Վերջերս տեղեկություններ տարածվեցին, որ «Էվոկաբանկ»-ի սեփականատեր Վազգեն Գևորգյանի հովանու ներքո գտնվող կարևոր նախագծերից մեկը՝ ReOpen լրատվականը, դադարեցնում է գործունեությունը: Օրեր առաջ այդ մասին պաշտոնապես հայտարարվեց։
Panorama.am-ի աղբյուրների փոխանցմամբ, խոշոր գումարների ներդրում պահանջած այս հեռանկարային նախագծի անսպասելի դադարի միակ պատճառը քաղաքական որոշումն է, որը կայացվել է Նիկոլ Փաշինյանի կողմից և փոխանցվել որպես անբեկանելի հրահանգ։
ReOpen-ի փակման շարժառիթների մասին տարբեր տեղեկություններ են շրջանառվում՝ ընդհուպ այն, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը դժգոհ է եղել ReOpen լրատվականի ադրբեջանալեզու տարբերակի տեղեկատվական դաշտ ներխուժելուց։
Սակայն, առավել քան հիմնավոր են տեղեկություններն այն մասին, որ ՔՊ շարքերում բացասական նստվածք է թողել ReOpen-ի խմբագրակազմի և դրա ղեկավարի «ազատ ոճը», առավելապես որ ՔՊ-ում արդեն իսկ կա մեծ լարվածություն «Ազատություն« ռադիոկայանի քննադատական բովանդակության հետ կապված։
Բանն այն է, որ իշխանությունն ավելի շատ լարվում է ոչ այնքան, իրենց իսկ բնորոշմամբ, «սևերի դաշտում» դիրքավորված մեդիաներից, որքան՝ միջին հատվածում դիրքավորված, բազմակողմանի և քննադատական բովանդակություն մատուցող լրատվամիջոցներից։
Ըստ մեզ փոխանցած տեղեկությունների, ՔՊ-ի վերնախավում որոշակի լարում է առաջացրել մասնավորապես Reopen-ի վերջին ամիսների գործունեությունը, և «Ավինյանը սեփական խաղն է տանում» դասական մուտիլովկայի արդյունքում Նիկոլ Փաշինյանը հենց Տիգրան Ավինյանին է պահանջ ներկայացրել դադարեցնել ակնհայտ թափ հավաքող և իր մարդկանց եթերում նվաստացնող լրատվամիջոցի գործունեությունը։
Բոլորին հայտնի են ReOpen-ի հիմնական ջատագով Վազգեն Գևորգյանի ջերմ հարաբերությունները Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանի հետ, որոնք արտացոլվում են իրական, շոշափելի գործողություններով՝ ինչպիսիք են «Էվոկաբանկ»-ի և աֆիլացված կառույցների կողմից խոշոր գումարների հատկացումներ Երևանի քաղաքապետարանին, Վազգեն Գևորգյանի հետ աֆիլացված կառույցների խոշոր նախագծեր և ծրագրեր մայրաքաղաքի կենտրոնում և այլն։
Ըստ մեր աղբյուրների՝ Վազգեն Գևորգյանը, որին պատկանող «Էվոկաբանկ»-ը միայն նախորդ տարի ստացել է շուրջ 37 միլիոն դոլարի եկամուտ, այնքան է լարվել ReOpen լրատվականի փակման հարկադրանքից, որ որոշել է վերանայել իր կողմից ֆինանսավորվող մի շարք այլ նախագծեր, որոշներն էլ կասեցրել է։

Причина закрытия ReOpen Media – политическая
Недавно появились сведения о том, что один из важных проектов, находящихся под покровительством владельца Evocabank Вазгена Геворгяна, – медиа-вещательная сеть ReOpen Media – прекращает свою деятельность. Несколько дней назад об этом было объявлено официально.
По данным источников портала Panorama.am, единственной причиной внезапного закрытия этого перспективного проекта, потребовавшего крупных финансовых вложений, стало политическое решение, принятое Николом Пашиняном и переданное как не подлежащее отмене распоряжение.
Циркулируют различные сведения о мотивах закрытия ReOpen Media – вплоть до того, что руководство Азербайджана было недовольно появлением в информационном поле азербайджаноязычной версии медиаресурса.
Однако значительно более обоснованными представляются сведения о том, что в рядах партии власти «Гражданский договор» негативный осадок оставил «свободный стиль» работы редакции ReOpen и ее руководителя – тем более, что в самой партии ГД уже существует серьезная напряженность, связанная с критическим содержанием материалов радиостанции «Азатутюн» («Свобода»).
Дело в том, что власти гораздо больше нервничают не столько из-за медиа, которые они сами относят к т.н. «полю черных», сколько из-за средств массовой информации, занимающих срединную позицию и публикующих критический контент.
Согласно переданным Panorama.am сведениям, в высших эшелонах партии ГД заметное напряжение вызвала именно деятельность ReOpen последних месяцев, и в рамках ставшей классической подковерной комбинации «Авинян играет в свою игру» Никол Пашинян именно от мэра Еревана Тиграна Авиняна потребовал прекратить работу этого стремительно набирающего популярность и унижающего его людей в эфире СМИ.
Всем хорошо известны теплые отношения главного покровителя ReOpen Вазгена Геворгяна с мэром Еревана Тиграном Авиняном. Эти связи отражаются и в конкретных действиях: выделение больших сумм со стороны Evocabank и аффилированных структур мэрии Еревана, крупные инициативы и программы структур, связанных с Вазгеном  Геворгяном, реализуемые в центре столицы и т.д..
По данным наших источников, Вазген Геворгян, принадлежащий которому Evocabank только в прошлом году получил доход в размере около 37 миллионов долларов, был настолько раздосадован принуждением закрыть ReOpen, что решил пересмотреть целый ряд других финансируемых им проектов, а некоторые из них приостановил.