Փաստաբան Ալեքսանդր Կոչուբաևը կալանավորվեց 2 ամսով
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը, նախագահությամբ դատավոր Մասիս Մելքոնյանի, 2 ամիս ժամկետով կալանավորել է փաստաբան Ալեքսանդր Կոչուբաևին։ Այս մասին հայտնում է փաստաբան Ռոման Երիցյանը։
Քննչական կոմիտեից հայտնել էին, որ քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում Կոչուբաևի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 490-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (դատավորի, դատախազի, քննիչի մասին արատավորող, նշված անձանց իրավունքներին ու օրինական շահերին այլ վնաս պատճառող տեղեկություն հրապարակելը՝ կապված նշված անձանց օրինական ծառայողական կամ մասնագիտական գործունեության հետ):
Կոչուբաևը ձերբակալվել էրր նախօրեին։  Իրավապաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը հայտնել էր, որ «18 արդարների» գործով դատական նիստից հետո դիմակավորված անձիք առևանգել են փաստաբան Ալեքսանդր Կոչուբաևին, դիմակավորված ԱԱԾ-ականները Կոչուբաևին իր իսկ մեքենայից բռնի կերպով հանել են և տարել։

Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Масиса Мелконяна удовлетворил ходатайство об избрании задержанному накануне, 16 октября, адвокату Александру Кочубаеву меры пресечения в виде заключения под стражу.
Александр Кочубаев арестован на 2 месяца, сообщил адвокат Роман Ерицян.
«Адвокат арестован за критику несправедливых подходов следователей, прокуроров и судей. Арестован по абсурдному обвинению в совершении преступления средней тяжести», - сообщил сообщил Ерицян.
Кочубаев был задержан 16 октября силовиками по выходу из здания суда первой инстанции (резиденция - в Шенгавите), где проходило заседание по делу архиепископа Баграта Галстаняна и еще 17 представителей движения «Священная борьба».
По данным Следственного комитета, в ходе предварительного расследования по уголовному делу против Кочубаева возбуждено публичное уголовное преследование по части 2 статьи 490 Уголовного кодекса (публикация сведений, порочащих судью, прокурора или следователя, либо наносящих иной вред их правам и законным интересам в связи с их законной служебной или профессиональной деятельностью).