Դիտորդներն ահազանգում են ընտրատեղամասերի կահավորման բազմաթիվ խախտումների մասին
Վաղարշապատի ՏԻՄ ընտրություններում դիտորդական առաքելություն իրականացնող «Պառլամենտարիզմի զարգացման միջազգային կենտրոն» ՀԿ-ն ահազանգում է ընտրատեղամասերի կահավորման խախտումների մասին։ Դիտորդներն արձանագրել են.
14/1 տեղամասային կենտրոնի քվեախցերի հետևում դռներ կան՝ թվացյալ չպլոմբված։
14/6 տեղամասային կենտրոնի քվեախցերի հետևում կան դռներ: Թեև դեպի քվեախուց հետևից տանող ճանապարհը փակված է կտորով, բայց դա հեշտ հաղթահարելի խոչընդոտ է:
14/12 տեղամասային կենտրոնի քվեախցերի հետևում կա չպլոմբված դուռ:
14/19 տեղամասային կենտրոնի քվեախցերի հետևի պատուհանները շատ կարճ են փակված սպիտակ թղթով: Դրսից հնարավոր է ծանոթանալ ընտրողի քվեարկությանը:
14/24 տեղամասային կենտրոնի քվեախցերի հետևում դեպի երկրորդ հարկ տանող աստիճաններ են, որտեղից տեսանելի են քվեախցերը խախտել քվեարկողի գաղտնիությունը:
14/25 տեղամասային կենտրոնի քվեախցիկների հետևում կա չպլոմբված դուռ:
14/45 տեղամասային կենտրոնի խցիկներից մեկի հենց կողքին առկա է աշխատող ցայտաղբյուր:
Ընտրողների ընտրական իրավունքի գաղտնիության ապահովման նպատակով՝ 16.11.25 թ. ժամը 08:00-20:00-ն ցայտաղբյուրն անհրառեշտ է անջատել, քանի որ դրանից ջուր խմելու պատրվակով անձինք կարող են մոտենալ այդ պահին քվեարկող ընտրողին՝ փորձելով խախտել քվեարկության գաղտնիությունը կամ ուղղորդել ընտրողներին:
14/27 տեղամասային կենտրոնի տեսախցիկը նոյեմբերի 16-ի 00:33-ի դրությամբ չի հեռարձակում:
«ՀՀ ընտրական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքի համաձայն՝ իրականացնում է ընտրական տեղամասերից քվեարկության ընթացքի, քվեարկության արդյունքների ամփոփման գործընթացի և ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովների նիստերի տեսանկարահանում և միաժամանակյա համացանցային հեռարձակում՝ ուղիղ ժամանակային ռեժիմում՝ հատուկ ստեղծված կայքի (կայքերի) միջոցով:
Հեռարձակման ժամանակ տեսագրության վրա պետք է տեսանելի լինեն իրական ժամանակը և տեղամասային կենտրոնի համարը։
Տեսանկարահանումը պետք է իրականացվի անշարժ տեսախցիկների միջոցով: Տեսախցիկների տեսադաշտում պետք է լինեն քվեատուփը, ընտրողների գրանցման, քվեարկության ծրարների ու քվեաթերթիկների հատկացման և քվեարկության արդյունքների ամփոփման գործընթացները:
Տեսանկարահանումը և համացանցային հեռարձակումը պետք է իրականացվեն սահմանված՝ քվեարկության գաղտնիության սկզբունքի պահպանմամբ:
Ի դեպ՝ մի շարք տեղամասերում քվեաթերթիկները տեղադրված չէին չհրկիզվող պահարանում: Սա համարվում էր խախտում, մինչ՝ 2022 թվականի հունիսի 30-ը, երբ «Տեղամասային ընտրական հանձնաժողովին հատկացված ընտրական փաստաթղթերի և այլ պարագաների պահպանման կարգը սահմանելու մասին» Կենտրոնական ընտրական հանձնաժովովի որոշման մեջ փոփոխություն կատարվեց՝ հանելով քվեաթերթիկը պահպանվող առարկաների ցանկից:

Выборы в Вагаршапате: наблюдатели сообщают о нарушениях, связанных с оборудованием избирательных участков
11:49 16/11/2025
Выборы в Совет старейшин проходят сегодня, 16 ноября, в общине Вагаршапат Армавирской области Армении по пропорциональной избирательной системе. В установленном Избирательным кодексом РА порядке, в 08:00 открылись все предусмотренные для голосования избирательные участки. Голосование продолжится до 20.00. В выборах в Совет старейшин Вагаршапата 16 ноября участвуют 8 политических сил.
Между тем, осуществляющая наблюдательскую миссию на выборах в Совет старейшин Вагаршапата общественная организация «Международный центр развития парламентаризма» сообщает о нарушениях, связанных с оборудованием избирательных участков.
Наблюдатели зафиксировали следующее:
На избирательном участке 14/1 за кабинами для голосования есть двери, визуально – не опечатанные.
На участке 14/6 за кабинами для голосования также имеются двери. Хотя проход за кабины перекрыт тканью, данный барьер легко преодолим.
На участке 14/12 за кабинами находится не опечатанная дверь.
На участке 14/19 окна за кабинами для голосования не в достаточной мере заклеены белой бумагой: снаружи возможно увидеть, как избиратель голосует.
На участке 14/24 за кабинами располагается лестница, ведущая на второй этаж, откуда кабины видны, что нарушает тайну голосования.
На участке 14/25 за кабинами расположена не опечатанная дверь.
На участке 14/45 непосредственно рядом с одной из кабин функционирует питьевой фонтан. В целях обеспечения тайны волеизъявления избирателей с 08:00 до 20:00 16.11.25 необходимо отключить этот фонтан, поскольку лица под предлогом утоления жажды могут приблизиться к голосующему избирателю, что создает риск нарушения тайны голосования или попыток воздействия на избирателей.
На участке 14/27 камера видеонаблюдения по состоянию на 00:33 16 ноября не осуществляла трансляцию.
Согласно конституционному закону ״Избирательный кодекс Республики Арменияˮ, осуществляется видеозапись и одновременная онлайн-трансляция в режиме реального времени хода голосования на избирательных участках, процесса подведения итогов голосования, а также заседаний территориальных избирательных комиссий через специально созданный веб-сайт (веб-сайты).
На видеозаписи должны быть видны фактическое время и номер избирательного участка.
Видеозапись должна осуществляться стационарными камерами. В зоне видимости камер должны находиться избирательная урна, процесс регистрации избирателей, выдачи конвертов и бюллетеней, а также процесс подведения итогов голосования.
Видеозапись и онлайн-трансляция должны осуществляться с соблюдением принципа тайны голосования.
Следует отметить, что на ряде участков избирательные бюллетени не были помещены в сейф. Данное обстоятельство ранее считалось нарушением, однако после внесения изменений 30 июня 2022 года в решение Центральной избирательной комиссии ״Об утверждении порядка хранения избирательных документов и иных материалов, предоставляемых участковым избирательным комиссиям״ бюллетени были исключены из перечня подлежащих обязательному хранению объектов».