Սամվել Կարապետյանի ապօրինի կալանքի երկարաձգման դեմ մեր կողմից ներկայացված բողոքները վարույթ են ընդունվել. Վարդևանյան
«Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանի դատավոր՝ Ժ. Մելիքսեթյանի կողմից, Սամվել Կարապետյանի ապօրինի կալանքի երկարաձգման դեմ մեր կողմից ներկայացված բողոքները վարույթ են ընդունվել»,-այս մասին հայտնում է գործարար, բարերար Սամվել Կարապետյանի փաստաբան Արամ Վարդևանյանը։
«Դատարանը բողոքների քննությունն իրականացնելու է գրավոր ընթացակարգով, չնայած մենք միջնորդել էինք այն իրականացնել բանավոր կարգով: Դատական ակտի կայացման օր է սահմանվել 2025 թվականի դեկտեմբերի 11-ը: Ի դեպ գրավոր դիրքորոշումներ, բացատրություններ ներկայացնելու օր է սահմանվել մինչև դեկտեմեբերի 10-ը ներառյալ»,-նշել է նա։
Նա հիշեցնում է, որ դեկտեմբերի 10-ին աշխարհում` նշվում է Մարդու իրավունքների օրը, որի խորհուրդը՝ 1948 թվականին նույն օրը ՄԱԿ-ի կողմից Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի ընդունումն է:
«Վստահ եմ 1948 թվականին, երբ ընդունվում էր Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագիրը ոչ մեկի մտքով չէր անցնելու, որ դրա 9-րդ հոդվածով սահմանված կամայական կալանքի արգելքը նման կերպ անտեսվելու է, հերքվելու է, նսեմացվելու է 2025 թվականին՝ Հայաստանում: Պարզապես Մայր Աթոռը պաշտպանող հայտարարությունը հանգեցրել է Սամվել Կարապետյանի հինգ ամսից ավելի տևող ապօրինի կալանքի, քաղաքական հետապնդման և փաստացի պատանդի կարգավիճակին»,-գրել է Վարդևանյանը։

Вардеванян: Жалобы на незаконное продление срока содержания под стражей Самвела Карапетяна приняты к производству
15:56 05/12/2025
Жалобы, поданные нами на незаконное продление срока содержания под стражей Самвела Карапетяна судьей Апелляционного антикоррупционного суда Женей Меликсетян, приняты к производству», – написал на своей странице в соцсети Facebook адвокат Арам Вардеванян.
«Суд осуществит рассмотрение жалоб в письменном порядке, хотя мы ходатайствовали об осуществлении рассмотрения в устной форме. Дата вынесения судебного акта – 11 декабря 2025 года. Кстати, срок подачи письменных позиций и объяснений – до 10 декабря включительно», – отметил он.
Арам Вардеванян напомнил, что 10 декабря мировое сообщество отмечает День прав человека (англ. Human Rights Day). Дата 10 декабря была выбрана в честь принятия и провозглашения Генеральной Ассамблеей ООН 10 декабря 1948 года Всеобщей декларации прав человека (англ. Universal Declaration of Human Rights, UDHR).
«Уверен, что в 1948 году, когда принималась Всеобщая декларация прав человека, никому и в голову не приходило, что закрепленный в ее статье 9 запрет на произвольный арест будет так игнорироваться, отрицаться и принижаться в 2025 году в Армении.
Просто заявление в защиту Первопрестольного Святого Эчмиадзина привело к длящемуся более 5 месяцев незаконному аресту Самвела Карапетяна, его политическому преследованию и фактическому статусу заложника», – написал Вардеванян.