Գյումրու քաղաքապետարանի մոտից բերման ենթարկված 13 անձ արդեն կալանավորվել է
Գյումրիում տեղի ունեցած զանգվածային անկարգությունների մասնակիցներից 13 անձի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանքը: Այս մասին Panorama.am-ին հայտնեցին քննչական կոմիտեից։
Հիշեցնենք, որ Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում իրականացվում է զանգվածային անկարգություններին մասնակցելու, պաշտոնատար անձի օրինական ծառայողական կամ քաղաքական գործունեությանը միջամտելու և արդարադատության իրականացմանը կամ գործի քննությանը միջամտելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը:
ՔԿ-ից հայտնել էին. «Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 2025 թվականի հոկտեմբերի 20-ին Գյումրու համայնքապետարանի վարչական շենքում ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթի շրջանակներում քննիչների կողմից իրականացված քննչական գործողություններին խոչընդոտելու նպատակով Գյումրու համայնքապետարանի վարչական շենքի մոտ՝ այդ թվում նաև մուտքերի մոտ ու վարչական շենքում, հավաքվել են մի խումբ անձինք, ովքեր տարաբնույթ գործողությունների իրականացմամբ միջամտել են գործի քննությանն ու հասարակական անվտանգությանն սպառնացող զանգվածային անկարգություններ են կատարել:
Մասնավորապես՝ վերջիններս կոչեր են հնչեցրել արգելափակել համայնքապետարանի վարչական շենքի մուտքերը, որպեսզի հնարավոր չլինի տեղափոխել ձերբակալված ու համայնքապետարանի վարչական շենքում գտնվող անձանց, վնասել են Ոստիկանության ծառայողական փոխադրամիջոցի անվադողերը, համայնքապետարանի վարչական շենքի գույքը, այդ ընթացքում Ոստիկանության ծառայողների կողմից օրինական ծառայողական գործունեությանը միջամտելու նպատակով բռնություն են գործադրել վերջիններիս նկատմամբ, նրանց ուղղությամբ նետել են կրակայրիչներ և շշեր, վերջիններիս հասցեին հնչեցրել վիրավորական արտահայտություններ։
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում ձերբակալվել է 37 անձ:
19 անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 327-րդ հոդվածի 1-ին մասով (զանգվածային անկարգություններին մասնակցելը) և 486-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ արդարադատության իրականացմանը կամ գործի քննությանը միջամտելը), 10 անձի նկատմամբ՝ 486-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ արդարադատության իրականացմանը կամ գործի քննությանը միջամտելը) և 46-327-րդ հոդվածի 1-ին մասով (զանգվածային անկարգություններին մասնակցելուն դրդելը)»:

В отношении 13 участников массовых беспорядков в Гюмри избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. Об этом Panorama.am сообщили в Следственном комитете Армении.
Напомним, в Ширакском областном следственном управлении осуществляется предварительное расследование по уголовному производству, инициированному по факту участия в массовых беспорядках, вмешательства в законную служебную или политическую деятельность должностного лица, а также вмешательства в осуществление правосудия или расследование дела.
По данным ведомства, 20 октября с целью воспрепятствования проводимым следственным действиям у административного здания мэрии Гюмри, в том числе у входа и внутри здания, собралась группа лиц. Согласно сообщению, упомянутая группа лиц своими действиями вмешивались в расследование дела, совершала массовые беспорядки, представляющие угрозу общественной безопасности. Все это, как указывается в сообщении СК Армении, сопровождалось применением насилия, уничтожением и повреждением имущества.
«В ходе предварительного расследования уголовного производства были задержаны 37 человек. В отношении 29 лиц возбуждено публичное уголовное преследование», – сообщили в пресс-службе Следкома.
20 октября утром силовики пришли с обысками в мэрию Гюмри. Позже Антикоррупционный комитет страны сообщил о задержании 8 лиц, в том числе и мэра Гюмри Вардана Гукасяна в рамках расследования дела о взяточничестве. Несколько тысяч граждан пришли к зданию мэрии, чтобы попытаться воспрепятствовать задержанию Гукасяна. Последний был все же задержан и решением суда арестован на 2 месяца.