Արսեն Ղուկասյանը միայն սրտի մասով ունի 9 ծանր հիվանդություն. Փաստաբան
«Սրտաբանի հետ ունեցած խորհրդակցության արդյունքում արձանագրեցինք, որ Արսեն Ղուկասյանը միայն սրտի մասով ունի 9 (!) ծանր հիվանդություն, որոնք Կառավարության N 825-Ն որոշմամբ թվարկված են որպես կալանքի հետ անհամատեղելի հիվանդություններ»,-գրել է 44-օրյա պատերազմում անհետ կորած զինծառայողի, զոհված կամավորականի եղբոր՝ Արսեն Ղուկասյանի փաստաբան Տաթևիկ Սողոյանը։
«Այլևս ճշմարտություն է, որ մեր երկրում խափանման միջոց նախատեսված կալանքը որպես պատիժ է կիրառվում իշխանությունների հանդեպ բողոք ունեցող ցանկացած մարդու հանդեպ. ու սա անկախ նրանից՝ զոհվածի թե անհայտ կորած մարդու հարազատ ես, թե՝ ծանր հիվանդություն ունես։ Մարդասպաններն ու գողերը կարող են ազատության մեջ մնալ, արդարացի բողոք ունեցողները պիտի կալանավորվեն»։

Арсен Гукасян, потерявший в ходе 44-дневной войны брата, сын которого – его племянник – числится пропавшим без вести, вчера был арестован на месяц по обвинению в хулиганстве у здания министерства обороны.
Адвокат Татевик Согоян пишет:
«После консультации с кардиологом было зафиксировано, что у Арсена Гукасяна 9 серьезных болезней только сердца. Эти заболевания, согласно постановлению правительства № 825-Н, официально признаны несовместимыми с содержанием под стражей.
Сегодня в нашей стране мера пресечения в виде заключения под стражу как форма наказания применяется в отношении любого, кто высказывает недовольство властью – вне зависимости от того, являются ли они родственниками погибшего или пропавшего без вести, или тяжело больны. Убийцы и воры могут оставаться на свободе, а люди, выражающие справедливый протест, должны быть арестованы».