Ձերբակալվել է 8 անձ. Հակակոռուպցիոն կոմիտեն Գյումրու քաղաքապետարանի գործողությունների մասին
Գյումրի համայնքի մի խումբ պաշտոնատար անձանց կողմից խոշոր չափերով կաշառք ստանալու, վերջիններիս կաշառք տալու մեղադրանքներով ձերբակալվել է 8 անձ։ Այս մասին հայտնում են հակակոռուպցիոն կոմիտեից, նշելով, որ ձերբակալվածների թվում է նաև համայնքի ղեկավարը, ճարտարապետը։
Հ հակակոռուպցիոն կոմիտեի օպերատիվ–հետախուզական վարչության կողմից ձեռնարկված մեծածավալ օպերատիվ–հետախուզական միջոցառումների և գաղտնի քննչական գործողությունների արդյունքում փաստական տվյալներ են ստացվել Գյումրու համայնքի ղեկավարի և գլխավոր ճարտարապետի կողմից նախնական համաձայնությամբ կաշառք–գումարներ պահանջելու և ստանալու դեպքերի վերաբերյալ։
Նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում ութ անձանց, ներառյալ՝ համայնքի ղեկավարի նկատմամբ, կայացվել են հանրային քրեական հետապնդումներ հարուցելու և ձերբակալելու մասին որոշումներ։
Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում, մասնավորապես, պարզվել է, որ Գյումրի համայնքի ղեկավարը և գլխավոր ճարտարապետը, տեղեկանալով այն մասին, որ քաղաքացու կողմից Գյումրի համայնքի Գարեգին Նժդեհ փողոցի 1/9 հասցեում կառուցվել է շուրջ 1500 մ2 մակերեսով ինքնակամ շինություն, որը ենթակա է եղել քանդման, եկել են նախնական համաձայնության՝ քաղաքացու հետ մտնել «կոռուպցիոն» գործարքի մեջ՝ խոստանալով կառուցված ինքնակամ շինության քանդման ուղղությամբ միջոցներ չձեռնարկել, ավելին՝ կազմել շինությունն իբրև քանդված և նոր կառուցված լինելու վերաբերյալ պաշտոնական կեղծ փաստաթղթեր, օրինականացնել այն՝ դրա դիմաց պահանջելով խոշոր չափերով՝ չորս միլիոն ՀՀ դրամ գումարի կաշառք։
Ի կատարումն իրենց հանցավոր մտադրության՝ գլխավոր ճարտարապետը, համայնքի ղեկավարի հետ նախնական պայմանավորվածության համաձայն, նրա գիտությամբ, տարբեր անգամներ հանդիպումներ է ունեցել ինքնակամ շինությունը կառուցած քաղաքացու հետ՝ քննարկումներ ունենալով քաղաքային պաշտոնյաների կողմից շինությունն օրինականացնելու գործընթացի մանրամասների, ինչպես նաև պահանջված կաշառքի առարկա գումարը փուլային՝ «գործողություն–գումար–գործողություն–գումար» սխեմայով մաս–մաս փոխանցելու հանգամանքների շուրջ՝ այդ կերպ ներկայացնելով կաշառք ստանալու վերջնական պահանջ և ստանալով այն տալու խոստում։
Բացի այդ, քրեական վարույթով փաստական տվյալներ են ստացվել առ այն, որ հանցավոր խմբի անդամները, ձգտելով ապահովել իրենց կոռուպցիոն գործողությունների գաղտնիությունը և շարունակականությունը, նպատակաուղղված թիրախավորել են Գյումրի համայնքի ավագանու՝ իրենց ոչ ցանկալի անդամներին՝ նրանց վերաբերյալ տարաբնույթ տեղեկություններ հավաքելու և շանտաժի միջոցով վերահսկելի դարձնելու հաշվարկով։
Վերոգրյալից բացի, քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում փաստական տվյալներ են ստացվել առ այն, որ համայնքի ղեկավարը, օգտվելով ի պաշտոնե իրեն տրված հնարավորությունից, գործնականում նախաձեռնել է փաստացի իր կողմից օգտագործվող և համայնքի հաշվեկշռում գտնվող հողամասն արհեստական հիմքերի ստեղծմամբ իր ներգրավված անձի անվամբ սեփականաշնորհելու և իր մերձավոր ազգականին պատկանող ինքնակամ կառուցված շինությունն օրինականացնելու նպատակով պաշտոնեական փաստաթղթեր կեղծելու գործընթաց։ Ավելին, վարույթով փաստական տվյալներ են ստացվել նաև գլխավոր ճարտարապետի կողմից ևս 6 դեպքով ապօրինի գործողություններ կատարելու դիմաց մի շարք քաղաքացիներից տարբեր չափերով կաշառք–գումարներ ստանալու մասին։
Քրեական վարույթով շարունակվում են իրականացվել լայնածավալ օպերատիվ–հետախուզական և ապացուցողական գործողություններ՝ ամբողջությամբ բացահայտելու կոռուպցիոն սխեմայի կառուցվածքն ու գործող մեխանիզմները, ինչպես նաև հանցավոր ցանցում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը։

Задержаны 8 человек: Антикоррупционный комитет Армении - о следственных действиях в мэрии Гюмри
По обвинениям в получении взяток в крупном размере группой должностных лиц общины Гюмри и даче взяток последним задержаны 8 человек, сообщает Антикоррупционный комитет (АК) Армении.
Среди задержанных – глава общины и главный архитектор.
«В результате широкомасштабных оперативно-розыскных мероприятий, а также секретных следственных действий оперативно-розыскного управления Антикоррупционного комитета РА получены фактические данные о случаях вымогательства и получения взяток руководителем и главным архитектором общины Гюмри по предварительному сговору.
В рамках инициированного уголовного производства приняты решения о привлечении к публичному уголовному преследованию и задержании восьми лиц, включая главу общины», – говорится в сообщении.
«В результате принятых мер, в частности, было выявлено, что глава общины Гюмри и главный архитектор, узнав о том, что гражданин возвел самострой площадью около 1500 м2 на улице Гарегина Нжде, 1/9 в общине Гюмри, подлежащее сносу, пришли к предварительному сговору о заключении с гражданином «коррупционной» сделки, пообещав не предпринимать мер по сносу самостроя, более того, составить официальные поддельные документы о том, что строение якобы снесено и построено заново, для его легализации, требуя взамен крупную взятку в размере четырех миллионов драмов.
Для реализации своего преступного замысла главный архитектор, по предварительному сговору с главой общины и с его ведома, неоднократно встречался с гражданином-владельцем строения, обсуждая с ним детали процесса легализации постройки городскими чиновниками, а также обстоятельства поэтапной передачи запрашиваемой суммы взятки по схеме «действие-деньги». Таким образом был окончательно сформулирован и предъявлен требуемый размер взятки, получено обещание о ее передаче.
Кроме того, в рамках уголовного производства получены фактические данные о том, что члены преступной группы, стремясь обеспечить тайну и непрерывность своих коррупционных действий, целенаправленно избирали мишенью нежелательных для них членов Совета старейшин Гюмри, собирая на них различную информацию с целью последующего шантажа и установления контроля.
Помимо этого, в ходе предварительного следствия были получены сведения о том, что глава общины, воспользовавшись предоставленными ему служебными полномочиями, инициировал процесс искусственного создания оснований для приватизации земельного участка, фактически находящегося в его пользовании и числящегося на балансе общины, оформив его на подставное лицо. Также он организовал процесс подделки официальных документов с целью легализации самовольно возведенного строения, принадлежащего его близкому родственнику.
Более того, были получены фактические данные и о шести других случаях, когда главный архитектор получал взятки различного размера от граждан за совершение незаконных действий.
В настоящее время проводятся широкомасштабные оперативно-розыскные и доказательственные действия, направленные на полное раскрытие структуры и механизма действия коррупционной схемы, а также установление всего круга лиц, вовлеченных в преступную сеть», – говорится в сообщении.