Տեսագրությունները, իհարկե, կեղծիք են և սուտ են. Արշակ Սրբազան
«Որևէ սպառնալիք, տեղեկատվական տեռոր չի կարող ինձ ստիպել անել մի բան, որն ավելի մեծ մեղք է, քան այն, ինչ ես կարող է երբևէ արած լինեմ։ Փառք Աստծո, ես իմ կյանքում չունեմ արած բաներ, որոնց համար ամաչեմ։ Իհարկե, դա չի նշանակում, որ ես անմեղ եմ։ Ես բազմաթիվ մեղքեր եմ գործել։ Բայց այն վերագրումները, որ կատարվում են ինձ, բացարձակապես կապ չունեն իմ կյանքի հետ, իմ կենսագրության, իմ արածների հետ»,-հայտարարեց Արշակ Սրբազանը լրագրողների հետ ընթացող հանդիպմանը։
Նա հայտարարեց, որ տեսագրությունները, իհարկե, կեղծիք են և սուտ են։
«Ես դա ասել եմ և կրկնում եմ։ Ես չգիտեմ ավելի մեծ մեղք, որ գործված սայթաքումների դիմաց, գործես նոր մեղքեր,  սայթաքումներ ստիպված լինես անել։ Ավելի մեծ դավաճանություն, ավելի մեծ ինքնաժխտում ես չգիտեմ։ Ես այդպիսի քայլ ոչ արել եմ, ոչ անում եմ, ոչ կանեմ։ Այն մարդիկ, որոնք նման հույսեր են փայփայում, դրանք պետք է խափանվեն»,-ասաց նա։
Անդրադառնալով հայտնի հայտարարության ներքո ստորագրած եպիսկոպոսների ստորագրելուն, Արշակ Սրբազանը հարց հնչեցրեց՝ արդյոք նրանց նկատմամաբ շանտաժ կիրառվե՞լ է, թե՞ ոչ։
«Անկեղծ ասած, ես չգիտեմ։ Բայց ցանկացած սցենարի դեպքում նման կեցվածք որդեգրելն ուղղակի դավաճանություն է»,-ասաց նա։
Նա նշեց, որ տեսագրությունները, որոնք շրջանառվել են, ոչ ոք դրա համար պատասխանատվություն չի ստանձնել, անգամ Քննչական կոմիտեն, որն այսպես ասած «բարյացակամորեն» է տրամադրված մեր նկատմամբ, ասում է, որ դրանք ապօրինի տեսաձայնագրություններ են։
«Ոչ ոք չկա,որ ասի, այո, այդ տեսաձայնագրությունները մենք ենք արել, մենք ենք պատրաստել, մենք ենք հորինել, չկա, անտեր ինչ-որ տեսաձայնագրություն է։ Եթե մի բան անտեր է, որոշակի տուժում է դրա արժանահավատությունը։ Չկա այս գործով որևէ անձ, որ հաստատի, դա այդպես է»,-ասաց Արշակ Սրբազանը։
Մայր Աթոռի դիվանապետը հայատարարեց, եթե ինքը զմայլված լիներ Նիկոլ Փաշինյանով, ապա որևէ թթու խոսքի չէր արժանանա։
«Հետևաբար, այս երևույթն ունի շատ կոնկրետ քաղաքական ուղղվածություն, քաղաքական ենթատեքստ»,-ասաց արքեպիսկոպոսը։
Նա ներկաների ուշադրությունը հրավիրեց այն փաստին, որ ՔԿ-ն մեկ օրում տեսաձայնագրությունների համար փորձաքննություն, ապա փոխանցվել է եպիսկոպոսներից մեկին։ Մինչդեռ ինքը ներգրավված չի եղել այդ ամենում։

Архиепископ Аршак Хачатрян: видеозаписи, конечно, являются подделкой и фейком
«Никакие угрозы, никакой информационный террор не смогут заставить меня сделать то, что было бы большим грехом, чем любой из тех, которые я когда-либо мог совершить. Слава Богу, в моей жизни нет поступков, за которые мне было бы стыдно. Разумеется, это не означает, что я безгрешен. Я совершил множество грехов. Но то, что мне приписывают, не имеет абсолютно никакого отношения ни к моей жизни, ни к моей биографии, ни к моим поступкам», – заявил  глава канцелярии Первопрестольного Святого Эчмиадзина архиепископ Аршак Хачатрян на встрече с журналистами 1 декабря.
Он назвал видеозаписи подделкой и фейком.
«Я это говорил и повторяю. Я не знаю большего греха, чем совершать новые грехи в ответ на совершенные промахи. Не знаю большего предательства. Я такого шага не делал, не делаю и не сделаю. А те, кто питают подобные надежды, должны разочароваться», – сказал он.
Комментируя подписи епископов под известным заявлением, архиепископ Аршак задал вопрос – не был ли применен к ним шантаж.
«Честно говоря, я не знаю. Но в любом случае, при любом сценарии, такая позиция является просто предательством», – сказал он.
Он отметил также, что за распространенные видеозаписи никто не берет на себя ответственность. Даже Следственный комитет, который, как он выразился, «доброжелательно» настроен в их отношении, признает, что это незаконные видеозаписи.
«Нет ни одного человека, который бы сказал: да, эти видеозаписи сделали мы, мы их подготовили, мы их создали. Это какие-то бесхозные записи. А если что-то бесхозно, то его достоверность вызывает серьезные сомнения. В этом деле нет ни одного лица, кто бы подтвердил их подлинность», – сказал архиепископ Аршак.
Глава канцелярии Первопрестольного Святого Эчмиадзина заявил: если бы он восхищался  Николом Пашиняном, то не удостоился бы ни одного резкого слова.
«Следовательно, у этого явления очень конкретная политическая направленность, политический подтекст», – отметил архиепископ.
Он обратил внимание присутствующих на тот факт, что Следственный комитет всего за один день провел экспертизу видеозаписей и передал заключение одному из епископов, в то время как он сам в этом процессе не участвовал.