Ես տեսել եմ 2019-ին համանախագահների ներկայացրած փաստաթուղթը. Սերժ Սարգսյան
«Հանրությունից թաքցվում էր, որ 2019-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները Հայաստանի կառավարիչներին նոր փաստաթուղթ են ներկայացրել»,-ասաց ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը։
Հիշեցնենք, որ նա «Իմնեմնիմի» փոդքասթի բացառիկ թողարկման հյուրն է։
Նա նշեց՝ գրեթե մեկ տարի ինքը խոսում էր այն մասին, որ կա նոր փաստաթուղթ, իսկ կառավարիչներն ասում էին՝ չկա։
«Չկա, բայց արտգործնախարարը գնում էր հանդիպումների։ Մենք տեղեկություններ էինք ստանում, որ կա այդպիսի փաստաթուղթ։ Ես օրինակ, Արցախի Հանրապետության ղեկավարությանն ասել եմ, որ կա նման փաստաթուղթ։ Ասել եմ, խնդրում եմ, գնացեք այդ կառավարիչի մոտ և ասեք, թող ձեզ ցույց տա այդ փաստաթուղթը։ Նրանք էլ բացարձակապես տեղյակ չեն եղել, զարմացան, ասացին, ո՞նց կարող է փաստաթուղթ լինի ու մենք չիմանանք»,-ասաց ՀՀ երրորդ նախագահը։
Այդ ընթացքում տեղի են ունեցել Հայաստանի ու Արցախի Հանրապետությունների Անվտանգության խորհուրդների համատեղ նիստեր, երկու անգամ էլ հայտարարվեց, որ փաստաթուղթ չկա։
«Ես Ղարաբաղի ղեկավարությանն ասում եմ, լսեք, կա փաստաթուղթ։ Ասում են, ո՞նց կարող է էդքան մարդու ներկայությամբ մեզ չասեն, խաբեն։ Ես էլ ասեցի, ես իմ ասածը ասեցի, իմ ինֆորմացիան ձեզ փոխանցեցի, իրեն եք հավատում, գնացեք, իրեն հավատացեք։ Ասյպես, մինչև 2020-ի մայիսին, թե հունիսի ՌԴ ԱԳՆ-ն հայտաարեց, որ կա նման փաստաթուղթ։ Հիմա ասեմ, ես տեսել եմ այդ փաստաթուղթը, բայց ոչ թե այն ժամանակ, այլ 8-9 ամիս առաջ»,-ասաց Սերժ Սարգսյանը՝ ընդգծելով, որ այն հանգիստ կարելի էր օգտագործել որպես բանակցությունների հիմք, քանի որ այնտեղ կային երեք սկզբունքները։
ՀՀ երրորդ նախագահի համոզմամբ, եթե ճիշտ բանակցվեր, ապա այդ փաստաթղթին կգումարվեին ևս երկու փաստաթուղթ՝ հիշեցնելով, որ հետագայում ՌԴ ԱԳՆ խոսնակը հայտարարել էր, որ գոյություն է ունեցել 3 փաստաթուղթ։
«Թե ինչու ինքն իրեն գժի տեղ դրեց, (սա իր խոսքերն են, իմը չեն)... կարծում եմ, որ ինքը պատրաստ չէր փոխզիջումների միջոցով գնալ խնդրի լուծմանը, իսկ առանց փոխզիջումների անհնար էր այդ խնդիրը լուծել։ Եթե ժողովրդական լեզվով ասեմ, ինքն իրեն դրել էր ոչմիթիզականի տեղ, իսկ ոչ միթիզականությունը կործանարար է»,-նկատեց ՀՀ երրորդ նախագահը։

Серж Саргсян: Я видел представленный сопредседателями МГ ОБСЕ в 2019 году новый переговорный документ
13:03 08/11/2025
От общественности скрывалось, что сопредседатели Минской группы ОБСЕ в 2019 году предложили управленцам Армении новый документ касательно карабахского урегулирования, заявил третий президент Армении Серж Саргсян в прямом эфире подкаста «Имнемними» («Imnemnimi») 7 ноября.
По словам Саргсяна, на протяжении почти года он говорил о наличии такого документа, в то время как власти это отрицали.
«Никакого документа, по их словам, не было, но министр иностранных дел при этом отправлялся  на встречи. Мы получали сведения о наличии нового документа. Я, например, говорил руководству Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)), что есть новый документ, просил отправиться к этому управленцу и попросите его показать. Они совершенно не были в курсе, удивились – как может быть представлен новый документ, о котором они не знают.
За это время дважды проводились совместные заседания Советов безопасности Армении и Арцаха, и оба раза объявлялось, что документа нет. Я говорил руководству Карабаха – послушайте, документ есть. Они в ответ – мол, как в присутствии стольких людей нам могут не говорить о нем, обманывать? Я тогда сказал им – информацию, которой владел, передал вам, хотите верить ему – ваше дело. Так продолжалось до мая то ли июня 2020 года, пока МИД России не объявил о наличии такого документа. Скажу теперь: я видел этот документ, но за 8-9 месяцев до этого», – рассказал экс-президент, подчеркнув: этот документ вполне мог быть использован в качестве основы для переговоров, поскольку там были три известных принципа (неприменения силы и угрозы силой, территориальной целостности и права наций на свободное самоопределение. – Ред.).
Более того, по словам Сержа Саргсяна, если бы переговоры велись грамотно, к этому документу добавились бы еще два документа.
«Почему же он (Пашинян. – Ред.) „прикинулся сумасшедшим” (это его слова, не мои)?.. Полагаю, он не был готов идти к решению проблемы путем взаимных компромиссов, а без них добиться решения было невозможно. Если говорить народным языком, он возомнил себя сторонником лозунга „ни пяди земли”, но этот подход губителен», – отметил Серж Саргсян.