Վալոդյա Գրիգորյանի սպանության մասով իշխանության ներկայացուցիչները շահարկում են անհասկանալի վենդետայի վարկածը. Մեսրոպ Առաքելյան
10:40 29/09/2025
«Ապրելու երկիր» կուսակցության համահիմնադիր Մեսրոպ Առաքելյանն արձագանքել է  իր կուսակից, Փարաքրի ընդդիմադիր համայնքապետ Վալոդյա Գրիգորյանի սպանության վերաբերյալ իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչների հայտարարություններին.
«Վալոդյա Գրիգորյանի սպանության մասով իշխանության ներկայացուցիչները շահարկում են անհասկանալի վենդետայի վարկածը, որի վերաբերյալ հարկ ենք համարում նշել հետևյալը։
.Վալոդյա Գրիգորյանը անձնական որևէ խնդիր չի ունեցել որևէ մեկի հետ՝ իր գործունեության ընթացքում բացառապես առաջնորդվելով «բոլորի համայնքապետը» սկզբունքով՝ անելով առավելագույնը հանուն միասնության և համերաշխության։
.Մերձավան գյուղում փետրվար ամսին տեղի ունեցած միջադեպի հետ որևէ առընչություն չեն ունեցել Վալոդյա Գրիգորյանը, նրա եղբայրը։ Վալոդյա Գրիգորյանի եղբոր ապօրինի կալանավորումը եղել է մարտի 30-ի ընտրություններից առաջ քաղաքական ճնշման դրսևորում, որի վերաբերյալ Վալոդյա Գրիգորյանը փետրվարի 8-ին արել է պաշտոնական հայտարարություն։
.Անգամ դատախազության կողմից ներկայացված մեղադրանքով՝ Վալոդյա Գրիգորյանի եղբայրը մեղադրվում է բացառապես խուլիգանություն կատարելու հոդվածով՝ չունենալով որևէ առընչություն սպանության հետ։
.Վալոդյա Գրիգորյանի սպանության գործող առաջին անձի (փետրվարին սպանվածի եղբոր) ձերբակալումից հետո ՆԳՆ-ի կողմից ցուցաբերվեց խայտառակ ոչ պրոֆեսիոնալ մոտեցում՝ սպանությունը ներկայացնելով որպես փետրվարյան դեպքերի շարունակություն՝ կատարելով դատարանի գործառույթ։ Սա իրավապահ համակարգի կողմից քաղաքական գնահատական տալու անթույլատրելի դրսևորում է։
.Հաջորդ օրը առերևույթ սպանություն կատարող անձի ձերբակալումը ակնհայտ դարձրեց, որ հնարած վենդետայի վարկածը որևէ առընչություն չունի իրականության հետ։
.Վերահաստատելով Վալոդյա Գրիգորյանի հանրային բացառիկ ազնիվ և պատշաճ վարքագիծը, բացառելով միջանձնային խնդիրների առկայությունը՝ անկհայտ է, որ նրա սպանության գործով առկա են կազմակերպիչներ և պատվիրատուներ։
.Իրավապահ համակարգից պահանջում ենք շարունակել սպանության ամբողջական բացահայտման օպերատիվ աշխատանքները՝ զերծ մնալով տեղի ունեցածին տալ գնահատականներ՝ այն թողնելով դատարանի իրավասությանը։
.Մենք խիստ հետևողական ենք լինելու Վալոդյա Գրիգորյանի սպանության ամբողջական բացահայտմանը։ Բոլոր մեղավորները դատարանի կողմից ստանալու են արժանի պատիժ»։

Месроп Аракелян: Власти спекулируют версией непонятной вендетты в деле об убийстве Володи Григоряна
Соучредитель партии «Страна для жизни» Месроп Аракелян отреагировал на заявления представителей правоохранительных органов касательно убийства своего однопартийца,  оппозиционного главы укрупненной общины Паракар Армавирской области Армении Володи Григоряна:
«По делу об убийстве Володи Григоряна представители власти спекулируют версией непонятной вендетты, по поводу чего считаем необходимым отметить следующее:
• У Володи Григоряна не было никаких личных проблем с кем-либо. В своей деятельности он руководствовался исключительно принципом «глава общины для всех», делая все возможное ради единства и солидарности.
• Володя Григорян и его брат не имели никакого отношения к инциденту, произошедшему в феврале в селе Мердзаван. Незаконный арест брата Володи Григоряна перед выборами 30 марта было проявлением политического давления, о чем Володя Григорян официально заявил 8 февраля.
• Даже по предъявленному прокуратурой обвинению брат Володи Григоряна обвиняется исключительно по статье «хулиганство» и не имеет никакого отношения к убийству.
• После задержания по делу об убийстве Володи Григоряна первого человека (брата убитого в феврале) МВД продемонстрировало позорный непрофессиональный подход, представив убийство как продолжение февральских событий и фактически взяв на себя функции суда. Это является недопустимым проявлением дачи политической оценки со стороны правоохранительной системы.
• На следующий день задержание лица, предположительно совершившего убийство, ясно показало, что выдуманная версия вендетты не имеет никакого отношения к реальности.
• Подтверждая исключительно честное и достойное общественное поведение Володи Григоряна и исключая наличие межличностных проблем, очевидно, что по делу о его убийстве есть организаторы и заказчики.
• От правоохранительной системы требуем продолжать оперативную работу по полному раскрытию убийства, воздерживаясь от оценок случившегося и оставляя это суду.
• Мы будем строго последовательны в деле полного раскрытия убийства Володи Григоряна. Все виновные должны понести заслуженное наказание по решению суда».