Արշակ Սրբազանը երկու ամսով կալանավորվեց
«Դատարանը (Մասիս Մելքոնյան) բավարարեց քննիչի միջնորդությունը և Արշակ Սրբազանի նկատմամբ կիրառեց երկամսյա կալանք»,- հայտնեց Արշակ Սրբազանի պաշտպան Արսեն Բաբայանը։
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Ավան նստավայրում դատավոր Մասիս Մելքոնյանի կողմից որոշման հրապարակումից հետո Արսեն Բաբայանը  լրագրողներին ասաց. «Որևէ մեկը կա՞ր, որ դեռևս երեկ չգիտեր, որ երկամսյա կալանքը լինելու է։ Բոլորս գիտեինք, ուղղակի եկել էինք արարողակարգային պրոցեսին մասնակցել»։
Նա նշեց, որ դատավորը որևէ կերպ չհիմնավորեց Սրբազանին կալանավորելու որոշումը։
«Միայն ասաց՝ բավարարել երկու ամիս կալանք, այլ բան չկա։ Որոշումը դեռ չենք ստացել։ Բնականաբար, կբողոքարկենք։ Արշակ Սրբազանի տրամադրությունը շատ լավ է, առողջությունը շատ լավ է։ Ասաց այն, ինչ-որ միշտ՝ բոլորս էլ գիտենք՝ ինչ է լինելու, էս է էս իշխանությունը, էս է էս դատարանն ու էս դատավորը։
Դեռ երեկ բոլորս գիտեինք, որ սա ուղիղ հրահանգ է Նիկոլ Փաշինյանից ու դա լինելու է։ Սրա դեմն առնելու միակ ձևն իշխանափոխությունն է, ուրիշ ձև չկա»,- ասաց Արսեն Բաբայանը։
Հիշեցնենք, որ Արշակ Սրբազանը ձերբակալվել է դեկտեմբերի 4-ին։ Արշակ Սրբազանին մեղադրում են, թե իբր վերջինս 2018-ին Վեհափառի դեմ ակցիա իրականացնողներից մեկին վարկաբեկելու նպատակով պայուսակում թմրամիջոց է դրել:
Ավելի վաղ փաստաբան Արսեն Բաբայանն ասել էր, որ Արշակ Սրբազանի դեմ ուղիղ ցուցմունք չկա, տարբեր անձինք են կասկած հայտնել, ենթադրել են. «Որևէ հիմնավորում, տվյալ այն մասին, որ Արշակ Սրբազանը կատարել է ենթադրյալ հանցանք, չկա, կա ենթադրություն հենված ինչ-որ տվյալների վրա, որոնք ինքնին արդեն նորմալ տվյալներ չեն։ Դատարանում հաստատվեց, որ չկա որևէ տվյալ, որ Սրբազանը կատարել է իրեն վերագրվող հանցավոր արարքը, այլ կա ընդամենը ենթադրություն»։

Глава канцелярии Первопрестольного Св. Эчмиадзина архиепископ Аршак Хачатрян арестован на 2 месяца
Задержанный 4 декабря глава канцелярии Первопрестольного Святого Эчмиадзина архиепископ Аршак Хачатрян арестован на 2 месяца.
Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Масиса Мелконяна 5 декабря удовлетворил ходатайство следователя об избрании в отношении главы канцелярии Первопрестольного Святого Эчмиадзина архиепископа Аршака Хачатряна меры пресечения в виде заключения под стражу сроком на 2 месяца, сообщил адвокат архиепископа Арсен Бабаян.
Накануне, 4 декабря, стало известно, что сотрудники Службы национальной безопасности в здании Следственного комитета задержали главу канцелярии Первопрестольного Эчмиадзина архиепископа Аршака Хачатряна. Адвокат Арсен Бабаян в соцсети пояснил, что архиепископа Аршака обвиняют в том, будто в 2018 году он поручил подкинуть наркотики в сумку одного из участников акции протеста против Католикоса всех армян Гарегина II с целью дискредитации протестующего. По словам Бабаяна, ничего более нелепого они не слышали.
Сегодня ранее Арсен Бабаян заявил, что прямых показаний против главы канцелярии Первопрестольного Святого Эчмиадзина архиепископа Аршака Хачатряна нет. По его словам, просто разные люди высказывали подозрения в том, что обнаруженные в рюкзаке наркотики подложил архиепископ Аршак, они лишь предположили. «Какого-либо обоснования, каких-либо данных о том, что архиепископ Аршак Хачатрян совершил предполагаемое деяние, нет. Есть предположение, основанное на каких-то данных, которые сами по себе не являются нормальными. В суде подтвердилось, что нет каких-либо данных о том, что архиепископ совершил инкриминируемое ему преступное деяние. Есть просто предположение», – сказал адвокат.