Հայաստանյան Աղոթքի նախաճաշի հակառակ կողմը. Ձերբակալություններ և պաշարված եկեղեցի
Կրոնական թեմաներ լուսաբանող միջազգային «Religion Unplugged» պարբերականը ծավալուն անդրադարձ է կատարել նոյեմբերի կեսերին Երևանում անցկացված «Աղոթքի նախաճաշ» միջոցառմանը զուգահեռ ընթացող  զարգացումներին՝ Փաշինյանի ընդդիմախոսների ձերբակալություններին, Հայ առաքելական եկեղեցու դեմ իրականացվող հարձակումներին։
Panorama.am-ը ներկայացնում է հոդվածից հատվածներ՝ հայերեն թարգմանությամբ։
«Մի քանի տասնյակ  արտասահմանցի հյուրեր՝ հիմնականում Միացյալ Նահանգներից ավետարանչականներ հավաքվել էին հավատքի դրոշների ներքո,  սեղանների շուրջ  նստած  քաղաքավարի զրուցում էին նոյեմբերի 15-ին Երևանում կայացած աղոթքի նախաճաշի ժամանակ։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ամբիոնի մոտ կանգնած շնորհակալություն հայտնեց Աստծուն՝ Հայաստանը  դեպի խաղաղության տանելու համար՝ մեջբերելով Սաղմոսներ։ Ներկաները գլուխները տարուբերեցին ու ծափահարեցին։ Իսկ տեսախցիկներից այն կողմ ազգային եկեղեցու դերը հայոց կյանքում արժեզրկվում է։ Եվ դա տեսանելի էր դահլիճում։  Մասնակիցների և ելույթ ունեցողների թվում էին անգլիկաններ, կաթոլիկներ և բապտիստներ արևմտյան երկրներից։ Սակայն ազգային եկեղեցուց ոչ մի հայաստանաբնակ եպիսկոպոս ներկա չէր։ Ոչ ոք չհարցրեց, թե ինչու աշխարհի ամենահին եկեղեցիներից մեկը՝ չորրորդ դարի սկզբին հիմնադրված Հայ Առաքելական եկեղեցին, սեղանի շուրջ տեղ չուներ, կամ ինչու էին նրա արքեպիսկոպոսները ձերբակալված։ Լռությունն այնքան խիստ էր, որ թվում էր, թե դա ավելի շատ ծրագիր է, քան բացթողում։ Ավետարանչական առաջնորդները գովաբանեցին վարչապետին Աստվածաշնչի իր իմացության համար։ Կալիֆոռնիայից նախկին քահանա Ջիմ Գարլոուն զարմացավ՝ լսելով, թե ինչպես է առաջնորդը անգիր արտասանում մի ամբողջ Սաղմոս։ Սակայն ոչ ոք չհիշատակեց այժմ օկուպացված տարածքներում դեռևս կանգուն հին քարե վանքերը կամ բանտարկված հոգևորականներին։
Խնջույքի սրահից դուրս երկրի արդարադատության նախարարությունը մերժել էր Շվեյցարիայում գործող «Քրիստոնեական համերաշխության միջազգային» (Chrictian Solidarity International-ի` CSI) իրավապաշտպան խմբի խնդրանքը՝ այցելելու չորս բանտարկված հոգևորականների և եկեղեցու երկու տասնյակ կողմնակիցների։ Փոխարենը CSI  խմբի ներկայացուցիչները հրավիրվել էին մասնակցելու աղոթքի նախաճաշին։
Աղոթքի նախաճաշից հետո Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսում խմբի հանրային պաշտպանության տնօրեն Ջոել Վելդկամպը հայտարարեց, որ  անազատության մեջ գտնվող արքեպիսկոպոսներին այցելելու մերժումը ստացվել է նախաճաշը սկսելուց ընդամենը մի քանի ժամ առաջ ուղարկված էլեկտրոնային նամակի տեսքով, որում նշվել են ընթացակարգերը և իրավասության բացակայությունը։ Նա ասել է, որ ցանկանում էին գնահատել կալանավորվածների ֆիզիկական և հոգեկան առողջությունը։
Նախաճաշի ավարտի օրը Panorama.am լրատվական կայքը հայտնեց, որ փոդքասթ վարող երկու հայ ընդդիմադիրներ կալանավորվել են։
«Իմնեմնիմի» փոդքասթի համահեղինակներ Վազգեն Սաղաթելյանը և Նարեկ Սամսոնյանը ձերբակալվել են նոյեմբերի 10-ին Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի մասին արված մեկնաբանությունների համար։ Իշխանությունները նրանց մեղադրում են «խուլիգանության» մեջ՝ պնդելով, որ նրանք վիրավորանք և սպառնալիքներ են հնչեցրել։
Նրանց փաստաբանները մեղադրանքները որակում են անհիմն, որոնք պայմանավորված ենք քաղաքական դրդապատճառներով։ Սաղաթելյանի շահերը ներկայացնող Արսեն Բաբայանն ասել է, որ իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունն օգտագործում է այս գործը քննադատներին լռեցնելու համար։
Եկեղեցին թիրախավորված է
2025 թվականի մայիսին Շվեյցարիայի Բեռն քաղաքում կայացած Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդի հավաքից հետո տարածվեց հայտարարություն, որը կոչ էր անում պաշտպանել Արցախում գտնվող հայկական եկեղեցիները և տեղահանված ընտանիքների վերադարձի իրավունքը։ Դրան հաջորդող  կառավարության նիստում Փաշինյանը հայտարարեց, որ եկեղեցիները «վերածվել են աղբանոցների»։ Նրա կինը սոցիալական ցանցերում գրեց, որ հոգևորականները «երկրի գլխավոր մանկապիղծերն» են։
Մի քանի շաբաթվա ընթացքում ձերբակալվեցին երկու արքեպիսկոպոսներ՝ Բագրատ Գալստանյանը և Միքայել Աջապահյանը: Քաղաքական իրավունքների հայկական կենտրոնի զեկույցի համաձայն՝ երկու գործերն էլ հիմնված են աղավաղված ձայնագրությունների և տարիների վաղեմություն ունեցող  հրապարակային ելույթների վրա, որոնք վերաձևակերպվել էին որպես սպառնալիքներ։ Զեկույցում ասվում է, որ լարվածությունը սկսվել է 2024 թվականի հոկտեմբերի 12-ին ցուցարարների նկատմամբ ոստիկանության կողմից ձեռնարկված բռնությունից հետո: Եկեղեցու ղեկավարությունը հրապարակային հայտարարություն է տարածել՝ քննադատելով ուժի կիրառումը։ Արքեպիսկոպոս Գալստանյանը գաղտնալսվել է։ Զեկույցը ցույց է տալիս, որ Քննչական կոմիտեն ավելացրել է արտահայտություններ ձայնագրություններում, որոնք գոյություն չունեն բնօրինակ տարբերակում։
Կաթողիկոսի դեմ արշավ է ընթանում։ Կառավարության պաշտոնյաները հրապարակային ելույթների, սոցիալական ցանցերի գրառումների և մամուլի հայտարարությունների միջոցով կասկածի տակ են դնում նրա բարոյական հեղինակությունը և պահանջում նրա հրաժարականը։ Փաշինյանը նրան մեղադրել է իր հոգևորական ուխտը խախտելու և քաղաքական գործչի դերում հանդես գալու մեջ։ Իշխող կուսակցության ավագ անդամները հարցազրույցներում և կուսակցական ալիքներով կրկնում են այս պնդումները՝ կաթողիկոսին ներկայացնելով որպես բարեփոխումների խոչընդոտ և անցյալի խորհրդանիշ։
Ձերբակալվածների թվում է նաև գործարար և եկեղեցու մեկենաս Սամվել Կարապետյանը։ Նրա կատարած հանցագործությունը եկեղեցին առցանց պաշտպանելն է։ Հաղորդագրության համաձայն՝ նա ձերբակալվել է վարչապետի կողմից ֆեյսբուքում նրան սպառնալուց մի քանի ժամ անց։
…Կառավարությունը, կարծես, կայացրել է իր որոշումը։ Այն կձգտի խաղաղության՝  հրաժարվելով Արցախից, ցրելով դիմադրությունը և վարկաբեկելով ցանկացած հաստատություն, որն իր անունով կկոչի տեղի ունեցածը։ Այն կմեջբերի սուրբգրային հատվածներ, կկազմակերպի աղոթքի նախաճաշեր և կպատժի սգացողներին։
Իսկ սուգը դեռ տեսանելի է։ Երևանի եզրին բարձրանում է Եռաբլուր զինվորական պանթեոնը։  Լանջի երկայնքով  կոկիկ շարքերով հարյուրովար շիրիմներ են։  Նրանց մեծ մասը Ադրբեջանի հետ պատերազմներում զոհվածներինն են։  Յուրաքանչյուր շիրիմին ամեն օր թարմ ծաղիկներ են դրվում։  Աղոթքի նախաճաշից հետո գիշերը մի երիտասարդ աղջիկ նստած էր 1990-ականների սկզբին զոհվածներից մեկի շիրիմի կողքին։ Նա երևի 20 տարեկան էլ չկար։ Գլուխը կախ էր։ Մեկ ժամ մնաց անշարժ։  Կարելի է հայացքը մի կողմ թեքել կամ ձևացնել, թե  ոչինչ չենք տեսնում։ Բայց որոշ բաներ չեն կարող ծածկվել օտարերկրյա հյուրերի կամ հրապարակային ելույթների կողմից։ Հայ ժողովուրդը գիտի, թե ով է պաշտպանել դրանք։ Նրանք գիտեն, թե ինչ է նշանակում Արցախը։ Նրանք գիտեն, թե ով է լռել։ Եվ նրանք գիտեն, թե ով է դեռ բանտում։
Աղոթքի նախաճաշն ավարտվեց քաղաքավարի ծափահարություններով և խմբային լուսանկարներով։ Արտասահմանյան պատվիրակները նստեցին իրենց ինքնաթիռները։ Կառավարությունը հայտարարություններ արեց կրոնական համերաշխության մասին։ Քահանաները մնացին բանտում։ Գերեզմանները մնացին խնամված։ Եվ եկեղեցին մնաց կանգուն։ Զրկված ազդեցությունից, բայց դեռևս վկայություն տալով»։

Обратная сторона «Молитвенного завтрака» в Армении: аресты и осажденная церковь
Международное издание «Religion Unplugged», освещающее религиозные темы, опубликовало обширный материал, посвященный событиям, которые сопровождали проведение в середине ноября в Ереване мероприятия «Молитвенный завтрак», – в частности, арестам оппонентов Пашиняна и атакам против Армянской Апостольской церкви.
Panorama.am приводит отрывки из материала «Religion Unplugged»:
«Десятки иностранных гостей, преимущественно евангелистов из США, собрались 15 ноября на первом „Молитвенном завтраке” в Ереване – под знаменами веры, за круглыми столами, ведя спокойные беседы.
Премьер-министр Никол Пашинян с трибуны благодарил Бога за то, что Он ведет Армению в новую эпоху „мира”, и цитировал Псалмы. Присутствующие кивали головой, звучали аплодисменты.
Тем временем, за кадром, роль национальной церкви в жизни страны системно ослабляется, а вместе с ней – и авторитет христианского института, сформировавшего не только армянскую идентичность, но и значимую часть всемирного христианского наследия. Это чувствовалось непосредственно в зале.
Среди участников были англикане, католики и баптисты из западных стран. Но не было ни одного епископа Армянской Апостольской церкви. Никто не задавался вопросом, почему одна из древнейших христианских церквей мира, основанная в начале IV века ААЦ, не приглашена к столу, почему ее архиепископы находятся под арестом. Молчание было настолько выразительным, что походило скорее на замысел, чем на упущение.
Евангельские лидеры восхваляли премьер-министра за знание Библии. Бывший пастор из Калифорнии Джим Гарлоу восхищался тем, что глава правительства процитировал Псалом полностью по памяти. Но никто не вспомнил о древних монастырях на ныне оккупированных (Азербайджаном. – Ред.) территориях, о находящихся в заключении священнослужителях.
За пределами зала, где проводилось мероприятие,  министерство юстиции отказало швейцарской правозащитной организации Chrictian Solidarity International (CSI) в посещении четырех арестованных священнослужителей и двух десятков прихожан. Представители CSI были приглашены на „Молитвенный завтрак”.
На пресс-конференции после завершения мероприятия представитель CSI Джоэл Велдкамп заявил, что отказ был получен за несколько часов до начала завтрака – по электронной почте, со ссылками на «процедуры» и «отсутствие юрисдикции». Организация намеревалась оценить физическое и психологическое состояние арестованных.
В тот же день, когда состоялся завтрак, портал Panorama сообщил о задержании двух армянских ведущих оппозиционного подкаста. Вазген Сагателян и Нарек Самсонян, ведущие подкаста „Imnemnimi”, были арестованы за высказывания в выпуске от 10 ноября о спикере парламента Алене Симоняне. Им предъявили обвинение в „хулиганстве»” – за якобы оскорбительные выражения и угрозы.
Адвокаты Сагателяна и Самсоняна заявили, что обвинения необоснованны и политически мотивированы. Адвокат В.Сагателяна Арсен Бабаян отметил, что партия власти „Гражданский договор” использует дело для подавления критики».
Церковь под ударом
«Депутат от партии „Дашнакцутюн” Гегам Манукян отметил, что преследование Армянской Апостольской церкви началось еще в 2018 году. Он напомнил, что в тот год правительство лишило Католикоса всех армян Гарегина II государственной охраны. Давление усиливалось по мере того, как церковь критиковала власти за падение Арцаха…
После того, как по итогам международной конференции в Берне (Швейцария) в мае 2025 года было распространено заявление с призывом защитить армянские святыни Арцаха и обеспечить право вынужденных переселенцев на возвращение, Пашинян на заседании правительства заявил, что „церкви превратили в чуланы”. Его супруга же написала в соцсетях, будто священнослужители – „главные педофилы страны”.
Через несколько недель были арестованы архиепископы Баграт Галстанян и Микаел Аджапахян.  Согласно докладу Армянского центра политических прав, дела построены на смонтированных записях, искаженных стенограммах и давних, вырванных из контекста высказываниях, представленных как угрозы.
В докладе говорится, что напряженность возникла после разгона полицией протестующих 12 октября 2024 года. Руководство церкви выступило с публичным заявлением, осуждающим применение силы. Через несколько дней за архиепископом Галстаняном было установлено наблюдение. Следователи записывали его личные телефонные разговоры, а затем преобразовывали аудиозаписи в письменные стенограммы. В докладе указано, что Следственный комитет добавил фразы, которых нет в исходных записях…
Микаела Аджапахяна арестовали на территории Первопрестольного Святого Эчмиадзина. Единственным основанием стали его публичные интервью прошлых лет, которые прокуратура в 2023 году не считала противоправными – до изменения курса в июне 2025 года.
Через два месяца, после того, что в докладе описывается как краткое и закрытое судебное разбирательство, он был приговорен к двум годам лишения свободы. Согласно докладу, в материалах дела не содержалось никаких доказательств, кроме его публичных интервью…
Также разворачивается кампания против Католикоса. Представители власти, используя публичные выступления, публикации в социальных сетях и заявления для прессы, ставят под сомнение его моральный авторитет и требуют его отставки. Пашинян обвиняет его в нарушении духовных обетов и в действиях в качестве политической фигуры. Высокопоставленные члены правящей партии повторяют эти заявления в интервью и на партийных каналах, называя Католикоса препятствием на пути реформ и символом прошлого.
Среди арестованных также оказался Самвел Карапетян, бизнесмен и церковный благотворитель. Его преступление заключалось в защите церкви в интернете. Согласно сообщению, он был задержан через несколько часов после того, как премьер-министр угрожал ему в Facebook.
Велдкамп из CSI назвал эти меры репрессиями, осуществленными во время „организованного правительством” христианского мероприятия.
„Тот факт, что власти Армении чувствуют себя вправе совершать столь вопиющие репрессии, даже когда в Ереване находится большая международная делегация христианских гостей, должен обеспокоить всех нас”, – сказал он».