Նարեկ Սամսոնյանի ու Վազգեն Սաղաթելյանի գործով քրվարույթի նախաքննությունն ավարտվել է
Վազգեն Սաղաթելյանի և Նարեկ Սամսոնյանի վերաբերյալ «Իմնեմնիմի-2» անվանումը ստացած քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է։
«Քրեական վարույթի նյութերն արդեն ստացել եմ։ Այն բաղկացած է 2 հատորից»,-տեղեկացրել է Վ. Սաղաթելյանի փաստաբան Արսեն Բաբայանը։
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 12-ին ԱԱԾ դիմակավորված աշխատակիցները վաղ առավոտյան մուտք են գործել «Իմնեմնիմի» փոդքասթի համահեղինակներ Վազգեն Սաղաթելյանի ու Նարեկ Սամսոնյանի բնակարաններ, կատարել քննչական գործողություններ՝ թույլ չտալով դրանց ընթացքում փաստաբանների մուտքը։ Ապա ձեռքերը ոլորած նրանց տարել են, ձերբակալել, կալանավորել։ Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ նրանց նկատմամբ հետապնդում սկասկել է ԱԺ նախագահի պաշտոնը զբաղեցնող Ալեն Սիմոնյանի հաղորդման հիման վրա։
Նույն օրը քննչական գործողություններ են իրականացվել antifake.am կայքի գրասենյակում, ինչի արդյունքում առգրավվել է ողջ տեսանկարահանող տեխնիկան։ Այնուհետև ձերբակալվել է կայքի լրագրող Դավիթ Ֆիդանյանը, որը մոտ 60 ժամ անազատության մեջ գտնվելուց հետո ազատ է արձակվել: Հաջորդ օրը՝ նոյեմբերի 14-ին, ձերբակալվել է նաև կայքի մեկ այլ աշխատակից՝ Իշխան Խոսրովյանը, որը մի քանի ժամ անց ազատ է արձակվել: Նարեկ Սամսոնյանին և Վազգեն Սաղաթելյանին առաջադրվել է մեղադրանք Քրեական օրենսգրքի 297-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերի հատկանիշներով (խուլիգանությունը՝ մի խումբ անձանց կողմից և տեղեկատվական կամ հաղորդակցական տեխնոլոգիաներն օգտագործելով):

Завершено предварительное следствие по делу в отношении ведущих подкаста «Imnemnimi» Вазгена Сагателяна и Нарека Самсоняна
16:17 19/12/2025
Завершено предварительное следствие по уголовному делу в отношении соавторов и ведущих подкаста «Imnemnimi» Вазгена Сагателяна и Нарека Самсоняна. Дело получило название «Imnemnimi -2». Об этом сообщили адвокат Арсен Бабаян.
«Уже получил материалы уголовного производства, оно состоит из 2 томов», – указал адвокат Вазгена Сагателяна Арсен Бабаян.
Напомним, что 7 ноября после эксклюзивного интервью третьего президента Армении Сержа Саргсяна «Imnemnimi» спикер парламента Ален Симонян на своих страницах в соцсетях озвучил оскорбления в адрес соавторов и ведущих подкаста. Сагателян и Самсонян ответили Симоняну в следующем выпуске подкаста, В.Сагателян также сделал публикацию в Facebook. В ответ Ален Симонян продолжил оскорбления в их адрес, называя их «ничтожества», «наемные неудачники» и т. д., а затем подал заявление против них в правоохранительные органы.
После этого, ранним утром 13 ноября, сотрудники СНБ в масках вошли в дома Нарека Самсоняна и Вазгена Сагателяна, провели обыски и подвергли их приводу, скрутив им руки. В отношении Нарека Самсоняна и Вазгена Сагателяна в качестве меры пресечения суд избрал заключение под стражу сроком на 2 месяца.
В тот же день правоохранители пришли с обыском и в редакцию AntiFake.am, изъяли всю технику. После этого был задержан журналист сайта Давид Фиданян, который был освобожден через примерно 60 часов содержания под стражей. На следующий день, 14 ноября, был также задержан другой сотрудник сайта – Ишхан Хосровян, который был отпущен через несколько часов.
Правозащитники и адвокаты считают, что цель преследований – заставить замолчать оппонентов, оппозиционные СМИ.