Եթե ՔԿ ղեկավարը մինչև նոյեմբերի 13-ը չփաստեց, որ գործում առկա է իբր իմ ձեռագրով գրված «աhաբեկչnւթյան պլանավորում» ծրագիրը, պետք է ենթարկվի պատասխանատվության. Բագրատ Սրբազանը՝ ՔԿՀ-ից
Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը «Երևան-Կենտրոն» ՔԿՀ-ից ուղերձ է հղել, որում ասվում է.
«Այս օրերին, երբ մեր ամբողջ ներաշխարհը փոթորկված է ծանր պատերազմում կրած պարտության և Արցախ Հայրենիքի կորստյան ողբերգությամբ, հազարավոր զոհերի, նահատակների, անհայտ կորածների և վիրավորների վերապրումով և վերահուշով՝ մեր անձնական նեղությունները պարզապես ոչինչ են։ Այդուհանդերձ ի հետևում նոյեմբերի 6-ին դատարանի դահլիճում կատարածս հայտարարության առ այն, որ քննչական կոմիտեի ղեկավարն ակնհայտ զեղծարար և ստախոս է՝ դարձյալ պնդում եմ, որ եթե նա մինչև նոյեմբերի 13-ը չփաստեց, որ գործում առկա է իբր իմ ձեռագրով գրված «ահաբեկչության պլանավորում» ծրագիրը՝ ապա պետք է պաշտոնազրկվի, կոչումնազրկվի և ենթարկվի քրեական պատասխանատվության՝ զրպարտության, ճշմարտության միտումնավոր խեղաթյուրման և կեղծիքի քարոզչության համար։
Ունկնդիր Աստծո Խոսքի. «Վա՛յ նրանց հոգիներին, որովհետև իրենք իրենց համար չար խորհուրդներ խորհեցին և ասացին. «Կապենք արդարին, քանի որ նա անպիտան է»։ Այնուհետև նրանք իրենց գործերի պտուղները պիտի ուտեն։ Վա՛յ անօրենին, չարիքներ պիտի գան նրա վրա՝ ըստ իր կատարած չար գործերի» (Ես. Գ։ 9-11)։
Եվ, այո՛, Ճշմարտության Հաղթանակն այլընտրանք չունի…
Հայրենիքի Կալանավոր
Բագրատ արք. Գալստանյան»։
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 5-ին ԱԺ-ում 2026 թվականի բյուջեի նախնական քննարկման ժամանակ Բագրատ Սրբազանի և մյուսների գործի վերաբերյալ քննչական կոմիտեի նախագահ Արթուր Պողոսյանն ասել էր. «Ախր դուք տեղյա՞կ եք, որ էդ գործով իր ձեռքով գրած ապացույցներ կան, որ արարքի որակումն ինքն իրան տվել է՝ ահաբեկչություն, պլանավորված ահաբեկչություն։

Архиепископ Баграт Галстанян потребовал объяснения от главы Следственного комитета Артура Погосяна
Лидер движения «Священная борьба» архиепископ Баграт Галстанян направил послание из расположенного в здании СНБ Армении УИУ «Ереван-Кентрон» (Ереван-Центр).
«В эти дни, когда весь наш внутренний мир обуреваем трагедией тяжелого поражения в войне и утратой Родины – Арцаха, переживаниями и воспоминаниями о тысячах погибших, павших, пропавших без вести и раненых, наши личные трудности – просто ничто.
Тем не менее, вслед за моим заявлением, сделанным 6 ноября в зале суда, о том, что руководитель Следственного комитета является явным фальсификатором и лжецом, вновь утверждаю:
если он до 13 ноября не докажет, что в деле действительно имеется некий „план теракта”, якобы написанный моей рукой, то он должен быть освобожден от должности, лишен звания и привлечен к уголовной ответственности – за клевету, умышленное искажение истины и пропаганду фальсификаций.
Прислушайся к словам Господа: „Горе душе их, ибо замыслили совет лукавый на самих себя, говоря: „Свяжем праведника, ибо Он бесполезен нам”. Скажите праведнику, что благо ему, ибо он будет вкушать плоды дел своих; а беззаконнику – горе, ибо будет ему возмездие за дела рук его”.
И да, Победа Истины не имеет альтернативы…»
Напомним, 5 ноября глава Следственного комитета Артур Погосян, отвечая во время бюджетных слушаний в парламенте на вопрос касательно дела архиепископа Баграта Галстаняна и 17 представителей движения «Священная борьба», заявил в частности: «Вы в курсе, что есть доказательства, написанные его собственной рукой, что он сам квалифицировал свои действия как терроризм, спланированный терроризм?»
Архиепископ Баграт Галстанян в ходе очередного судебного заседания 6 ноября потребовал от главы Следственного комитета Артура Погосяна дать объяснения по заявлениям, сделанным в парламенте. «Вчера глава СК заявил в парламенте, что якобы имеется протокол, написанный моей рукой о планировании терроризма. Я официально заявляю: если где-то есть хоть одно зафиксированное подобное высказывание, я готов понести самое суровое наказание», – сказал Галстанян.