Ի՞նչ արտադրության մեջ կարելի է օգտագործել Ղազախստանից բերված 4-րդ դասի ցորենը. Սննդագետի պարզաբանումը
11:02 11/11/2025
ՔՊ-ական պաշտոնյաների՝ Ադրբեջանի տարածքով ղազախական ցորենի ներկման մասին բոցաշունչ ելույթներին, շնորհավորանքներին սառը ջուր լցրեց Ղազախստանի գյողատնտեսուիթյան նախարարության հայտարարությունը։ Պարզվեց, որ Ղազախստանը Հայաստանին տրամադրում է ցածրորակ՝ 4-րդ դասի հացահատիկ։
Նախարարությունը նշել էր, որ պատրաստ է ամեն ամիս 15-20 հազար տոննա հացահատիկ արտահանել Հայաստան։ Գերատեսչությունում  ուրախություն էին հայտնել, որ անցած շաբաթ անկախ Հայաստանի պատմության մեջ առաջին անգամ Ղազախստանն իր արտադրած  ցորենի խմբաքանակն ուղարկել է Հայաստան Ադրբեջանի տարածքով։ 15 վագոնից կազմված գնացքը, որը տեղափոխում էր 1000 տոննա ցորեն, Հայաստան է հասել Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Վրաստանի միջոցով։
«Հոկտեմբերին Ղազախստանի ազգային հացահատիկի օպերատորը ստորագրեց երկարաժամկետ համագործակցության համաձայնագիր՝ հայ սպառողներին հացահատիկ մատակարարելու համար: Փորձնական խմբաքանակը բաղկացած է 4-րդ դասի ցորենից, որը կարող է օգտագործվել ինչպես ընդհանուր նշանակության ալյուր, այնպես էլ կենդանիների կեր արտադրելու համար»,-հայտարարել էր ղազախական կողմը։
Ի՞նչ նպատակով կարելի է օգտագործել ցածրորակ հացահատիկը։ Այս հարցը Panorama.am-ն ուղղեց սննդագիտության դոկտոր Դավիթ Պիպոյանին.
«Ի՞նչ է 4-րդ դասի ցորենը։ Եկեք խոսենք փաստերով: Չնայած երկրում չեմ, բայց օրվա լրահոսին փորձում եմ հետևել, կան գրառումներ այն մասին, որ այս դասը նախատեսված է անասնակերի կիրառման համար։ Պետք է նշեմ, որ համաձայն ԳՕՍՏ 9353-2016 ստանդարտի, որը գործում է Հայաստանում, Ղազախստանում և այլ ԵԱՏՄ երկրներում, այս դասը սննդային է: Մինչև 2016 թ. որոշ դասակարգումներում 4-րդ դասը համարվում էր «կերային»: Հիմա՝ ոչ: ԳՕՍՏ-ով՝ 1-ից 4-րդ դասերը սննդային են, իսկ 5-րդ դասը` կերային։ Այո 4-րդ դասը երկակի նշանակություն ունի, քանի որ կարող է կիրառվել ինչպես սննդային, այնպես էլ կերային նպատակով։ Դա պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ չորրորդ դասից ստացված ալյուրը` առանց բարելավման (ավելի բարձր դասի հետ խառնելու եղանակավ) չի կարող ապահովել հացաբուլկեղենի արտադրության համար նախատեսված բարձր որակի ալյուր։ Այս դասի ցորենն ավելի էժան է ու հասանելի։ Այս դասի ցորենի սնձանն ավելի քիչ է, այդ նպատակով պետք է խառնվի ավելի բարձր դասի ցորենի հետ։ Ալրային հիմքով մթերքների անվտանգության ապահովումը ՀՀում ունի կարևոր դեր և նշանակություն, քանի որ ՀՀ֊ում մարդկանց օրական սննդակարգում ունի կարևոր նշանակություն, հետևապես խիստ կարևոր է պատշաճ ռիսկի վերլուծության իրականացումը»։
Գյուղատնտես Հարություն Մնացականյանն էլ անդրադառնալով թեմային՝ նշում է.
«Աշխարհում արտադրվող հացահատիկային մշակաբույսերի 40%-ից ավելին օգտագործվում է որպես անասնակեր։ Եվ ամենահետաքրքիրն ու օրինաչափն այն է , որ ինչքան զարգացած է երկիրը , այնքան անասնակերի մասնաբաժինը հացահատիկի արտադրության մեջ ավելի շատ է։ Օրինակ Եվրոպայում անցնում է 60%-ը որոշ մշակաբույսերի դեպքում։ Աղքատ երկրներում` 20-30%։ Մեր երկրում էլ բնականաբար և անասնակեր պիտի ներկրվի և բարձրակարգ ցորեն` մեր սննդի մեջ օգտագործելու համար։ Անասնակերի ցորենը նաև անվանում են ֆուրաժային ցորեն։ Գաղտնիքի կարգով ասեմ , որ ՀՀ-ում աճեցված ցորենի ծանրակշիռ մեծամասնությունը օգտագործվում է որպես ֆուրաժային ցորեն։ Հիմա, որ չորրորդ կարգի ֆուրաժային ցորեն է ներկրվել, դա նորմալ է մեր երկրի անասուններն էլ մի բան պիտի ուտեն, որ կաթ, միս ու ձու տան, աննորմալն այն է, որ շատ պաշտոնյաներ իրար հերթ չտալով հայտարարում էին , որ դրանից ստացված հացն առաջինն են ուտելու։ Ես վստահ եմ, ավելի քան համոզված եմ, որ եթե անհրաժեշտություն եղավ, հանուն իրենց առաջնորդի կուտեն, ավելի ճիշտ ոչ թե հանուն առաջնորդի, այլ նրան հաճոյանալու համար կուտեն։ Մեր երկրի թիվ մեկ խնդիրը անասնակեր ցորենի մուտքը չի, այլ արժեհամակարգային սրընթաց գահավիժման խնդիրն է, բարոյականության անկման աղետն է»։

Пшеница 4-го класса из Казахстана – для чего она пригодна: мнение экспертов
Пламенные выступления и поздравления представителей правящей партии «Гражданский договор» по поводу ввоза в Армению казахстанской пшеницы через территорию Азербайджана охладило заявление зернового оператора Казахстана. Выяснилось, что прибывшая в Республику Армения партия состоит из продовольственной пшеницы 4 класса.
«Первый состав с казахстанской пшеницей прибыл в Республику Армения. Поезд из 15 вагонов с общим объемом порядка 1000 тонн успешно протестировал новый логистический маршрут из Казахстана транзитом через Россию, Азербайджан и Грузию», – отметил национальный зерновой оператор Казахстана и выразил готовность поставлять в Армению порядка 15-20 тыс. тонн продовольственного зерна ежемесячно.
«В октябре национальный зерновой оператор Казахстана заключил договор о долгосрочном сотрудничестве, предусматривающем поставки зерновых армянским потребителям. Пилотная партия состоит из продовольственной пшеницы 4 класса, которая может применяться как для производства муки общего назначения, так и комбикормов», – говорится в сообщении.
Для каких целей может применяться зерно низкого качества?
Этот вопрос портал Panorama.am адресовал эксперту по продовольственному праву, доктору пищеведения Давиду Пипояну.
«Что такое пшеница 4-го класса? Давайте говорить фактами. Хотя я сейчас не в Армении, но стараюсь следить за новостями. Встретил записи о том, что этот класс предназначен для кормов.
Однако согласно стандарту ГОСТ 9353–2016, действующему в Армении, Казахстане и других странах ЕАЭС, этот класс считается пищевым. До 2016 года в отдельных классификациях 4-й класс действительно относили к “кормовому”, но теперь это не так. По ГОСТу, 1-4 классы – пищевые, 5-й – кормовой.
Да, пшеница 4-го класса имеет двойное назначение, так как мука из нее без улучшения (путем смешивания с зерном более высокого класса) не обеспечивает качество, необходимое для производства хлебобулочной продукции.
Пшеница этого класса дешевле и доступнее. В ней меньше клейковины, поэтому ее смешивают с зерном лучших сортов. Обеспечение безопасности продуктов на основе муки в Армении имеет ключевое значение, поскольку в нашей стране они в ежедневном рационе людей занимают важное место, посему нужно проводить надлежащий анализ рисков», – указал Пипоян.
К теме обратился также агроном Арутюн Мнацаканян:
«Более 40% мирового урожая зерновых культур используется как корм для животных. И что интересно и закономерно – чем развитее страна, тем больше доля кормовых зерновых в общем объеме. Например, в Европе этот показатель превышает 60% в случае с некоторыми сельскохозяйственными культурами, а в бедных странах – 20–30%.
В Армению, естественно, тоже должен импортироваться и кормовой, и высококачественный продовольственный зернопродукт. Кормовую пшеницу называют также фуражной. По секрету скажу: значительная часть пшеницы, выращенной в Армении, используется как фуражная.
Так что ничего ненормального в импорте зерна 4-го класса нет – наши животные тоже должны что-то есть, чтобы давать молоко, мясо и яйца. Ненормально то, что многие чиновники наперебой заявляли, что они первыми попробуют хлеб, испеченный из муки ввезенной пшеницы.
Более чем уверен: если понадобится, ради своего лидера они действительно это сделают. Точнее – не ради него, а чтобы ему угодить. Главная проблема нашей страны не в ввозе кормовой пшеницы, а в катастрофическом падении системы ценностей и моральном упадке».