ՀԱԿ-ը խստորեն դատապարտում է Արքեպիսկոպոսի նկատմամբ իրականացվող քաղաքական հետապնդումն ու դատարանի կայացրած դատավճիռը
13:51 04/10/2025
Հայ ազգային կոնգեսը տարածել է հայտարարություն Միքայել Սրբազանի դատավճռի մասին.
«Հոկտեմբերի 3-ին Երևանի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը, դատավոր Արմինե Մելիքսեթյանի նախագահությամբ, երկու տարվա ազատազրկման է դատապարտել Հայ Առաքելական Եկեղեցու Շիրակի թեմի առաջնորդ, գերաշնորհ տեր Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանին։
Միքայել սրբազանի նկատմամբ քրեական հետապնդման ողջ գործընթացը՝ շինծու քրեական վարույթի հարուցումից, Շիրակի թեմի առաջնորդարանում ու Սրբազանի կեցավայրում իրականացված խուզարկությունները, Աջապահյանի ձերբակալության համար Մայր Աթոռի տարածքում հատուկջոկատայինների արշավանքը, ապա՝ նրա կալանավորումն ու դատական ողջ ֆարսը, վկայում են՝ իրականում տեղի է ունենում ամենավայրագ ձևերով քաղաքական հետապնդում։
Տեղի ունեցողը մաս է կազմում Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու և նրա հոգևոր վերնախավի դեմ իշխանությունների սանձազերծած ապօրինությունների։ Այն միտված է խոսքի և արտահայտվելու ազատության սահմանափակմանը և լուրջ վնաս է հասցնում Հայաստանի միջազգային վարկանիշին։
Այս փաստը հաստատում է նաև այն հանգամանքը, որ դեռևս 2024 թվականին դատախազությունն ու ԱԱԾ-ն Միքայել արքեպիսկոպոսի հայտարարություններում քրեական հանցագործության տարրեր չէին տեսել և մերժել էին քրեական վարույթ հարուցելու միջնորդությունները։
Սակայն մեկ տարի անց այդ արքեպիսկոպոսի դեմ քրեական վարույթ հարուցվեց այն բանից հետո, երբ գործող իշխանությունը՝ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ, բացահայտ արշավ սկսեց Եկեղեցու դեմ։ Սա վկայում է, որ Միքայել արքեպիսկոպոսի նկատմամբ իրականացվող քրեական հետապնդումը բացառապես քաղաքական հրահանգով պայմանավորված հաշվեհարդար է։
Հայ Ազգային Կոնգրես կուսակցությունը համարում է, որ գերաշնորհ տեր Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը քաղաքական բանտարկյալ է, որը կալանավորվել և դատապարտվել է իր հայտարարությունների համար։
Հայ Ազգային Կոնգրեսը խստորեն դատապարտում է Արքեպիսկոպոսի նկատմամբ իրականացվող քաղաքական հետապնդումն ու դատարանի կայացրած դատավճիռը։
Հայ Ազգային Կոնգրեսը վստահ է, որ այս գործը վաղ թե ուշ արժանանալու է անփառունակ վախճանի․ եթե ոչ ներպետական ատյաններում, ապա՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում։ Կոնգրեսն, ըստ այդմ, պահանջում է ազատ արձակել Միքայել Արքեպիսկոպոս Աջապահյանին, ինչպես նաեւ Սամվել Կարապետյանին, Բագրատ Արքեպիսկոպոս Գալստանյանին եւ բոլոր մյուս քաղբանտարկյալներին»։

«Политическая расправа»: АНК решительно осуждает вынесенный архиепископу Микаелу Аджапахяну приговор
16:32 04/10/2025
Партия «Армянский национальный конгресс» (АНК) решительно осуждает приговор, вынесенный архиепископу Микаелу Аджапахяну.
«Суд общей юрисдикции первой инстанции Еревана под председательством судьи  Армине Меликсетян 3 октября приговорил предстоятеля Ширакской епархии Армянской Апостольской церкви Высокопреосвященного архиепископа Микаела Аджапахяна к 2 годам тюрьмы.
Весь процесс уголовного преследования архиепископа Микаела – от возбуждения сфабрикованного уголовного производства, обысков в резиденции архиепископа и Ширакской епархии, рейда спецназа на территорию Первопрестольного Святого Эчмиадзина с целью задержания Аджапахяна, его последующего ареста и до всего судебного фарса – свидетельствует о том, что на самом деле происходит политическое преследование в самой варварской форме.
Происходящее является частью беззакония, развязанного властями против Армянской Апостольской Святой церкви и ее духовной элиты. Его цель – ограничить свободу слова и выражения мнений, что наносит серьезный ущерб международной репутации Армении.
Это подтверждается и тем фактом, что еще в 2024 году прокуратура и Служба национальной безопасности не усмотрели в заявлениях архиепископа Микаела элементов уголовного преступления и отклонили ходатайства о возбуждении уголовного производства.
Однако год спустя против архиепископа было возбуждено уголовное  производство после того, как действующая власть во главе с Николом Пашиняном развернула открытую кампанию против Церкви. Это свидетельствует о том, что уголовное преследование архиепископа Микаела является исключительно обусловленной политическим заказом расправой.
Партия „Армянский национальный конгресс” считает архиепископа Микаела Аджапахяна политзаключенным, арестованным и осужденным за свои заявления.
АНК решительно осуждает политическое преследование архиепископа и вердикт суда.
АНК уверен, что это дело обречено на бесславный конец – рано или поздно, если не в национальных судах, то в Европейском суде по правам человека. Посему АНК требует освобождения архиепископа Микаела Аджапахяна, а также Самвела Карапетяна, архиепископа Баграта Галстаняна и всех других политзаключенных», – говорится в заявлении партии.