ՈՒՂԻՂ. Ակամա ես հայտնվել եմ ծավալվող որոշ իրադարձությունների առանցքում. Արշակ Սրբազան
Սուրբ Էջմիածնում՝ «Վաչե և Թամար Մանուկյան» Մատենադարանում մեկնարկել է Մայր Աթոռի Դիվանապետ Արշակ արքեպս. Խաչատրյանի մամլո ասուլիսը։ Լրագրողների հետ հանդիպման մեկնարկին Սրբազանը հնչեցրեց տերունական աղոթքը։
«Ակամա ես հայտնվել եմ ծավալվող որոշ իրադարձությունների առանցքում։ Կուզեի, դրանց շրջանակներում տեղ գտնող զրույցներին, մեկնաբանություններին պարզաբանումներ ներկայացնել, որպեսզի հանրությունը իրազեկված լինի իմ մոտեցումներին, դիրքորոշումներին»,-հայտարարեց Արշակ Սրբազանը։
Պատասխանելով հնչած հարցերին, Մայր Աթոռի դիվանապետն ասաց, տեղյակ են իր դիրքորոշումներին 2020-ի պատերազմից հետո, իսկ մինչ այդ 2018-ին վերապահումներ է ունեցել Հայաստանում ծավալվող քաղաքական գործընթացների վերաբերյալ։
«Իմ վերապահումները հանրային կերպով չեմ արտահայտել՝ հաշվի առնելով իշխանությանը հանրության լայն շրջանակների աջակցությունը, հույս ունենալով, որ միգուցե ես եմ սխալվել, միգուցե սա այն է, ինչ անհրաժեշտ է այսօր Հայաստանին։ Դժբախտաբար, ես ցավում եմ, որ այս դեպքում չեմ սխալվել»,-ասաց Արշակ Սրբազանը՝ ավելացնելով, որ այն անձը, որ առաջնորդում էր քաղաքական պրոցեսը Հայաստանում որևէ վստահություն չէր ներշնչում իրեն։
Արքեպիսկոպոսն ասաց, նրա կենսագրության պարզ վերլուծությունն իրեն հուշել է, որ որևէ դրական տեղաշարժ, որևէ լուսավոր հեռանկար հնարավոր չէ ակնկալել այդ մարդու առաջնորդած շարժումից։
«Դա մի մարդ էր, որ իր ողջ կենսագրության ընթացքում առաջնորդվել էր շանտաժով, վիրավորական, զրպարտչական բնույթի գործելաոճով, որն արտահայտված է իր կողմից հեղինակած գրքում։ Բայց ի սեր Աստծու, ես չպետք է լինեի այն անձը, որը պետք է փորձեր ժողովրդական սպասումները խափանել, չարագուշալ մարգարեի պատմուճան հագնել։ Եվ դժբախտաբար 2020 թվականին տեղի ունեցավ այն, ինչ ավերել է բոլորիս կյանքը։ մենք կորցրեցինք Արցախը, ազգային համերաշխությունը, կեղծ ու արհեստական պատճառաբանություններով ձերբակալվեցին բազմաթիվ մարդիկ, պառակտվեց հասարակությունը։ Եվ իհարկե, այդ պայմաններում ես անբարոյական եմ համարել թե որպես եկեղեցական, թե որպես անձ իմ դիրքորոշումը չարտահայտել։ Ես այդ դիրքորոշումն արտահայտել եմ, և այդ անձը, անձինք, որ այդպիսի արհավիրք են բերել մեր երկրի ուժողովրդի գ․խին, չի կարող մնալ իշխանության գլխին։ Օր առաջ նրանք պետք է հեռանան։ Ես արտահայտել եմ իմ դիրքորոշումները, և բնականաբանր դրանք դուր չեն եկել իշխանություններին և վարչախմբին»,-ասաց Արշակ Սրբազանը։
Նա նաև ասաց, որ դիրքորոշումների հետ կապված մի քանի անգամ հանդիպումներ է ունեցել ԱԱԾ տարբեր պաշտոնյաների հետ, անուններ չի ցանկանում նշել։
«Ինձ ԱԱԾ չեն կանչել։ Ծանուցագրեր չեն եղել, պարզապես եղել են հրավերներ հանդիպումների, և մենք հանդիպել ենք։ Հանդիպումների ընթացքում իրենք իրենց դիրքորոշումներն են արտահայտել։ Ակնարկներ եղել են որոշակի գործողություններ իրականացնելու։ Դժվարանում եմ ասել, մեղքը չառնեմ ուրիշների, ակնարկներ եղել են, բայց որոշապես հասկանալի դարձել է, որ, թող Աստված ների իմ մեծամտության համար, եթե այդպես կընկալվի, որ ես այն անձը չեմ, որի նկատմամաբ սպառնալիքներով, վախի ներշնչմամբ, ահաբեկչությամբ հնարավոր է հասնել այնպիսի գործողությունների, որոմնք չեն բխում իմ համոզումներից»,-ասաց Սրբազանը։
Հիշեցնենք, որ համացանցում Արշակ Սրբազանին վերագրվող տեսանյութեր էին տարածվել, որոնք արված էին լոգարանում։ ՔԿ-ից հայտնեցին, որ Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանի անձնական կյանքի գաղտնիությունը խախտելու դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում իրականացվող քրեական վարույթով նշանակվել և ստացվել է դատատեսաձայնագրային և դիմանկարային փորձաքննության եզրակացությունը, համաձայն որի՝ հաստատվել է տեսանյութերում Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանի պատկերված լինելու հանգամանքը։ Սրբազանը հրավիրվել է ՔԿ։
«Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանը, վերահաստատելով իր պնդումը, որ օրվա քաղաքական իշխանության քաղաքական հանձնարարությունները կատարող քննչական մարմիններին անհնարին է վստահել, հրաժարվում է այցելել քննչական կոմիտե՝ ծանոթանալու հենց ամենասկզբից օբյեկտիվությունից զուրկ որոշմանն ու եզրակացությանը»,-հայտարարել է Սրբազանի փաստաբան Արսեն Բաբայանը։

Архиепископ Аршак Хачатрян: Невольно оказался в эпицентре некоторых разворачивающихся событий
В Матенадаране «Ваче и Тамар Манукян» при Первопрестольном Святом Эчмиадзине состоялась пресс-конференция архиепископа Аршака Хачатряна.
«Невольно я оказался в эпицентре некоторых разворачивающихся событий. Хотел бы представить разъяснения по разговорам и комментариям, возникающим вокруг них, чтобы общественность была осведомлена о моих подходах и позициях», – заявил архиепископ Аршак Хачатрян.
Отвечая на вопросы журналистов, он отметил, что его позиция известна после войны 2020 года, а до этого, еще в 2018-м, когда в Армении произошла смена власти, у него уже были серьезные оговорки относительно политических процессов в РА.
«Я не высказывал свои оговорки публично, учитывая широкую общественную поддержку, которой тогда пользовалась власть. Надеялся, что, возможно, ошибаюсь, что, возможно, именно это нужно сегодня Армении. К сожалению, с болью должен признать, что в данном случае я не ошибался», – сказал архиепископ, добавив, что человек, возглавлявший политический процесс в стране, никогда не вызывал у него доверия.
Как отметил глава канцелярии Первопрестольного Эчмиадзина архиепископ Аршак Хачатрян, анализ биографии этого человека ему подсказывал: ожидать каких-либо позитивных сдвигов или светлых перспектив от движения, которое он возглавлял, было невозможно.
«Это человек, который на протяжении всей своей биографии руководствовался шантажом, оскорблениями и клеветой. Об этом свидетельствует и его собственная книга. Но, ради Бога, не я должен был становиться тем, кто разрушит ожидания народа или примерит на себя роль злого пророка. И, к несчастью, в 2020 году произошло то, что разрушило жизни всех нас. Мы потеряли Арцах, национальное согласие; по сфабрикованным и искусственным основаниям были задержаны десятки людей, общество раскололось. И, конечно, в этих условиях я счел аморальным – как священнослужитель и как человек – продолжать молчать. Я высказал свою позицию, этот человек, эта власть, которые навлекли на народ такие бедствия, не могут оставаться. Они должны уйти как можно скорее. Я высказал свою позицию, и понятно, что она не понравилась властям и правящей группе», – отметил архиепископ.
Он также сообщил, что по поводу своих взглядов несколько раз встречался с разными должностными лицами СНБ, но имен называть не стал.
«Меня в СНБ не вызывали. Повесток не было – были приглашения на встречи. Мы встречались, и они выражали свои взгляды. Намеки были на осуществление определенных действий. Трудно сказать больше... Намеки были, но стало абсолютно ясно: прошу прощения, если это прозвучит высокомерно, но я не тот человек, на которого можно воздействовать угрозами, запугиванием или давлением, чтобы заставить совершать действия, противоречащие моим убеждениям», – сказал он.
Напомним, ранее в Сети распространились снятые в ванной комнате видео, приписываемые архиепископу Аршаку Хачатряну. Следственный комитет сообщил: по уголовному производству, осуществляемому Главным следственным управлением Следственного комитета Республики Армения по случаю нарушения неприкосновенности частной жизни архиепископа Аршака Хачатряна, была назначена экспертиза и получено заключение судебно-портретной экспертизы, согласно которому подтверждается то обстоятельство, что на видеоматериалах запечатлен архиепископ Аршак Хачатрян. Он был приглашен в Следственный комитет.
Однако адвокат архиепископа Аршака Хачатряна, Арсен Бабаян, заявил, что архиепископ отказывается являться в Следственный комитет, «поскольку невозможно доверять следственным органам, выполняющим политические поручения нынешней власти, а выводы и решения по делу были с самого начала лишены объективности».