Այն, ինչ հիմա անում է իշխանությունը, դիմադրության վերջին օղակները կամ հանրությանը կոնսոլիդացնող բոլոր ուժերին չեզոքացնելն ու վարկաբեկելն է. Քաղաքագետ
12:05 05/12/2025
«Իշխանությունն ամեն կերպ փորձում է ապահովել իր հաղթանակը սպասվող խորհրդարանական ընտրություններում և այդ ճանապարհին ոչ մի բանի առջև կանգ չի առնելու»,- Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Ավան նստավայրի դիմաց լրագրողների հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը։
Ըստ քաղաքագետի, ինչ-որ հիմա անում է իշխանությունը, դիմադրության վերջին օղակները կամ հանրությանը կոնսոլիդացնող բոլոր ուժերին չեզոքացնելն է, վարկաբեկելն է,  որպեսզի մարդիկ ընդհանուր հիասթափվեն նման կենտրոններից։
«Այս պահին այս իշխանհությունն այլ խնդիր դեռ չի լուծում։ Դրա համար ստեր են հորինում, այդ ստերը չեն աշխատում, կալանքներ են իրականացնում, հետապնդումներ և այլն։ Ամեն ինչ անում են, որ բոլոր ինստիտուտները, որոնք ունեն ընդդիմադիր կեցվածք, բնականոն կյանքը խաթարված լինի։
Պարզ տեխնոլոգիաներ են, էժան գնով են անում։ Բրյուսելում ուղիղ պատվեր են ստացել, նաև գումարն են ստացել։ Ընդամենը 15 միլիոն դոլար է Եվրամիության  աջակցությունը։ Էժան աշխատող են գտել, սրանք էլ էժան որակի  աշխատանք են իրականացում, առանց իրավաբանության, որևէ լուրջ փաստական հիմքերի»- ասաց Հ.Մելիք-Շահնազարյանը։
Ըստ նրա, հանգուցալուծումը պետք է լինի իշխանությունների հեռացումը. «Չստացվելու պատճառները շատ են, հիմնական պատճառն ընդդիմության ոչ բավարար պատրաստվածությունն է, ոչ բավարար  ինքնազոհաբերության պատրաստվածությունն այդ պայքարում։ Դա հիմնական պատճառն է, բայց օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ շատ այլ պատճառներ էլ կան»։
Քաղաքագետը նշեց, որ իշխանության հեռացման գործիքները պարզ են. «Խանգարող  մի բան կա՝ ընդդիմության տարբեր թևեր փորձում են վերմակն իրենց ուղղությամբ քաշել, համընդհանուր պայքար չէ, սեփական շահերի համար պայքար է։ Սա ամենամեծ խնդիրն է, մեր հանրությանն անհրաժեշտ է  մեծ ու լուրջ կոնսոլիդացիա, իսկ հատվածական պայքարը  դատապարտված է անհաջողությամբ»։

Политолог: Власть пытается нейтрализовать и дискредитировать последние очаги сопротивления, все способные консолидировать общество силы
«Власть всячески пытается обеспечить себе победу на предстоящих весной 2026 года выборах в Национальное Собрание Армении, и на этом пути она ни перед чем не остановится», – заявил в беседе с журналистами у здания суда общей юрисдикции Еревана (резиденция в Аване) 5 декабря политолог, руководитель аналитического центра «Восканапат» Грант Мелик-Шахназарян.
По его словам, нынешняя власть сейчас пытается нейтрализовать и дискредитировать последние очаги сопротивления, или все силы, способные консолидировать общество, чтобы люди окончательно разочаровались в подобных центрах.
«Сейчас эта власть не решает иной задачи. Ради этого выдумывается ложь – это не служит своей цели, тогда прибегают к арестам, преследованиям и так далее. Делают все, чтобы деятельность всех институтов с оппозиционным настроем была подорвана.
Это самые примитивные технологии, к тому же они реализуют их весьма дешево. В Брюсселе они получили прямой заказ, вместе с ним – финансирование. Поддержка ЕС составляет всего 15 миллионов долларов. Там в их лице нашли дешевую рабочую силу, а эти, в свою очередь, выполняют работу дешевого качества – без права, без серьезной фактической основы», – сказал Г.Мелик-Шахназарян.
По его словам, развязка должна заключаться в смене власти: «Причин, по которым это пока не удается, много. Главная причина – недостаточная подготовленность оппозиции и недостаточная готовность к самоотверженности в этой борьбе. Это основная причина, хотя есть и множество других – как объективных, так и субъективных».
Политолог подчеркнул, что инструменты смены власти хорошо известны:
«Есть одна помеха – различные крылья оппозиции пытаются тянуть одеяло на себя. Это не всеобщая борьба, а борьба за собственные интересы. Это самая большая проблема. Нашему обществу необходима масштабная и серьезная консолидация, тогда как фрагментарная борьба обречена на провал».