – сообщил журналистам на брифинге пресс-секретарь министерства внутренних дел Нерек Саркисян.
Он напомнил, что 5 февраля в Мердзаване произошел конфликт с участием группы лиц, в ходе которого раздались выстрелы. «Инцидент возник из-за быстрого вождения машины, кто-то с кем-то не поздоровался … В результате произошла драка, прозвучали выстрелы, Григор Оганян получил огнестрельное ранение в области грудной клетки и скончался. Дело было раскрыто.
Происшествие 23 сентября является продолжением февральского инцидента, в логике межличностного конфликта. В ходе последнего происшествия был убит брат одного из обвиняемых по февральскому делу – Володя Григорян», – отметил Саркисян.
Он добавил, что принимаются меры для установления личности всех причастных к происшествию и их обнаружения.
Как сообщила ранее пресс-служба МВД Армении, 23 сентября в 23:52 в Полицию МВД поступил сигнал о том, что на Ереванском шоссе в селе Мердзаван Армавирской области раздались выстрелы.
Были убиты два человека, еще один был ранен. Один из убитых – глава общины Паракар Володя Григорян. Вторым убитым оказался друг Григоряна, сотрудник уголовной полиции Карен Абрамян, который находился не при исполнении. В результате инцидента ранение получил Арцрун Галстян.
Сегодня из СК Армении сообщили: в ходе предварительного расследования уголовного производства, инициированного в связи с убийством в Мердзаване, в результате проведенных сотрудниками министерства внутренних дел и Службы национальной безопасности Армении комплексных широкомасштабных оперативно-розыскных мероприятий, по непосредственно возникшему подозрению в совершении преступления был задержан и доставлен в орган предварительного следствия один человек.