Այս պատվերը ՔՊ-ի կողմից է, մենք մաքուր են, իմ ձեռքերը մաքուր են. Վարդան Ղուկասյան
Հակակոռուպցիոն դատարանում այսօր կայացավ Գյումրու քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի և որդու՝ Սպարտակ Ղուկասյանի գործով հերթական նիստը։
Նիստի սկզբում Վարդան Ղուկասյանն օծանելիք ցանեց իր վրա, ապա տվեց որդուն։ Դատավորը պահանջեց պահել օծանելիքը, Վարդան Ղուկասյանը պատասխանեց. «Դուխի է»։
Զարուհի Փոստանջյանն, ով այս նիստում ներգրավվեց որպես  Վարդան Ղուկասյանի պաշտպան, միջնորդություն ներկայացրեց։
«Ուղիղ եթերում տեսել եմ, թե ինչ տեղի ունեցավ դահլիճում նախավերջին դատական նիստից հետո։ Իմ վստահորդի նկատմամբ, նաև Սպարտակ Ղուկասյանի, նիստից հետո  նիստերի դահլիճում գտնվող երկու ոստիկաններ կեղծ զրպարտչական, սուտ մատնությամբ են հանդես եկել, իմ վստահորդի նկատմամբ նախաձեռնվել է  հանրային քրեական հետապնդում։
Այդ հանրային քրեական հետապնդումը նախաձեռնվեց, կարծում եմ, հատուկ պատվերի ներքո։ Ամբողջն ուղիղ եթերում էր, ես չեմ լսել այնտեղ հայհոյանքներ, մինչդեռ Սպարտակ Ղուկասյանն այդ ժամանակ երբ գալիս էր դատարան, գտնվում էր տնային կալանքի ներքո, իսկ այդ իրադարձություններից հետո այնպիսի  իրավիճակ ստեղծվեց, որ Սպարտակ Ղուկասյանի նկատմամբ դատարանն ապօրինաբար ընտրեց խափանման միջոց կալանավորումը, դրա հետ մեկտեղ կիրառեց  չափազանց կտրուկ սահմանափակում՝ ընդհուպ արգելվել է շփումն ընտանիքի անդամներ հետ։
Միջնորդությունը վերաբերում է նրան, որ դատական նիտերից հետո իմ վստահորդների անվտանգությունն ապահովված չէ։ Մենք դիտարկում ենք, որ դատարանի դահլիճում տեղի է  ունեցել բռնություն իմ վստահորդների նկատմամբ։ Դա եղել է  դիտավորյալ, սուտ մատնությամբ»,- ասաց Փոստանջյանը՝ նշելով, որ դատարանից հայցում են ապահովել անվտանգություն, որպեսզի զերծ մնան զրպարտչական, սուտ մատնիչներից։
Դատավորն ասաց, որ մեղադրյալների տեղափոխումը ՔԿՀ-ից և նրանց անվտանգության ապահովումն իրականացվում է սահմանված կարգով իրավասու պետական մարմնի կողմից, դատարանը որևէ պարտականություն, իրավասություն չունի դատական նիստի ավարտից հետո  ապահովելու մեղադրյալի անվտանգությունը։
«Դրա համար կան իրավասու մարմիններ»,- հայտարարեց դատավորը։
Վարդան Ղուկասյանը նիստից հետո տեղից նշեց, որ  այս պատվերը ՔՊ-ի կողմից է. «Մենք մաքուր են, իմ ձեռքերը մաքուր են։
Էդ անունն իմ վրա չի կպնում, բայց քննիչները,  դատախազներն ու դատավորները, եթե հանձնարարականով ինձ դատեցին, պատասխան են տալիս։ Նրանք իրենց աշխատավարձի, ընտանիքը  պահելու համար մեզ պես մարդկանց կոծանում են, բայց իրենք շան օրն են ընկնելու, որովհետև վերևում Աստված կա»։
Հիշեցնենք, որ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն ավարտել է Գյումրիի քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանին առնչվող կաշառքի գործի քննությունը: Ղուկասյանը մեղադրվում է քաղաքի ճարտարապետի միջոցով Գյումրիի քաղաքացուց նրա կառուցած ինքնակամ շինությունը օրինականացնելու դիմաց կաշառք պահանջելու համար։
Իսկ Սպարտակ Ղուկասյանը երկու ամսով կալանավորվել է նոյեմբերի 21-ին։ Մինչ այդ նա տային կալանքում էր գտնվում։ Քրեական վարույթն վերաբերում է Սպարտակ Ղուկասյանի հայտարարությանը՝ իր վերաբերյալ քրեական գործով դատական նիստից հետո հնչեցվածին, որն, ըստ ՔԿ-ի, հայհոյանք է պարունակում։

В Антикоррупционном суде сегодня состоялось очередное заседание по делу мэра Гюмри Вардана Гукасяна и его сына Спартака Гукасяна.
В начале заседания Вардан Гукасян побрызгал себя духами, затем передал флакон сыну. Судья потребовал убрать флакон, на что Гукасян ответил: «Это духи».
Заруи Постанджян, которая на этом заседании выступала в качестве защитника Вардана Гукасяна, представила ходатайство.
«После окончания предыдущего судебного заседания двое присутствовавших в зале суда сотрудников полиции представили против моего подзащитного Вардана Гукасяна, а также против Спартака Гукасяна ложный донос, и в отношении моего подзащитного было инициировано публичное уголовное преследование», – сказала она.
«Думаю, это публичное уголовное преследование было инициировано по специальному заказу, все это транслировалось в прямом эфире, и я не слышала там ругательств. Между тем, в отношении Спартака Гукасяна был избран арест, одновременно было применено чрезмерно жесткое ограничение, вплоть до запрета общения с членами семьи», - заявила Постанджян.
«Ходатайство касается того, что после судебных заседаний безопасность моих доверителей не обеспечена. Мы считаем, что в зале суда в отношении них было применено насилие. Это было сознательно и на основании ложного доноса», – заявила Постанджян, отметив, что защита просит суд обеспечить безопасность.
Судья пояснил, что перевозка обвиняемых из УИИ и обеспечение их безопасности осуществляется уполномоченными государственными органами в установленном порядке, и суд не имеет полномочий обеспечивать безопасность обвиняемых после завершения судебного заседания.
«Для этого существуют компетентные органы», – заявил судья.
После заседания Вардан Гукасян с места сказал, что «это заказ ГД (партии власти «Гражданский договор. – Ред.)»:
«Мы чисты, мои руки – чисты. Это имя ко мне не прилипнет. Но следователи, прокуроры и судьи, если по указке меня осудят, – ответят. Они ради зарплаты и ради того, чтобы содержать свои семьи, губят людей вроде нас. Но их самих ждут жуткие дни, потому что над всеми – Бог».
Напомним, Антикоррупционный комитет Армении завершил расследование дела о взяточничестве в отношении мэра Гюмри Вардана Гукасяна. Гукасян, занимавший пост мэра Гюмри несколько месяцев, обвиняется в вымогательстве взятки у жителя Гюмри через городского архитектора за легализацию самостроя. Гукасян отрицает предъявленные ему обвинения.
А сын мэра Гюмри Спартак Гукасян 21 ноября был арестован на два месяца. До этого он находился под домашним арестом. Уголовное производство связано с его высказываниями после судебного заседания по его делу, которые, по утверждению Следственного комитета, содержали оскорбления.