Փաշինյանն արձագանքել է նախկին նախագահների հայտարարություններին
Հայաստանի վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնող Նիկոլ Փաշինյանն արձագանքել է ՀՀ երկրորդ և երրորդ նախագահների՝ անցած օրերին հարցազրությցներին ԼՂ խնդրի վերաբերյալ հնչեցրած հայտարարություններին.
«1․ ՔՌ–ի եւ ՍՍ–ի վերջին օրերի հայտարարությունները վերահաստատում են այն, որ Ղարաբաղի հարցը հայտնի ուժերի ձեռքին եղել է թոկ Հայաստանի Հանրապետությունը «մոտակա ծառից» կապելու համար։ Ժողովուրդների իրավունքները, պատմական արդարությունը եւ նման եզրույթները եղել են ընդամենը հիմնական նպատակը ծխածածկելու համար։
2․ Բանակցային բոլոր գործընթացներն ու առաջարկները եղել են թոկը կարճացնելու մասին (короткий поводок): Մինչեւ տարվա վերջ բանակցային թղթերը կհրապարակվեն եւ դա ավելի տեսանելի կդառնա։
3. «Պատերազմը կանգնեցնելու» բոլոր առաջարկները եղել են թոկը կարճացնելու մասին (այս թեմային բազմիցս հրապարակային անդրադարձել եմ)։
4․ Թոկը կարճացնելու այս պրոցեսի վերջնանպատակը եղել է Հայաստանի պետականությանը վերջ դնելը։
5․ Այդ սցենարում Ղարաբաղի կոնֆլիկտը պետք է ավարտվեր միայն ու միայն Հայաստանի պետականության կորստով։
6․ Հայաստանի Հանրապետությունը մեր նահատակների կյանքի գնով, Հայաստանի Հանրապետության եւ Ղարաբաղի մեր ժողովրդի պատմական ինտուիցիայի շնորհիվ կարողացել է դուրս գալ այդ սցենարից։
7․ ՔՌ–ն եւ ՍՍ–ն առաջարկում են վերադառնալ այդ սցենարին, որն ի սկզբանե գրվել եւ իրագործվել է «Լենին, պարտիա, Գորբաչով» կարգախոսի եւ մեծ հավանականությամբ ՊԱԿ (КГБ) հովանու ներքո։
8. Ու քանի որ ակնհայտորեն սրանց հնարավորությունները զրոյական են, փորձ է արվում ձեւավորել «երիտլենինպարտիագորբաչովականների կոհորտա» հին КГБ–ականների հովանու ներքո։
9․ Սպասվող արդյունքը՝ 0+0=0:
Հ․Գ․ Ղարաբաղի մեր ժողովուրդը Կառավարության աջակցությամբ պետք է տնավորվի Հայաստանի Հանրապետությունում։ Ճիշտ է, սա ծավալուն, բարդ եւ մեծ ռեսուրսներ պահանջող ծրագիր է, բայց այն մենք շարունակելու ենք իրագործել»։

Никол Пашинян отреагировал на заявления второго и третьего президентов Армении
Занимающий пост премьер-министра Армении Никол Пашинян отреагировал на недавние заявления второго и третьего президентов РА – Роберт Кочаряна и Сержа Саргсяна – касательно карабахской проблемы.
Пашинян, в частности, написал:
- « Заявления РК и СС последних дней подтверждают, что вопрос Карабаха в руках известных сил был поводком, чтобы привязать Республику Армения „к ближайшему дереву”. Права народов, историческая справедливость и другие подобные термины были лишь дымовой завесой для сокрытия основной цели.
- Все переговорные процессы и предложения были об укорочении поводка. До конца года переговорные документы будут опубликованы, и это станет более наглядным.
- Все предложения „остановить войну” были об укорочении поводка (к этой теме я неоднократно публично обращался).
- Конечной целью этого процесса укорачивания поводка было положить конец государственности.
- По этому сценарию Карабахский конфликт должен был закончиться исключительно и только потерей государственности Армении.
- Республика Армения ценой жизни наших мучеников, благодаря исторической интуиции народа Республики Армения и Карабаха, смогла выйти из этого сценария.
- РК и СС предлагают вернуться к этому сценарию, который изначально был написан и реализован под лозунгом „Ленин, партия, Горбачев” и, с большой вероятностью, под кураторством КГБ.
- И поскольку очевидно, что возможности этих равны нулю, предпринимается попытка сформировать „когорту младоленин_партия_горбачевцев” под кураторством старых КГБшников.
- Ожидаемый результат – 0+0=0.
P.S. Наш народ Карабаха при поддержке правительства должен обосноваться в Республике Армения. Правда, это масштабная, сложная и требующая больших ресурсов программа, но мы продолжим ее реализовывать».