Սամվել Կարապետյանին թույլ չեն տվել՝ այցելի հոր գերեզմանին
«2025 թվականի դեկտեմբերի 30-ին Սամվել Կարապետյանի նկատմամբ հունիսի 18-ից կիրառված ակնհայտ ապօրինի բանտային կալանքը փոխարինվել էր տնային կալանքով և լրացուցիչ սահմանափակումներով:
Ինչպես հայտնի է, Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու հետևորդների համար յուրաքանչյուր տարվա հունվարին՝ Սուրբ Ծննդյան և Հայտնության տոնին հաջորդում է Մեռելոց հիշատակի օրը: Ինչպես և Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու ցանկացած հետևորդի, այնպես էլ Սամվել Կարապետյանի համար խիստ կարևոր էր Մեռելոց հիշատակի օրը, իր հոր գերեզմանին այցելելու, իր մերձավոր ազգականների հետ՝ մարդկայնորեն սգալու հնարավորությունից օգտվելը: Այս հարցով դիմել էինք և քննիչին, և դատախազին: Այսօր պարզվեց, որ այդ միջնորդությունը մերժվել է:
Մարդասիրության տարրական ընկալումը, նույնիսկ պատերազմող երկրների պայմաններում գիտակցվում է, բայց քաղաքական հետապնդումը Սամվել Կարապետյանի դեպքում սահմաններ` չի ճանաչում»։

Prominent Armenian businessman and philanthropist Samvel Karapetyan was denied permission to visit his father’s grave during a religious day of remembrance, his lawyer reported on Wednesday.
Aram Vardevanyan said authorities rejected a request to allow the visit despite Karapetyan being under house arrest rather than in custody.
Karapetyan’s pre-trial detention, imposed on June 18, was replaced with house arrest and additional restrictions on December 30.
“For Samvel Karapetyan, as for any follower of the Armenian Apostolic Church, it was extremely important to visit his father’s grave on the Day of Remembrance and to mourn humanely with close relatives,” Vardevanyan wrote on Facebook.
He said the request was denied without providing further details and criticised the decision as lacking basic humanitarian consideration.