ԱԺ-ն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց Առողջության համընդհանուր ապահովագրության մասին նախագիծը
Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց կառավարության ներկայացրած Առողջության համընդհանուր ապահովագրությանը վերաբերող որոշման նախագիծը։
Կողմ քվեարկեցին 68 պատգամավոր, դեմ՝ 2, ձեռնպահ՝ 26։
Համակարգը ներդրվելու է երեք տարվա ընթացում։
2026 թվականի առաջին փուլով ապահովագրվելու են բնակչության հետևյալ խմբերը՝ մինչև 18 տարեկան երեխաները, 65+ տարիք անձինք, 18-65 տարեկան հաշմանդամությոան կարգ, ֆունկցիոնալության գնահատական ունեցող քաղաքացիները, անապահովության 28 և ավելի միավոր ունեցող անձինք։
«Պետք է շեշտադրեմ, որ այն համընդհանուր է, ներառելու է Հայաստանի բոլոր քաղաքացիներին, բայց չի ծածկելու բոլոր քաղաքացիների և ամեն անհատի ողջ առողջապահական կարիքները, այլ ուղղված է հիմնական հիվանդացության և մահացության բեռ հանդիսացող վիճակների, հիվանդությունների մեղմանը, դրանց առողջապահական ամենալավ արդյունքների ապահովմանը»,-ասել էր առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։

The Armenian National Assembly approved in its first reading on Thursday a government-drafted bill to introduce a universal health insurance system set to be phased in over three years.
The measure passed with 68 votes in favor, two against and 26 abstentions.
From 2026, coverage will first extend to children under 18, people aged 65 and over, adults with disabilities or functional limitations and citizens with a social vulnerability score of 28 or higher.
Health Minister Anahit Avanesyan said the system would be universal and include all Armenian citizens, but would not cover every individual health need. Instead, it is designed to target conditions that contribute most to illness and death, ensuring “the best possible health outcomes”.