Իշխանությունները որոշել էին էլեկտրաէներգիայի սակագին իջեցնել և այն իրենց վերագրել՝ չհիշատակելով ՍամվելԿարապետյանին. Ղազինյան
«Ուզում եմ ձեզ հիշեցնել, որ «Տաշիր կապիտալ»-ի կողմից հունիսի 6-ին եղել է առաջարկ՝ իջեցնել էլեկտրաէներգիայի սակագինը՝ էներգոբալանսի շեղման արդյունքում առաջացած շահույթի հաշվին, և հունի 13-ին Հանձնաժողովից ստացել էր պատասխան, որ մինչև տարվա վերջ սակագինը կվերանայեն»,-հրավիրված ասուլիսում ասաց ՀԷՑ նախկին տնօրեն Դավիթ Ղազինյանը։
Նա հայտնեց, որ իրենց հայտարարությունից հետո հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի վարչության պետերեցի մեկը Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ասել էր, թե ինբր ՀԷՑ-ը մի կողմից դիմել էր սակագինը իջեցնելու առաջարկով, մյուսով բարձրացնելու՝ 12 մլրդ դներդրում կատարելու համար։
Ղազինյանը նշեց, որ այդ հարցազրույցից հետո ինքը տարածել է ՀԾԿ հանձնաժողովի համապատասխան նիստի ձայնագրությունը, որտեղ ինքը ասել է, որ 12 մլրդ դրամի ներդրումների դիմաց հետագայում՝ մոտ 30 տարվա ընթացքում հանձնաժողովը կփոհատուցեր, եթե ոչ՝ ապա ՀԷՑ-ն իր շահույթի հաշվիկ կաներ, բայց ոչ՝ սակագնի հաշվին։
«Այսինքը, ակնհայտ սուտ տեղեկություն»,-ասաց Ղազինյանը։
Նա ներկայացրեց ևս մեկ սուտ, ըստ որի իրենք ժամանակին երբ առաջարկել են էլեկտաէներգիայի սակագինը իջեցնել, ելել են այդ պահի դրությամն՝ 5 ամսվա 3.6 մլրդ շահույթի և այն ամբողջ տարվա ծախսելիք կվ/ժ-ի վրա բաժանելու միջոցով, որը ստացվում է մոտ 3 դրամ էժանացում, իսկ ներկայում շահույթը հասել է 7.3 մլրդ դրամի և այն պետք է բաժանել այս ամիսների ընթացքում սպառված 1.6 մլրդ կվ/ժ հոսանքի վրա և կստացվեր մոտ 5 դրաի սակագնի իջեցում։
«Իշխանություններն ընդամենը որոշել են տարվա վերջում, կամ եկող տարվա սկզբին սակագնի իջեցման գործընթաց անեին՝ չշեշտելով ՍամվելԿարապետյանի, կամ «Տաշիր կապիտալի» անունը, և վերագրեին իրենց լավ աշխատանքին։ Ուղղակի իրենց մոտ չստացվեց, որովհետև մենք ավելի շուտ և՛ ասել էինք, և՛ պնդում ենք»,-ասաց ՀԷՑ նախկին տնօրենը՝ նշելով որ 3 տարիների ընթացքում այլընտրանքային էներգաաղբյուրներից էլեկտրաէներգիա գնելու միջոցով Էերգետիկայի համակարգից դուրս է՝ եկել 30 մլրդ դրամ, որի հաշվին նույնպես կարելի էր նվազեցնել սակագինը։

Власти решили снизить тариф на электроэнергию и приписать это себе, не упомянув Самвела Карапетяна – Казинян
«Хочу напомнить, что 6 июня “Ташир Капитал” представил предложение о снижении тарифа на электроэнергию – за счет прибыли, образовавшейся в результате отклонений в энергобалансе. 13 июня компания получила ответ от Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ), согласно которому пересмотр тарифа будет произведен до конца года», – заявил на пресс-конференции 3 ноября бывший исполняющий обязанности директора ЗАО «Электрические сети Армении» Давид Казинян.
«После нашего заявления в эфире Общественной телекомпании, если не ошибаюсь, начальник одного из управлений КРОУ заявил, будто ЗАО „Электрические сети Армении”, с одной стороны, обратилось с предложением снизить тариф, а с другой – повысить его, ссылаясь на инвестиционную программу в размере 12 млрд драмов. После этого я опубликовал запись соответствующего заседания КРОУ, где речь шла о возмещении инвестиций в течение примерно 30 лет. В противном случае компания покрыла бы расходы за счет собственной прибыли, но не за счет тарифа. То есть в интервью прозвучала откровенная ложь», – рассказал Давид Казинян.
Он привел и другой пример дезинформации: «Когда мы изначально предложили снизить тариф, расчет был основан на прибыли в 3,6 млрд драмов за пять месяцев и объеме электроэнергии, планировавшемся на год. Это означало снижение тарифа примерно на 3 драма. Сейчас же прибыль достигла 7,3 млрд драмов, а если разделить ее на 1,6 млрд кВт/ч, потребленных за эти месяцы, получится снижение тарифа примерно на 5 драмов».
«Власти просто решили осуществить процедуру снижения тарифа в конце года или в начале следующего года, не упоминая имени Самвела Карапетяна или компании “Ташир Капитал”, чтобы представить это как результат своей “эффективной работы”. Просто у них не получилось – потому что мы заявили об этом первыми и продолжаем настаивать», – сказал бывший исполняющий обязанности директора ЗАО «Электрические сети Армении» Давид Казинян.