«Աղբավայրի խնդիրը 75 տարվա է։ Մենք ֆիքսում ենք, որ այն մեր կարևորագույն խնդիրներից մեկն է, բայց 75 տարվա խնդիրը մի տարում չի լուծվելու»,-խորհրդարանում 2026թ բյուջեի քննարկման ժամանակ ասաց Երևանի Քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը՝ պատասխանելով «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանի համապատասխան հարցին։
Քաղաքապետը հայտնեց, որ իրականացնում են մասնավոր գործընկերների հայտերով մրցույթ՝ երկու փուլով և այս պահին դիմել են 4 խոշոր ընկերություն։
«Առաջին փուլով ընկերությունները ներկայացնելու են աղբավայրի խնդրի իրենց լուծումները, որոնցից լավագույնը քաղաքապետարնը դնելու է երկրորդ փուլի մրցույթին»,-ասաց Ավինյանը։
Ըստ նրա, երկրորդ ուղին ՏԿԵ նախարարության հետ միջազգային ֆինանսական գործընկերների հետ խնդրի լուծման ճանապարհով գնալն է։
«Այստեղ մեր մտավախությունը, վստահ եմ, նաև՝ պարոն Խուդաթյանինը, ժամանակայինն է, թե ինչքանով ժամանակի մեջ մենք կկարողանանք այդ երկրորդ ճանապարհով գնալ»-ասաց Երևանի քաղաքապետը՝ արձանագրելով, որ հրդեհների թիվն աճում է։

Проблема Нубарашенской свалки существует уже 75 лет, ее невозможно решить за год – Авинян
«Проблема Нубарашенской свалки существует уже 75 лет. Это одна из наших серьезнейших проблем, но ее невозможно решить за год», – заявил мэр Еревана Тигран Авинян в ходе обсуждения проект госбюджета в Национальном Собрании Армении.
В ответ на вопрос депутата от фракции «Армения» Гарника Даниеляна о том, существует ли четкий график строительства мусороперерабатывающего завода, Авинян указал: проводится тендер по поступившим от частных партнеров заявкам, который будет проходить в 2 этапа.
«Четыре крупные компании проявляют интерес к проекту. На первом этапе компании концептуально представят свои предложения в качестве решения вопроса. Мэрия отберет наиболее приемлемое из предложенных решений», – сказал Авинян.
По его словам, второй путь – курс на решение проблемы совместно с еждународными финансовыми партнерами, вместе с министерством территориального управления и инфраструктур.