Այս իշխանությունները դրսից փողերը ստանում են ու փորձում են Հայաստանը վերածել թուրքական վիլայեթի. Արթուր Վանեցյան
«Ես կոնկրետ Ռուսաստանի հետ կապված շատ հարցեր ունեմ՝ սկսած Հայաստանի անվտանգության ապահովումից, վերջացրած Արցախի հետ կապված հարցեր»,- 24news.am-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ԱԱԾ նախկին տնօրեն, «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը՝ անդրադառնալով ԵՄ կողմից Հայաստանի իշխանություններին հիբրիդային հարձակումների դեմ պայքարելու համար գումար հատկացնելու մասին հարցին։
Նա նշել է, որ իշխանություններն ընդդիմությանը մեղադրում են են ՌԴ-ի հետ լավ հարաբերություններ ունենալու մեջ։
«Իսկ, օրինակ, որ իշխանությունները, օգտվելով օտարերկյա պետությունների հատուկ ծառայությունների հնարավորություններից, մեր երկիրը տանում են այն ճանապարհով, որը, ցավոք սրտի տանում է մեր երկրի կործանմանը, դա հիբրիդային հարձակո՞ւմ է, թե՞ ոչ։ Կարո՞ղ ենք որակել հիբրիդային հարձակում։ Իրենք Եվրամիությունից ստանում են 15 միլիոն գումար, ավելի շատ գումարներ՝ տարբեր տեղերից, իբր թե պայքարեն հիբրիդային հարձակումների դեմ։ Բայց սրանք այդ փողերը ստանում են ու փորձում են Հայաստանը վերածել թուրքական վիլայեթի՝ եկեղեցու դեմ հարձակումներ, ազգային արևժեքների ոտնահարում, պատմության փոփոխություններ»,- ասել է Ա. Վանեցյանը։
Նա նաև հակադարձեց իշխանության՝ ընդդիմության հասցեին ուղղված մեղադրանքներին, թե իբր ուզում են «Հայաստանը սարքեն գուբերնիա»։
«Ես նման ցանկություն չունեմ, ինձ համար Հայաստանի ինքնշխանությունն ու անկախությունը կարմիր գիծ է, որը չի կարող հատվել»,- ընդգծել է «Հայրենիք» կուսակցության նախագահը։
Ըստ նրա, պետք է անընդհատ խոսել ժողովրդի հետ ու ներկայացնել ճշմարտությունը, սխալ է համարում կեղծ լուրերին չարձագանքելը։
«Մի օր, երբ աշխատում էի Նիկոլ Փաշինյանի հետ, ասաց, ցավոք սրտի չեմ լսել իրեն, հիշիր՝ ինչ ասում են, կարևորը հերքի, նույնիսկ եթե տարածում չստանա հերքումը, մի տեղ կֆիքսվի, որ հերքվել է, երբ որ քեզ մի օր մեղադրեն, կասես՝ հերքել եմ, տեսեք՝ մամուլում կա»,- ասել է Արթուր Վանեցյանը։

Артур Ванецян: Эти власти получают деньги извне и пытаются превратить Армению в турецкий вилайет
«У меня есть множество вопросов, связанных конкретно с Россией – начиная с обеспечения безопасности Армении и заканчивая вопросами, касающимися Арцаха», – заявил в интервью 24news.am бывший директор Службы национальной безопасности Армении, председатель партии «Айреник» («Отечество») Артур Ванецян, отвечая на вопрос о выделении Евросоюзом средств властям Армении на борьбу с гибридными атаками.
Он отметил, что власти Армении обвиняют оппозицию в поддержании хороших отношений с Российской Федерацией.
«А, к примеру, то, что власти, пользуясь возможностями спецслужб иностранных государств, ведут нашу страну по пути, который, к сожалению, приводит к ее разрушению, – это гибридная атака или нет? Можем ли мы квалифицировать это как гибридную атаку? Они получают от Евросоюза 15 миллионов, а также другие средства из разных источников – якобы для борьбы с гибридными атаками. Но на деле эти деньги получают и пытаются превратить Армению в турецкий вилайет: нападки на Церковь, попрание национальных ценностей, переписывание истории», – заявил А. Ванецян.
Он также ответил на обвинения властей в адрес оппозиции о том, что та якобы хочет «превратить Армению в губернию».
«У меня нет такого желания. Для меня суверенитет и независимость Армении – это красная линия, которую нельзя пересекать», – подчеркнул председатель партии «Отечество».
По его словам, необходимо постоянно говорить с народом и доносить правду. А игнорирование фейковых новостей Ванецян считает ошибкой.
«Однажды, когда я работал с Николом Пашиняном, он сказал (к сожалению, я его не послушал): „Запомни – что бы ни говорили, главное – опровергай. Даже если опровержение не получит широкого распространения, где-то зафиксируется, что оно было. И когда однажды тебя обвинят, ты скажешь: я опроверг, смотрите – в прессе есть”», – рассказал Артур Ванецян.