Դավիթ Համբարձումյան. Երբ ընդունեցի ՀՀ վարչապետի պաշտոնում ինձ առաջադրելու, գիտակցում էի, որ իշխանություններն ամեն ինչ անելու են՝ չեզոքացնելու իրենց համար ծագած իրական վտանգը
Մասիսի քաղաքապետ Դավիթ Համբարձումյանը գրում է.
Ինչպես արդեն գիտեք, Երևանի քրեական դատարանը նախօրեին ինձ դատապարտել է 6 տարի 3 ամիս ժամկետով ազատազրկման։ Դատարանը հաշվի չի առել այն հանգամանքը, որ քրեական գործի մեջ ինձ մեղսագրվող արարքների որևէ հիմնավորում չկա։ Ոչ մի փաստ, ոչ մի վկայություն, ոչ մի ապացույց, ոչ մի այլ հանգամանք, որը կարող էր՝ թեկուզ չնչին կերպով հիմնավորել իմ մեղավոր լինելը։ Բառիս բուն իմաստով՝ ոչինչ։
7,5 տարի անց ինձ շինծու գործով շուտափույթ ազատազրկելու որոշումը խոսում է այն մասին, որ իմ դեմ կիրառված պատժամիջոցը բացառապես քաղաքական է։ 7.5 տարի առաջ տեղի ունեցած միջադեպի առիթով հարուցված քրեական գործը կարճվել է այդ միջադեպի բոլոր մասնակիցների մասով և միայն ինձ է այս իշխանությունը դիտարկել որպես կազմակերպիչ՝ ամեն ինչ անելով, որպեսզի հայտնվեմ անազատության մեջ։
Այսինքն միջադեպի մասնակիցներ չկան, բայց կա կազմակերպիչ։
Սիրելի հայրենակիցներ, մի քանի ամիս առաջ, երբ ես ընդունեցի խորհրդարանական «Պատիվ ունեմ» խմբակցության առաջարկն առաջադրել ինձ ՀՀ վարչապետի պաշտոնում, ես գիտակցում էի, որ իշխանություններն ամեն ինչ անելու են, որպեսզի չեզոքացնեն իրենց համար ծագած այդ իրական վտանգը։ Ես որոշումը կայացնելիս պատրաստ եմ եղել ամեն տեսակ փորձության՝ լավ իմանալով, որ Հայրենիքի անկախության համար մղվող պայքարն ամենևին հեշտ ճանապարհ չէ։
Ես, ստանձնելով այդ պատասխանատվությունը, շարունակելու եմ ամեն ինչ անել, որպեսզի Հայաստանը օր առաջ ազատվի դավաճան իշխանություններից։ Իմպիչմենտը եղել և շարունակում է մնալ Նիկոլից օր առաջ ազատվելու միակ տարբերակը։ Ուստի կոչ եմ անում ընդդիմությանն ու հայրենասեր բոլոր քաղաքացիներին միավորվել այդ օրակարգի շուրջ և հնարավորինս շուտ կյանքի կոչել վարչապետին անվստահություն հայտնելու գործընթացը։ Վստահեցնում եմ՝ դրա համար անհրաժեշտ բոլոր պայմանները կան։ Դա է ուզում նաև մեր ժողովուրդը։ Ուստի պետք է պայքարել և հասնել հաղթանակի։
Սիրելի հայրենակիցներ, ինչպես գիտեք, այս օրերին ես աշխատանքային այցով գտնվում եմ արտերկրում։ Հայաստան վերադարձի տոմսս հոկտեմբերի 28-ին է: Իմ ծրագրերում ոչինչ չի փոխվել: Նիկոլից ու նրա կամակատար դատաիրավական համակարգից փախչելու միտքն անգամ բացառում եմ։ Շուտով կլինեմ Հայաստանում և բոլորս միասին կպայքարենք իմ, Սրբազան Հայրերի, այլ քաղբանտարկյալների և մեր ամբողջ երկրի ազատության համար։ Աստծով»։

Давид Амбарцумян: Я исключаю даже мысль о бегстве от Никола и исполняющей его прихоти судебно-правовой системы
«Как вам уже известно, Ереванский уголовный суд накануне приговорил меня к 6 годам и 3 месяцам лишения свободы. Суд не учел того обстоятельства, что в уголовном деле нет ни одного обоснования инкриминируемых мне деяний. Ни одного факта, ни одного свидетельства, ни одного доказательства, ни единого обстоятельства, которое хотя бы в малейшей степени могло бы обосновать мою вину. Ничего – в прямом смысле слова», – написал глава общины Масис Араратской области Армении Давид Амбарцумян.
«Решение поспешно лишить меня свободы спустя 7,5 года по сфабрикованному делу говорит о том, что вынесенное мне наказание носит исключительно политический характер.
Уголовное дело, возбужденное по произошедшему 7,5 года назад инциденту, было прекращено в отношении всех его участников, и только меня эта власть сочла организатором, сделав все, чтобы я оказался за решеткой.
То есть участников инцидента нет, но есть организатор», – отметил он.
«Дорогие соотечественники, несколько месяцев назад, когда я принял предложение парламентской фракции „Честь имею” выдвинуть мою кандидатуру на пост премьер-министра Армении, я прекрасно понимал, что власти сделают все, чтобы нейтрализовать эту реальную угрозу для себя. Принимая это решение, я был готов к любым испытаниям, хорошо зная, что борьба за независимость Родины – вовсе не легкий путь.
Я, приняв на себя эту ответственность, продолжу делать все возможное, чтобы Армения как можно скорее освободилась от предательской власти. Импичмент был и остается единственным способом поскорее избавиться от Никола. Посему призываю оппозицию и всех патриотичных граждан объединиться вокруг этой повестки и как можно скорее начать процесс выражения недоверия премьер-министру.
Уверяю: для этого созданы все необходимые условия. Этого хочет также наш народ. Посему нужно бороться и добиться победы.
Дорогие соотечественники, как вы знаете, в эти дни я нахожусь за границей с рабочим визитом. Мой билет обратно в Армению – на 28 октября. В моих планах ничего не изменилось. Я исключаю даже мысль о бегстве от Никола и исполняющей его прихоти судебно-правовой системы. Скоро я буду в Армении, и мы все вместе будем бороться за мою свободу, за свободу Святейших Отцов, других политзаключенных и за свободу всей нашей страны. С Богом».
Напомним, накануне, 23 октября, глава общины Масис Араратской области Армении Давид Амбарцумян был приговорен к 6 годам и 3 месяцам лишения свободы. Приговор огласил суд общей юрисдикции Еревана (судья Ж.Чичоян). «Глава общины Масис, кандидат в премьер-министры РА Давид Амбарцумян приговорен к 6 годам и 3 месяцам лишения свободы. Залог был отменен, и в качестве меры пресечения было применено заключение под стражу», – сообщил адвокат Тигран Атанесян.