Շոյգու. «Թրամփի ուղի»-ն բավականին էկզոտիկ է
«Զանգեզուրի միջանցքը և Հյուսիս-Հարավ միջազգային տրանսպորտային միջանցքը միմյանց հետ չեն մրցակցի»,-այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է  Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սերգեյ Շոյգուն՝ ԱՊՀ անդամ պետությունների Անվտանգության խորհրդի քարտուղարների 13-րդ նիստից հետո։
«Ճանապարհը, կրկնում եմ, միշտ լավ բան է։ Հյուսիս-Հարավը և, ինչպես ասացիք, Զանգեզուրի միջանցքը (տարբեր երկրներ այն տարբեր անուններով են անվանում, յուրաքանչյուրն ունի իր յուրահատուկ անունը, այդ թվում՝ բավականին էկզոտիկ «Թրամփի ճանապարհ»։ Մենք պետք է նայենք քարտեզին», - ասել է նա՝ հավելելով, որ դրանք չեն հատվում և դժվար թե կարողանան ազդել միմյանց վրա։
«Ես կարծում եմ, որ երկու ճանապարհներն էլ ոչ միայն իրավունք ունեն գոյատևելու, այլև անհրաժեշտ են Ադրբեջանը նրա տարածաշրջանների հետ կապելու և երկրների միջև առևտրի համար տրանսպորտային միջանցքներ ստեղծելու համար», - ասել է նա։
Ս. Շոյգուն կրկնել է, որ Հյուսիս-Հարավ միջանցքը հարավի խորը նավահանգիստները կապում է Հյուսիսային Սառուցյալ օվկիանոսի և Հյուսիսային ծովային ճանապարհի հետ։
«Ես դրանում որևէ վատ բան չեմ տեսնում, և մրցակցություն չկա՝ ինչ-որ մեկը ինչ-որ բան կփոխադրի շրջանցիկ կամ կշրջանցի այն», - ասել է Շոյգուն։
Նա ընդգծել է, որ Ռուսաստանը հսկայական երկիր է՝ բարձր զարգացած տրանսպորտային ցանցով, և «ցանկացած ճանապարհ միշտ լավ բան է»։

Шойгу назвал совсем экзотической «Дорогу Трампа»
Зангезурский коридор и транспортный коридор Север - Юг не будут составлять друг другу конкуренцию. Об этом заявил журналистам секретарь Совета безопасности (СБ) РФ Сергей Шойгу по итогам XIII Встречи секретарей советов безопасности государств - участников СНГ.
«Дорога, еще раз повторюсь, это всегда хорошо. Север-Юг и, вы сказали, Зангезурский коридор (по-разному называют разные страны, каждый по-своему, появилось и совсем экзотическое название - „Дорога Трампа”). Надо посмотреть на карту», – сказал он, добавив: они никак не пересекаются и друг на друга влиять с трудом могут.
«Считаю, что и та, и та дорога не просто имеют право на существование – они нужны для того, чтобы Азербайджан соединился со своими районами, появились транспортные коридоры для торговли между странами», - сказал он.
Шойгу напомнил, что коридор Север - Юг является соединением портов глубокого Юга с Северным Ледовитым океаном, с Северным морским путем.
«Я ничего плохого в этом не вижу, и конкуренции - что-то кто-то повезет в обход, мимо, - [нет]», - указал Шойгу. Он подчеркнул, что Россия - огромная страна с очень развитой транспортной магистралью, а «любая дорога - это всегда хорошо».