Ես տեսել եմ 2019-ին համանախագահների ներկայացրած փաստաթուղթը. Սերժ Սարգսյան
«Հանրությունից թաքցվում էր, որ 2019-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները Հայաստանի կառավարիչներին նոր փաստաթուղթ են ներկայացրել»,-ասաց ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը։
Հիշեցնենք, որ նա «Իմնեմնիմի» փոդքասթի բացառիկ թողարկման հյուրն է։
Նա նշեց՝ գրեթե մեկ տարի ինքը խոսում էր այն մասին, որ կա նոր փաստաթուղթ, իսկ կառավարիչներն ասում էին՝ չկա։
«Չկա, բայց արտգործնախարարը գնում էր հանդիպումների։ Մենք տեղեկություններ էինք ստանում, որ կա այդպիսի փաստաթուղթ։ Ես օրինակ, Արցախի Հանրապետության ղեկավարությանն ասել եմ, որ կա նման փաստաթուղթ։ Ասել եմ, խնդրում եմ, գնացեք այդ կառավարիչի մոտ և ասեք, թող ձեզ ցույց տա այդ փաստաթուղթը։ Նրանք էլ բացարձակապես տեղյակ չեն եղել, զարմացան, ասացին, ո՞նց կարող է փաստաթուղթ լինի ու մենք չիմանանք»,-ասաց ՀՀ երրորդ նախագահը։
Այդ ընթացքում տեղի են ունեցել Հայաստանի ու Արցախի Հանրապետությունների Անվտանգության խորհուրդների համատեղ նիստեր, երկու անգամ էլ հայտարարվեց, որ փաստաթուղթ չկա։
«Ես Ղարաբաղի ղեկավարությանն ասում եմ, լսեք, կա փաստաթուղթ։ Ասում են, ո՞նց կարող է էդքան մարդու ներկայությամբ մեզ չասեն, խաբեն։ Ես էլ ասեցի, ես իմ ասածը ասեցի, իմ ինֆորմացիան ձեզ փոխանցեցի, իրեն եք հավատում, գնացեք, իրեն հավատացեք։ Ասյպես, մինչև 2020-ի մայիսին, թե հունիսի ՌԴ ԱԳՆ-ն հայտաարեց, որ կա նման փաստաթուղթ։ Հիմա ասեմ, ես տեսել եմ այդ փաստաթուղթը, բայց ոչ թե այն ժամանակ, այլ 8-9 ամիս առաջ»,-ասաց Սերժ Սարգսյանը՝ ընդգծելով, որ այն հանգիստ կարելի էր օգտագործել որպես բանակցությունների հիմք, քանի որ այնտեղ կային երեք սկզբունքները։
ՀՀ երրորդ նախագահի համոզմամբ, եթե ճիշտ բանակցվեր, ապա այդ փաստաթղթին կգումարվեին ևս երկու փաստաթուղթ՝ հիշեցնելով, որ հետագայում ՌԴ ԱԳՆ խոսնակը հայտարարել էր, որ գոյություն է ունեցել 3 փաստաթուղթ։
«Թե ինչու ինքն իրեն գժի տեղ դրեց, (սա իր խոսքերն են, իմը չեն)... կարծում եմ, որ ինքը պատրաստ չէր փոխզիջումների միջոցով գնալ խնդրի լուծմանը, իսկ առանց փոխզիջումների անհնար էր այդ խնդիրը լուծել։ Եթե ժողովրդական լեզվով ասեմ, ինքն իրեն դրել էր ոչմիթիզականի տեղ, իսկ ոչ միթիզականությունը կործանարար է»,-նկատեց ՀՀ երրորդ նախագահը։

Former Armenian President Serzh Sargsyan said he personally saw the 2019 Artsakh (Nagorno-Karabakh) peace proposal by the OSCE Minsk Group co-chairs, which he claimed was concealed from both the Armenian public and the Artsakh leadership.
Speaking on the Imnemnimi podcast on Friday, Sargsyan said that Armenian authorities repeatedly denied the existence of the document, even as the foreign minister met with international mediators.
“I told the Artsakh leadership there was such a document and urged them to request it from the authorities. They were unaware and surprised,” Sargsyan recalled.
Sargsyan recalled that the Russian Foreign Ministry eventually confirmed the existence of the peace proposal in mid-2020. He said he personally saw it about eight or nine months ago and described it as a credible basis for talks, noting that it incorporated the three key principles long used in peace talks.
“If handled properly, the initial proposal would have developed into three separate documents,” he stated.
Sargsyan claimed Prime Minister Nikol Pashinyan denied the existence of the peace plan because he was unwilling to pursue compromise-based solutions.
“Without compromises, it was impossible to resolve the issue. The ‘no concessions’ attitude was destructive,” he argued.
Reflecting on the 2020 Artsakh war, Sargsyan said that had he been in power, he would have responded as he did during the April 2016 clashes by immediately placing the armed forces on full combat readiness and taking preventive defensive measures. He described the loss of key air-defense systems in the first hours of the war as “inconceivable,” asserting that timely action could have disrupted or even prevented Azerbaijan’s offensive.