Ադրբեջանական կողմն ընդամենը բաց հանդիպում է ունեցել իր ազդեցության գnրծակալների հետ․ Սաղաթելյանը՝ ՀՀ-ից Բաքու այցելած «քաղհասարակության» ներկայացուցիչների մասին
13:03 22/11/2025
«Բաքվում գտնվող Հայաստանի քաղհասարակության ներկայացուցիչներն արդեն հայտարարել են, որ ծրագրում գերիներին այցելելու օրակարգ չկա»,- նշում է ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ, ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը։
«Հայաստանից «քաղհասարակության» հինգ ներկայացուցիչ մեկնել է Բաքու։ Կառավարությունը «հայկական» պատվիրակության փոխադրումը ուղիղ չվերթով կազմակերպելու համար հատկացրել է 17.5 միլիոն դրամ, իսկ այցի նպատակը հիմնավորել են իբրև երկու պետությունների հասարակությունների միջև վստահության ձևավորում։
Բաքվում շարունակվում է Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության և մյուս գերիների գործերով շինծու դատավարությունը, և մի քանի օր առաջ Ադրբեջանի դատախազությունը դատարանից պահանջել է Արայիկ Հարությունյանին, Դավիթ Իշխանյանին, Դավիթ Մանուկյանին, Լևոն Մնացականյանին, Դավիթ Բաբայանին ցմահ ազատազրկում, իսկ մեր մյուս հայրենակիցներին՝ 16-20 տարի։
Մինչդեռ Բաքվում գտնվող քաղհասարակության ներկայացուցիչներն արդեն հայտարարել են, որ ծրագրում գերիներին այցելելու օրակարգ չկա։
Իրականում սա ոչ թե երկու ժողովուրդների միջև վստահության ձևավորմանն ուղղված քայլ է, այլ Ալիևի արյունոտ ձեռքերը լվանալու, Արցախում տեղի ունեցած էթնիկ զտումը և ցեղասպանությունը լեգիտիմացնելու փորձ։
Նվաստացման, ստորացման և անարդարության պայմաններում, վախի և սպառնալիքի տակ ոչ խաղաղություն են կառուցում ոչ էլ վստահություն ձևավորում։
Ալիևի և նրա հանցակից Փաշինյանի նշյալ բոլոր փորձերը ձախողված են։ Պետք է արձանագրել, որ ադրբեջանական կողմը ընդամենը բաց հանդիպում է ունեցել իր ազդեցության գործակալների հետ․ դրանք հայ ժողովրդի և Հայաստանի քաղհասարակության հետ ոչ մի կապ չունեն»։

An Armenian opposition MP on Saturday sharply criticized a visit to Baku by an Armenian civil society delegation, stressing that the trip failed to address the plight of Armenian prisoners held in Azerbaijan.
Ishkhan Saghatelyan, the ARF Armenia leader and an MP from the Hayastan faction, said in a statement that five Armenian representatives had traveled to Baku, with the Armenian government allocating 17.5 million drams to fund direct flights. The trip was officially presented as part of a confidence-building initiative between Armenian and Azerbaijani civil societies.
Saghatelyan called attention to the ongoing sham trials of former Artsakh military and political leaders and other Armenian captives in Baku. He noted that the Azerbaijani Prosecutor's Office is seeking life sentences for Arayik Harutyunyan, Davit Ishkanyan, Davit Manukyan, Levon Mnatsakanyan and Davit Babayan and 16-20-year terms for several others.
“Those in Baku have already stated that the program does not include visits to prisoners,” Saghatelyan said, arguing that the initiative serves more as an attempt by Azerbaijan to legitimize the ethnic-cleansing in Artsakh than as a genuine trust-building effort.
He added that attempts by Azerbaijani President Ilham Aliyev and Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan to portray such engagements as constructive dialogue have failed. “The Azerbaijani side has only held public meetings with its own agents of influence, who have no connection to the Armenian people or Armenian civil society,” the MP added.