Վերջերս տեղեկություններ տարածվեցին, որ «Էվոկաբանկ»-ի սեփականատեր Վազգեն Գևորգյանի հովանու ներքո գտնվող կարևոր նախագծերից մեկը՝ ReOpen լրատվականը, դադարեցնում է գործունեությունը: Օրեր առաջ այդ մասին պաշտոնապես հայտարարվեց։
Panorama.am-ի աղբյուրների փոխանցմամբ, խոշոր գումարների ներդրում պահանջած այս հեռանկարային նախագծի անսպասելի դադարի միակ պատճառը քաղաքական որոշումն է, որը կայացվել է Նիկոլ Փաշինյանի կողմից և փոխանցվել որպես անբեկանելի հրահանգ։
ReOpen-ի փակման շարժառիթների մասին տարբեր տեղեկություններ են շրջանառվում՝ ընդհուպ այն, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը դժգոհ է եղել ReOpen լրատվականի ադրբեջանալեզու տարբերակի տեղեկատվական դաշտ ներխուժելուց։
Սակայն, առավել քան հիմնավոր են տեղեկություններն այն մասին, որ ՔՊ շարքերում բացասական նստվածք է թողել ReOpen-ի խմբագրակազմի և դրա ղեկավարի «ազատ ոճը», առավելապես որ ՔՊ-ում արդեն իսկ կա մեծ լարվածություն «Ազատություն« ռադիոկայանի քննադատական բովանդակության հետ կապված։
Բանն այն է, որ իշխանությունն ավելի շատ լարվում է ոչ այնքան, իրենց իսկ բնորոշմամբ, «սևերի դաշտում» դիրքավորված մեդիաներից, որքան՝ միջին հատվածում դիրքավորված, բազմակողմանի և քննադատական բովանդակություն մատուցող լրատվամիջոցներից։
Ըստ մեզ փոխանցած տեղեկությունների, ՔՊ-ի վերնախավում որոշակի լարում է առաջացրել մասնավորապես Reopen-ի վերջին ամիսների գործունեությունը, և «Ավինյանը սեփական խաղն է տանում» դասական մուտիլովկայի արդյունքում Նիկոլ Փաշինյանը հենց Տիգրան Ավինյանին է պահանջ ներկայացրել դադարեցնել ակնհայտ թափ հավաքող և իր մարդկանց եթերում նվաստացնող լրատվամիջոցի գործունեությունը։
Բոլորին հայտնի են ReOpen-ի հիմնական ջատագով Վազգեն Գևորգյանի ջերմ հարաբերությունները Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանի հետ, որոնք արտացոլվում են իրական, շոշափելի գործողություններով՝ ինչպիսիք են «Էվոկաբանկ»-ի և աֆիլացված կառույցների կողմից խոշոր գումարների հատկացումներ Երևանի քաղաքապետարանին, Վազգեն Գևորգյանի հետ աֆիլացված կառույցների խոշոր նախագծեր և ծրագրեր մայրաքաղաքի կենտրոնում և այլն։
Ըստ մեր աղբյուրների՝ Վազգեն Գևորգյանը, որին պատկանող «Էվոկաբանկ»-ը միայն նախորդ տարի ստացել է շուրջ 37 միլիոն դոլարի եկամուտ, այնքան է լարվել ReOpen լրատվականի փակման հարկադրանքից, որ որոշել է վերանայել իր կողմից ֆինանսավորվող մի շարք այլ նախագծեր, որոշներն էլ կասեցրել է։

ReOpen Media, a broadcasting company and news platform supported by Evocabank owner Vazgen Gevorgyan, has ceased operations following what multiple sources describe as a political decision handed down from Prime Minister Nikol Pashinyan.
The shutdown was officially confirmed a few days ago. While ReOpen was considered a major and costly media project, sources familiar with the matter told Panorama.am that its closure was driven by Pashinyan’s “irrevocable” order.
Several theories have circulated about the motive, including suggestions that Azerbaijani officials were displeased with ReOpen’s Azerbaijani-language content.
However, the most compelling accounts suggest that members of the ruling Civil Contract party were growing increasingly uncomfortable with the outlet’s editorial independence and “free style”, especially at a time when tensions were already rising over critical reporting by Radio Free Europe/Radio Liberty’s Armenian Service.
According to insiders, authorities tend to react more sharply not to overtly oppositional media, but to centrist outlets that maintain a balanced yet critical tone. ReOpen’s coverage in recent months, they say, had begun to unsettle senior party members.
Amid circulating rumors that “Avinyan is playing his own game”, Pashinyan instructed Yerevan Mayor Tigran Avinyan to halt the operations of the fast-growing media outlet, which had increasingly challenged and embarrassed members of the ruling team on air.
Vazgen Gevorgyan is known for his close ties with Tigran Avinyan. This relationship has been reflected in tangible cooperation, including substantial financial contributions from Evocabank and its affiliated entities to the Yerevan Municipality, as well as large-scale joint projects in central Yerevan.
Sources indicate that Gevorgyan, whose Evocabank generated approximately $37 million in revenue last year, is so upset by the forced shutdown of ReOpen that he has begun reconsidering several other projects he bankrolls, some of which he has already terminated.