Երբ Հայաստանում եկեղեցին ու եկեղեցականները հալածանքների և ձերբակալությունների են ենթարկվում, Անթիլիասը ո՛չ է ասում. Արամ Առաջին
09:12 08/12/2025
«Երբ Հայաստանում անարդարություն է կատարվում, Անթիլիասը ո՛չ է ասում։ Երբ Հայաստանում արժեքներն են արհամարհվում և խորհրդանիշներն են անտեսվում, Անթիլիասը ո՛չ է ասում և ո՛չ է ասել միշտ»,- Կիպրոսի մայրաքաղաք Նիկոսիայի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցում այսօր մատուցած պատարագից հետո ունեցած ելությում ասել է Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսը Արամ Առաջինը։
Արամ Առաջինը շարունակել է. «Երբ Հայաստանում եկեղեցին ու եկեղեցականները տեսակ-տեսակ հալածանքների և ձերբակալությունների են ենթարկվում, Անթիլիասը այդ քաջությունն ունեցել է և ունի՝ ո՛չ ասելու:
Երբ Հայաստանում, ի վնաս մեր ժողովուրդի շահերը և համազգային մեր գերագույն իդեալները անտեսվում են, Անթիլիասը ո՛չ է ասել և ո՛չ պիտի ասի»։

Католикос Арам I: Когда в Армении Церковь и духовенство подвергаются различным преследованиям и арестам – Антилиас имел и имеет мужество сказать «нет»
12:02 08/12/2025
«Когда в Армении совершается несправедливость – Антилиас (Резиденция Католикоса Великого Дома Киликийского (Антилиас, Ливан) – Ред.) говорит “нет”. Когда в Армении пренебрегают ценностями и игнорируют символы – Антилиас говорит “нет” и всегда говорил», – сказал католикос Великого Дома Киликийского Арам I после литургии в Никосии.
«Когда в Армении Церковь и духовенство подвергаются различным преследованиям и арестам – Антилиас имел и имеет мужество сказать “нет”», – заявил Арам I.
«Когда в Армении, в ущерб интересам нашего народа, игнорируются наши высшие национальные идеалы, Антилиас говорил и должен говорить „нет”», – подчеркнул он.