Երեք օր պիտի սպասենք, մինչև այդ կրիտիկական իրավիճակն անցնի. Երեցկին
Բյուրականի Սուրբ Հովհաննես եկեղեցու հոգևոր հովիվ տեր Վրթանես քահանա Բաղալյանին նախօրեին վիրահատել էին, այսօր նրա վիճակը գնահատվում է բավարար։
«Երեկ այցելել եմ տեր Վրթանեսին հինգ րոպեով, իրեն ճանաչողները գիտեն, որ երբեք առողջականից չի բողոքում, ինչքան էլ ծայրահեղ վիճակում գտնվի»,-Aysor.am-ի փոխանցմամբ, ասել  է տեր Վրթանես քահանա Բաղալյանի երեցկինը՝ Լիանա Պարոնիկյանը։
Նա նշել է, որ այսօր արդեն խոսել է բժշկի հետ։
«Ասաց, որ գիշերը համեմատաբար ավելի լավ է եղել։ Դինամիկա չկա, քանի որ երեք օր պիտի սպասենք, մինչև այդ կրիտիկական իրավիճակն անցնի՝ 72 ժամ է։ Մեկ օրն արդեն անցել է, հուսամ՝ երկու օրն էլ լավ կանցնի։ Իրականում ամբողջ ժողովուրդը կանգնած աղոթում է Տեր Հոր համար։ Ինքն այնքան բաներ ունի արած, որ ես վստահ եմ, որ Աստված մեր և մեր ընտանիքի կողքին է լինելու»,-ասել է երիցկինը։
Նրա խոսքով՝ Տեր Հոր առաջին խոսքը եղել է հետևյալը՝ «Վեհափառս ո՞նց է»։
«Ինձ ասաց՝ Վեհափառս ոնց է։ Ասացի՝ փաստորեն դու էլի էս վիճակում մտածում ես առաջինը՝ եկեղեցի, հայրենիք, երրորդ տեղում՝ ես։ Ծիծաղեց։ Իրականում, իր նման մարդիկ եզակի են, չգիտեմ՝ երկրորդը կա՞ Հայաստանում, թե՞ ոչ։ Ինչպես որ ինքը սիրում է սրտանց եկեղեցին, հայրենիքը, ընտանիքն էլ նույն կարգավիճակում է, բայց այս պահին ինքը հայրենիքի կողքին է պետք։ Ես վստահ եմ, որ այն առաքելությանը, այն նպատակին, ինչի հետևից ինքը գնում է, պիտի հասնի, որովհետև Աստծով ենք առաջ շարժվում»,-ասաց երիցկինը։

Жена прооперированного иерея Вртанеса Багаляна: Нужно подождать три дня, пока пройдет критический период
Настоятеля церкви Сурб Ованнес (Св. Иоанна Крестителя) в Бюракане, иерея Вртанеса Багаляна прооперировали накануне, 18 декабря, ему установили стент. Сегодня его состояние оценивается как удовлетворительное.
«Вчера я на пять минут зашла к отцу Вртанесу. Знакомые с ним знают, что он никогда не жалуется на здоровье, каким бы критическим ни было его состояние», - рассказала супруга иерея Лиана Пароникян в интервью Aysor.am.
Она отметила, что уже сегодня говорила с врачом:
«Он сказал, что ночью состояние было относительно лучше. Динамики пока нет, так как нужно подождать три дня, пока пройдет критический период, 72 часа. Один день уже прошел, надеюсь, следующие два дня тоже пройдут хорошо. На самом деле весь народ молится за отца Вртанеса. Он совершил так много хороших дел, что я уверена: Бог будет с нами и нашей семьей», - сказала супруга священнослужителя.
По ее словам, первой фразой отца Вртанеса было: «Как мой Католикос?»
«Он спросил: "Как мой Католикос?" Я ответила: "Судя по всему, даже в этом состоянии ты думаешь в первую очередь о церкви и родине, а уже потом обо мне". Он улыбнулся. На самом деле такие люди — уникальны, не знаю, есть ли еще кто-то подобный в Армении», - отметила супруга отца Вртанеса.