«Իսկանդեր» հրթիռի բեկորները հարվածել են Ադրբեջանի դեսպանատան շենքին. Զելենսկի
Ուրբաթ գիշերը Ռուսաստանը զանգվածային հարվածներ է հասցրել Ուկրաինային՝ օգտագործելով մոտ 430 անօդաչու թռչող սարք և 18 հրթիռ․ Այդ մասին Telegram-ի իր ալիքում  գրել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին։
«Հարձակումը միտումնավոր հաշվարկված էր՝ մարդկանց և քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին որքան հնարավոր է շատ վնաս հասցնելու համար», - հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահը։
Նրա խոսքով՝ գիշերային հարձակումների հետևանքով զոհվել է չորս մարդ, վիրավորվել են մի քանի տասնյակ (ներառյալ՝ հղի կին)։
Զելենսկին նշել է, որ Կիևում վնասվել են տասնյակ բարձրահարկ շենքեր, իսկ «Իսկանդեր» հրթիռի բեկորները հարվածել են Ադրբեջանի դեսպանատան շենքին։
Ադրբեջանը դեռևս չի մեկնաբանել այս տեղեկատվությունը։
Ուկրաինայի ազգային ոստիկանությունը հայտնում է, որ վնասվել է մոտ 30 բնակելի շենք։
Հարձակման ամենալուրջ հետևանքները եղել են Դեսնյանսկի շրջանում, որտեղ բարձրահարկ շենքում բռնկված հրդեհի հետևանքով մեկ մարդ մահացել է։
Գիշերային հարվածներից հետո քաղաքի երկու թաղամասերում ջեռուցման անջատումներ են տեղի ունեցել, հայտարարել է Կիևի քաղաքապետ Վիտալի Կլիչկոն։

В ночь на пятницу Россия нанесла массированные удары по Украине с использованием примерно 430 дронов и 18 ракет, написал украинский президент Владимир Зеленский в телеграме.
«Специально рассчитана атака так, чтобы как можно больше навредить людям и гражданской инфраструктуре», – заявил президент Украины.
По его словам, в результате ночных атак погибли четыре человека, несколько десятков (в том числе беременная женщина) пострадали.
В Киеве повреждены десятки многоэтажек, а обломки ракеты «Искандер» попали в здание посольства Азербайджана, отметил он.
В Азербайджане пока не комментировали эту информацию.
Национальная полиция Украины говорит о примерно 30 жилых домах, которые получили повреждения.
Самые серьезные последствия от атаки в Деснянском районе. Там в результате пожара в многоэтажке погиб человек.
В двух районах города после ночных ударов возникли перебои с отоплением, рассказал мэр Киева Виталий Кличко.