Արցախի մշակութային ժառանգությունն իսպառ ոչնչացման վտանգի տակ է, վшնդшլիզմի դեպքերն ավելանում են. Ավանեսով
13:00 06/12/2025
«Ադրբեջանի կողմից Արցախի մշակութային ժառանգության ոչնչացման դեպքերի նվազման միտում չի նկատվում։ Ցավոք սրտի, ընդհակառակը, ծավալներն ավելի են մեծանում»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Արցախի մշակութային ժառանգության օմբուդսմեն, ԳԱԱ Պատմության ինստիտուտի աշխատակից Հովիկ Ավանեսովը։
Ըստ նրա, իհարկե, վանդալիզմի ոչ բոլոր դեպքերի մասին է հայտնում ադրբեջանական մեդիան,  կամ օգտատերերի հրապարակած լուսանկարներում և տեսանյութերում արձանագրվում, սակայն արբանյակային լուսանկարների մոնիտորինգը  հստակ ցույց է տալիս վանդալիզմի դեպքերի ծավալերը։
«Կան դեպքեր, երբ որ ադրբեջանական պետական լրատվամիջոցները հենց իրենք են նկարահանում վանդալիզմի դեպքերը, ցուցադրում, անգամ  մեկնաբանում, որ այդ կառույցի ոչնչացումը պայմանավորված է, կապված է որևէ օրվա հետ։ Նման օրինակները բազմաթիվ են։ Հենց սեպտեմբերի 2-ին՝ Արցախի անկախության օրը, քանդեցին Արցախի արտաքին գործերի նախարարության շենքը, ընդ որում կիրառելով ծանր  շինարարական տեխնիկա և չթաքցնելով, որ պատահական չէ ընտրված  սեպտեմբերի 2-ը և պատահական չէ ընտրված հենց ԱԳՆ շենքը»,- ասաց Ավանեսովը։
Նա նշեց, որ վանդալիզմի մեթոդները պարբերաբար փոփոխվում են ու այդ ամենին ավելացել են նաև հրդեհները։
«Այս տարվա հունիսի վերջերից բավականին  տևական ժամանակ  Արցախի բազմաթիվ  բնակավայրերում մասշատաբային հրդեհներ էին, կրակը մոտեցել էր անգամ մի շարք գյուղերի, կրակի օջախում էին հայտվել 100-ից ավելի պատմաճարտարապետական հուշարձաններ։ Իհարկե, Ադրբեջանի  իշխանությունները որևէ լուրջ քայլ չեն արել կրակի մարման համար։ Էական վնաս է հասցվել շրջակա միջավայրին, որոշակի վնաս են կրել հուշարձանները։  Հատկապես հաշվի առնելով, որ մենք  ունենք բազմաթիվ  պատմական գերեզմանոցներ, որոնք անտառամերձ հատածներում են, կրակը վնասել են  տապանաքարեր, արձանագրությունները։
Նոյեմբերի վերջին հերթական տեղեկատվությունն էր տարածվել Քաշաթաղի ու Քարվաճառի շրջանում հրդեհների մասին։ Այս ամենը պատահական չէ, այսպես Ադրբեջանը նաև փորձում է մաքրել վանդալիզմի հետքևերը»,- ասաց Հ.Ավանեսովը։
Նա նշեց, որ բացի քրիստոնեական ու նախաքրիստոնեական  ժամանակաշրջանի  պատմամշակութային ժառանգության ոչնչացումից, Ադրբեջանի իշխանությունների այդ քաղաքականության թիրախում են հայտնվել նաև իսլամական ժառանգությունը։  Վառ ապացույց է Այգեկ գյուղի մզկիթի ոչնչացումն, որն արձանագրվել է արբանյակային լուսանկարների միջոցով։
«Այն ոչնչացվել է շինարարական աշխատանքի պատրվակի տակ։  Ընդ որում, նման  պատրվակով բազմաթիվ հուշարձաններ են հողին հավասարեցվել։ Այս քաղաքականությունը նոր չէ, հատկապես խորհրդային շրջանում Շուշիում եկեղեցիներ, այլ պատմական հուշարձաններ էին ոչնչացնում՝ տարածքում այլ ենթակառուցվածքներ կառուցելու  պատրվակով։ Այդ ենթակառուցվածքները կառուցելու ընթացքում օգտագործում են այդ հուշարձանների քարերը որպես շինանյութ։ Դրանք զուտ քարեր չեն, մշակութային ինքնության բաղադրիչներ են, դա ևս համարվում է  հանցագործություն»։
Նա նշեց, որ նաև տեղեկատվություններ են տարածվում Արցախում գտնվող տարբեր հնավայրերում պեղումների մասին։  Վերջին նմանօրինակ տեղեկությունը Ազոխի քարանձավում պեղումների հետ էին կապված։ Հնագիտական աշխատանքնեում ներգրավել էին նաև որոշ օտարերկրյա հնագետների։  Այս պեղումների մասին մանրամասն անդրադարձել է monumentwatch.org-ի մասնագետները։
«Բացի այս ամենից, շարունակվում են պատմական հուշարձանների, բնակելի թաղամասերի, այլ ենթակառուցվածքների ոչնչացման քաղաքականությունը,  դրան զուգահեռ մեծ ծավալով շարունակվում են  հենց պատմամշակութային ամբողջ ժառանգության իսկության խեղաթյուրումը, նրանց գործառույթների փոփոխությունը»,- նշեց նա։
Ավանեսովի ներկայացմամբ, Ադրբեջանի իշխանությունները չեն էլ թաքցնում, որ ոչնչացնելու են հատկապես  1980-ականներից մինչև 2023 թվականի սեպտեմբեր կառուցված հուշարձանները, շինությունները. «Դա բացատրում են իբրև մի մասը սեյսմիկ խնդիրներ ունեն, կամ իրենց մշակած  ճարտարապետական նախագծերին չեն համապատասխանում»։
Նա նշեց, որ իրականում սեյսմիկ առումով այդ կառույցները, հուշարձանները նման  խնդիր չունեն, ընդամենը հայկական հետքն ամբողջությամբ ոչնչացնելու համար է արվում։
«Վտանգված է Արցախի ամբողջ մշակութային ժառանգությունն անկախ ստեղծման ժամանակահատվածից, այսինքն այն բոլոր արժեքները, որոնք կան, իսպառ ոչնչացման վտանգի տակ են։ Պետք է նշենք, որ սրանք ոչ միայն զուտ հայկական մշակութային ժառանգություն են, այլ նաև քաղաքակրթական արժեք ունեն։ Ոչնչացնելով  այդ մշակութային արժեքները՝ Ադրբեջանի իշխանությունները հարվածում են համաշխարհային քաղաքակրթությանը։
Այս համատեքստում միջազգային կառույցները պետք է բավարարվեն ոչ միայն հայտարարություններով, այլ հստակ մեխանիզմներ կիրառել՝  գոնե նվազագույնի հասցնելու այդ վանդալիմզի դեպքերը»,-ասաց նա։
Հովիկ Ավանեսովն ահազանգեց, որ Ստեփանակերտի հուշահամալիրը, որի տարածքն ամբողջությամբ փակված է, ևս վտանգված է. «Որևէ տեղեկություն չկա, թե ինչ է կատարվում այդ հուշարձանի տարածքում։ Բայց, հաշվի առնելով ադրբեջանական ձեռագիրը, մեծ մտավախություն ունենք, որ որոշակի ժամանակ հետո այդ հուշահամալիրը ևս կոչնչացնեն։ Ընդ որում, այս մասին չեն էլ հերքում Ադրբեջանից»։
Նա նշեց, որ ադրբեջանական մեդիայում պարբերաբար տեղեկատվություն է հայտնվում Արցախի խորհրդանիշ «Մենք ենք մեր սարերը» («Տատիկ - պապիկի արձան») հուշարձանի քանդման մասին, սոցիալական ցանցերում անընդհատ ադրբեջանցի օգտատերերը հուշարձանը քանդելու կոչեր են անում։ Նաև ադրբեջանցի օգտատերերը պարբերաբար դիմում են իրենց իշխանություններին՝ քանդել կամ մզկիթի վերածել Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտի երկու եկեղեցիները։

Аванесов: Культурное наследие Арцаха – под угрозой полного уничтожения, случаи вандализма участились
16:16 06/12/2025
«Тенденции к сокращению случаев уничтожения Азербайджаном культурного наследия оккупированной Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) не наблюдается. К сожалению, наоборот, масштабы продолжают увеличиваться», – сообщил в интервью Panorama.am омбудсмен культурного наследия Арцаха, сотрудник Института истории НАН Армении Овик Аванесов.
По его словам, конечно, не все случаи вандализма попадают в азербайджанские СМИ или фиксируются на фотографиях и видео пользователей Сети, однако мониторинг спутниковых снимков наглядно демонстрирует масштабы этих разрушений.
«Есть случаи, когда азербайджанские государственные СМИ сами снимают акты вандализма, показывают их и даже комментируют, что разрушение того или иного объекта связано с определенной датой. Таких примеров множество. Так, 2 сентября, в День независимости Арцаха, было снесено здание Министерства иностранных дел Республики Арцах с использованием тяжелой строительной техники. При этом даже не скрывалось, что дата и сам объект выбраны не случайно», – отметил Аванесов.
Он добавил, что используемые азербайджанской стороной методы вандализма периодически меняются, и к ним в последнее время добавились пожары.
«С конца июня 2025 года в течение довольно длительного времени в многочисленных населенных пунктах Арцаха бушевали масштабные пожары. Огонь подходил вплотную к ряду сел, в тисках пожара оказались более 100 памятников историко-архитектурного наследия. Разумеется, азербайджанские власти не предприняли каких-либо серьезных мер для тушения огня. Значительный ущерб был нанесен окружающей среде, а некоторые памятники пострадали. Особенно это касается исторических кладбищ, расположенных на окраинах лесов – огонь повредил надгробия и надписи», – подчеркнул собеседник Panorama.am.
В конце ноября появились сведения о пожарах в оккупированных Баку арцахских районах Кашатаг и Карвачар. «Все это не случайно: таким образом Азербайджан пытается стереть следы вандализма», – отметил О. Аванесов.
Он также сообщил, что помимо уничтожения историко-культурного наследия христианского и дохристианского периодов, мишенью этой политики азербайджанских властей стал и исламский культурный пласт. Ярким примером служит разрушение мечети в селе Айгек, зафиксированное с помощью спутниковых снимков.
«Шиитская мечеть в селе Айгек Кашатагского района Арцаха была уничтожена под предлогом строительных работ. При этом под подобным предлогом было стерто с лица земли множество памятников. Эта политика не нова: еще в советское время в Шуши азербайджанцами разрушались церкви и другие исторические памятники под предлогом строительства различных инфраструктур на территории. А камни этих памятников использовались как строительный материал. Это не просто камни – это элементы культурной идентичности, и их уничтожение также считается преступлением», – подчеркнул Аванесов.
Он добавил, что также распространяются сведения о раскопках на различных археологических памятниках в Арцахе, в частности, в Азохской пещере, недалеко от села Азох Гадрутского района. В археологические работы были вовлечены и некоторые зарубежные археологи. Об этом подробно писали специалисты академической платформы monumentwatch.org.
«Кроме того, продолжается политика разрушения исторических памятников, жилых кварталов и других объектов инфраструктуры. Параллельно наблюдается масштабное искажение всего историко-культурного наследия, изменение его функций», – сказал он.
По словам Аванесова, азербайджанские власти и не скрывают, что намерены уничтожить особенно памятники и здания, построенные с 1980-х годов до сентября 2023 года. «В качестве оправдания приводят сейсмическую опасность или несоответствие разработанным им стандартам для архитектурных проектов. На самом деле эти объекты с сейсмической точки зрения абсолютно безопасны, цель одна: полностью стереть следы армянского присутствия», – подчеркнул омбудсмен культурного наследия Арцаха.
«Под угрозой находится все культурное наследие Арцаха вне зависимости от времени его создания, то есть все ценности находятся под реальной угрозой уничтожения. Следует отметить, что это не только армянское культурное наследие, памятники представляют цивилизационную ценность. Уничтожая эти культурные ценности, власти Азербайджана наносят удар по мировой цивилизации.
В этом контексте международные структуры не должны довольствоваться лишь заявлениями. Нужно применять конкретные механизмы, хотя бы для минимизации случаев вандализма», — сказал Овик Аванесов.
Он также обратил внимание, что под угрозой и Мемориальный комплекс Степанакерта. Архитектором памятника, возведенного в 2015-ом году, является Владимир Саргсян, вдохновленный поэмой Севака «Неумолкаемая колокольня».
«Нет информации о том, что происходит на территории этого комплекса. Но, учитывая пчерк Азербайджана, существует серьезная опасность, что в будущем этот мемориальный комплекс также будет уничтожен. Причем в Азербайджане это даже не опровергают», – отметил Аванесов.
Аванесов добавил, что в азербайджанских СМИ регулярно появляется информация о разрушении памятника-символа Арцаха «Мы – наши горы» («Дед и Баба», «Дедо-бабо»), а в социальных сетях постоянно азербайджанские пользователи призывают уничтожить этот памятник. Также азербайджанские пользователи обращаются к властям с призывом разрушить или превратить в мечеть две церкви в столице Арцаха – Степанакерте.