Գերագույն հոգևոր խորհուրդը հայտարարություն տարածեց կարգալույծ արված քահանայի վերաբերյալ
«Ամենայն Հայոց Հայրապետի 2025 թ. հոկտեմբերի 21-ի տնօրինությամբ, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Պարգևների շնորհման և կարգապահական հարցերի հանձնախմբի եզրակացության հիման վրա, Արագածոտնի թեմի հոգևոր սպասավոր Տ․ Արամ քհն․ Ասատրյանը, սպառած լինելով կանոնական դաշտ վերադառնալու իրեն ընձեռված ողջամիտ բոլոր հնարավորությունները, այդ թվում՝ երիցս հրաժարվելով ներկայանալ հանձնախմբին, կարգալույծ հռչակվեց` կոչվելով ի դասս աշխարհականաց Ստեփան Ասատրյան ավազանի անվամբ։
Ի հետևումն այս որոշման, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը պատշաճ իրազեկմամբ Ստեփան Ասատրյանին, ըստ Եկեղեցու կանոնների, արգելել է կատարել եկեղեցական ծեսեր ու խորհրդակատարություններ, այլև այնպիսի գործողություններ, որոնք վերապահված են բացառապես Եկեղեցու սպասավորներին։
Ստեփան Ասատրյանից պահանջվել է նաև ս.թ. հոկտեմբերի 23-ին ազատել Հովհաննավանքը և Եկեղեցու բանալիները հանձնել Արագածոտնի թեմի վարչական խորհրդի ատենապետ Տ. Շնորհք աբեղա Պալոյանին, իսկ Մայր Աթոռի կողմից ծառայողական նպատակներով իրեն տրամադրված բնակարանն ազատել մինչև 2026թ. հունվարի 15-ը։
Միաժամանակ, Ստեփան Ասատրյանը իրազեկվել է, որ Հովհաննավանքում այսուհետ ծեսերն իրականացնելու են տեղում սպասավորող քահանաները, և հորդոր է հղվել ձեռնպահ մնալ ծեսերի, այդ թվում՝ Սուրբ Պատարագի խորհրդի մատուցմանը որևէ կերպ խոչընդոտելուց, ինչը ոչ միայն կանոնական կոպտագույն խախտում է, այլև՝ քրեորեն պատժելի արարք։
Նշենք, որ Ստեփան Ասատրյանը, անտեսելով Մայր Աթոռի օրինական պահանջները, հրաժարվում է հանձնել եկեղեցու բանալիները և ազատել Հովհաննավանքի տարածքը։
Ցավում ենք, որ Արամ քահանայի կարգազանց ընթացքի հետևանքով Մայր Աթոռի կողմից ձեռնարկված կարգապահական միջոցառումները և կայացված կարգալուծության որոշումը անհարկի շահարկում են իշխող քաղաքական ուժի ներկայացուցիչները։ Դատապարտելի է հատկապես վարչապետի աջակցությամբ Հովհաննավանքում Ս․ Պատարագի անվան ներքո միջոցառում կազմակերպելու Ստեփան Ասատրյանի հոգեկործան նախաձեռնությունը։ Սա իշխող քաղաքական ուժի ղեկավարի կողմից Եկեղեցին պառակտելու հերթական փորձ է` հակաօրինական ու հակաեկեղեցական իր բոլոր դրսևորումներով։
Եկեղեցիները, վանքերը և այլ սրբավայրերը Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու ժառանգությունն են, և անկախ այդ պատմա-մշակութային արժեքների նկատմամբ սեփականության իրավունքից, կրոնական ծեսեր կատարելու և պատարագներ մատուցելու կանոնական իրավունքը բացառապես վերապահված է Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցուն։
Կարևորությամբ ցանկանում ենք արձանագրել, որ նախկին եկեղեցականի կողմից ձեռնարկվող քայլերով խոչընդոտվում է Հովհաննավանքում սպասավորող քահանաների օրինավոր ծառայությունը, պղծվում է սրբավայրը՝ հակականոնական գործողություններին մեղսակից դարձնելով մերժելի ընթացքին մասնակից անձանց։
Հորդորում ենք իրավապահ մարմիններին կանխել ապօրինությունները և ապահովել Հովհաննավանքում սպասավորող քահանաների բնականոն ծառայությունը և սրբավայրի հոգևոր-աղոթական մթնոլորտը»։

Верховный духовный совет: Призываем правоохранительные органы предотвратить противозаконные действия
17:46 24/10/2025
Верховный духовный совет – высший исполнительный орган Армянской Апостольской Святой церкви – выступил с заявлением, в котором говорится:
«Распоряжением Католикоса Всех Армян от 21 октября 2025 года, на основании заключения Комиссии по наградам и дисциплинарным вопросам Первопрестольного Эчмиадзина, духовное служение в Арцахотнской епархии священника Арама Асатряна, исчерпавшего все разумные возможности вернуться в каноническое поле, включая троекратный отказ явиться перед комиссией, было прекращено, и он был причислен к светскому статусу под именем Степан Асатрян.
Вследствие этого решения Первопрестольный Святой Эчмиадзин официально уведомил Степана Асатряна о том, что, согласно канонам Церкви, ему запрещено совершать церковные обряды и таинства, а также любые действия, которые являются исключительной компетенцией служителей Церкви.
От Степана Асатряна также требовалось 23 октября с.г. освободить Монастырь Ованнаванк и передать ключи от Церкви председателю административного совета Арцахотнской епархии Преподобному Отцу Иеромонаху Шнроку Палояну, а предоставленную Первопрестолом для служебных целей квартиру освободить до 15 января 2026 года.
Вместе с тем, Степан Асатрян был уведомлён, что отныне богослужения в Монастыре Ованнаванк будут проводиться служащими на месте иереями, и ему настоятельно рекомендуется воздержаться от любого препятствования проведению богослужений, включая Святую Литургию, что является не только грубым каноническим нарушением, но и деянием, подлежащим уголовной ответственности.
Отметим, что Степан Асатрян, игнорируя законные требования Первопрестольного Эчмиадзина, отказывается сдать ключи от церкви и освободить территорию Монастыря Ованнаванк.
Мы сожалеем, что дисциплинарные меры, предпринятые Первопрестолом по отношению к священнослужителю Араму в связи с нарушением им канонов, и вынесенное решение о прекращении его служения необоснованно подвергаются манипуляциям со стороны представителей действующей политической власти.
Особенно осуждается намерение Степана Асатряна при поддержке премьер-министра организовать мероприятие под видом Святой Литургии в Монастыре Ованнаванк.
Это представляет собой очередную попытку руководителя правящей политической силы внести раскол в Церковь, что сопровождается незаконными и антицерковными действиями.
Церкви, монастыри и другие святыни являются наследием Армянской Апостольской Церкви, и независимо от прав собственности на эти историко-культурные ценности, каноническое право на совершение религиозных обрядов и проведение литургий принадлежит исключительно Армянской Апостольской Церкви.
Важно отметить, что действия бывшего служителя препятствуют законной деятельности священников монастыря Ованнаванк, оскверняют святыню и делают участвующих лиц сопричастными неприемлемым и противоканоническим действиям.
Призываем правоохранительные органы предотвратить противозаконные действия и обеспечить нормальное служение священников в Монастыре Ованнаванк, а также соблюдение духовно-молитвенной атмосферы святыни».