2026-ը ճակատագրական տարի է լինելու մեր պետության ու ժողովրդի համար. Վանեցյան
«2026-ը ծանր տարի է իրականում, այն ճակատագրական տարի է մեր պետության, ժողովրդի, ողջ աշխարհում սփռված հայերի համար»,-«Ժողովուրդի հարցերը» հաղորդման  ժամանակ ասել է «Հայրենիք» կուսակցության ղեկավար, ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանը։
Նա մանրամասնել է, 2026 թվականին կամ ունենալու ենք Հայաստան, որը վերականգնելու է իր դիրքերը, սկսելու է զարգանալ, և հայ ժողովուրդը կարողանալու է ապրել, արարել հպարտ, կամ էլ ունենալու ենք մի տարածք, որտեղ ապրելու են մարդիկ, որոնց անվանելու են հայեր, բայց չեն ունենալու հավատք, ինքնություն, ավանդույթներ։
Խոսելով իշխանությունների հետ ունեցած հակամարտությունից՝ Ա. Վանեցյանը նշել է, որևէ մեկի հետ անձնական թշնամանք չունի, ունի սկզբունքային տարաձայնություններ, որոնց մասին բարձրաձայնում է։
Նա ընդգծել է, իշխանությունների հետ համագործակցության որևէ եզրեր չի տեսնում, բայց եթե լինի օրհասական խնդիր, որի շուրջ պետք է  միավորվեն բոլորը, ապա զերծ չի մնա դրանից։

Артур Ванецян: 2026 год будет судьбоносным для нашего государства, народа
«2026 год на самом деле будет тяжелым: это судьбоносный год для нашего государства, народа и рассеянных по всему миру армян», – заявил в интервью ArmLur.am председатель партии «Айреник» («Отечество»), бывший директор Службы национальной безопасности (СНБ) Армении Артур Ванецян.
По его словам, либо в 2026 году Армения восстановит свои позиции, начнет развиваться, а армянский народ сможет жить и созидать с чувством достоинства и гордости, либо речь пойдет лишь о территории, населенной людьми, которых будут называть армянами, но которые утратят веру, идентичность и традиции.
Говоря о противостоянии с действующей властью, А. Ванецян отметил, что к кому-либо не испытывает личной вражды, однако у него есть принципиальные разногласия, о которых он говорит открыто.
Артур Ванецян также подчеркнул, что он не видит каких-либо граней для сотрудничества с нынешними властями, однако в случае возникновения судьбоносной, критической для страны проблемы, требующей объединения всех сил, он не останется в стороне.